06:4900
SON DAKİKA ADALET BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Adalet Bakanlığı Haberleri

   

  AYM'nin HSYK'ya ilişkin kısmi iptal kararı - Hamzaçebi -

  AYM'nin HSYK'ya ilişkin kısmi iptal kararı - Hamzaçebi -

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin HSYK ile ilgili kararından sonra, ilgili kanunun yayımından sonra görevleri sona eren kişilerin yerine atanan kişilerin bu görevlerden istifa etmeleri, onların yerine de HSYK'nın görevlerinden ayrılmış olan personeli ataması gerektiğini belirterek, "İptal kararı hükümetin hukuksuzluğuna, Anayasa tanımazlığına ders verir nitelikte karardır" dedi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Bekir Bozdağ: Karar Manidar

  Bekir Bozdağ: Karar Manidar

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin HSYK kararını eleştirdi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  'Mahkemenin İptal Kararına Elbette Uyacağız'

  "Mahkemenin İptal Kararına Elbette Uyacağız"

  Adalet Bakanı Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin iptali kararına ilişkin "Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı benim bu düşüncemi değiştirmemiştir." dedi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  HSYK'nın Yapısında Değişiklik Öngören Kanuna Kısmi İptal

  HSYK'nın Yapısında Değişiklik Öngören Kanuna Kısmi İptal

  CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: "Kanunla görevleri sona erdirilen kişilerin tekrar yargıya başvurmak suretiyle görevlerine dönme imkanları mevcuttur "Ancak etik olarak olması gereken şudur: Kanunun yayımından sonra görevleri sona eren kişilerin yerine atanan kişilerin bu görevlerden istifa etmeleri, (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  CHP'li Hamzaçebi: Hükümete Ders Verir Nitelikte Karardır

  CHP'li Hamzaçebi: Hükümete Ders Verir Nitelikte Karardır

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin HSYK düzenlemelerinin kısmı iptal kararını önemli olarak nitelerken, "Hükümetin hukuksuzluğuna ders verir nitelikte karardır" dedi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Serindağ'dan Aym Kararı Yorumu: Atananlar Derhal İstifa Etmeli

  Anayasa Mahkemesi’nin, HSYK ile ilgili kararını değerlendiren CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ “Bu iptal kararından sonra yasaya dayandırılarak yapılan tüm işlemler Adalet Bakanlığı tarafından derhal iptal edilmelidir. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Akif Hamzaçebi: Hükümetin Hukuksuzluğuna Ders Verir Nitelikte Bir Karardır

  Akif Hamzaçebi: Hükümetin Hukuksuzluğuna Ders Verir Nitelikte Bir Karardır

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Halk Partisi'nin başvurusundan yaklaşık 40 gün sonra önemli bir iptal kararı verdiğini belirterek, "Iptal kararı, hükümetin hukuksuzluğuna, Anayasa tanımazlığına ders verir nitelikte bir karadır. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Anayasa Mahkemesi'nin HSYK Yasası'na Kısmi İptal Kararı

  Anayasa Mahkemesi’nin HSYK’nın yapısında değişiklik öngören yasa değişikliği ile ilgili CHP’nin başvurusunu kabul ederek, kısmi iptal kararı vermesini değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kararın hükümete bir ders niteliğinde olduğunu söylerken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, “Biz her türlü mahkeme kararına saygılıyız, uymak zorundayız. Ama her türlü karara da saygı duymak zorunda değiliz” dedi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  CHP'li Hamzaçebi Aym Kararı Hükümetin Anayasa Tanımazlığına Ders Verir Nitelikte

  CHP'li Hamzaçebi Aym Kararı Hükümetin Anayasa Tanımazlığına Ders Verir Nitelikte

  Chp Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de Cuma namazı çıkışında gazetecilerin HSYK'nın yapısını değiştiren kanunun, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptaliyle ilgili kararını değerlendirdi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Hamzaçebi: Aym Kararı Hükümetin Anayasa Tanımazlığına Ders Verir Nitelikte

  Hamzaçebi: Aym Kararı Hükümetin Anayasa Tanımazlığına Ders Verir Nitelikte

  Chp Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Halk Partisinin başvurusundan yaklaşık 40 gün sonra önemli bir iptal kararı verdi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Serindağ: Atananlar Görevlerinden İstifa Etmeli

  Serindağ: Atananlar Görevlerinden İstifa Etmeli

  CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK ile ilgili kararını değerlendirirken "Bu iptal kararından sonra yasaya dayandırılarak yapılan tüm işlemler Adalet Bakanlığı tarafından derhal iptal edilmelidir" dedi. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  HAŞİM KILIÇ KİMDİR? AYM ADALET BAKANINA VERİLEN YETKİYİ İPTAL ETTİ

  HAŞİM KILIÇ KİMDİR? AYM ADALET BAKANINA VERİLEN YETKİYİ İPTAL ETTİ

  Anayasa Mahkemesi, HSYK'nın yapısını değiştiren Kanun'un, Adalet Akademesi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini reddetti. AYM Başkanı Haşim Kılıç Kimdir? Haşim Kılıç (d. 13 Mart 1950, Çiçekdağı, Kırşehir) Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Mkek'te "Hurda Yolsuzluğu" Davası

  MKEK'e bağlı Hurdasan Genel Müdürlüğünün, 2011 2012 yıllarındaki 16 hurda nakliye ihalesinde yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla 34 kişi hakkında açılan dava kapsamında MKEK'ten, iddianame konusu eylemlerle ilgili zararı olup olmadığının, varsa miktarının sorulmasına karar verildi. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Kulp'ta 22 Yıl Önce 7 Kişinin Öldürülmesi

  Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 1991 yılında 7 kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasıyla ilgili dosyanın müdahil avukatı Nahit Eren, "etkin soruşturma yapılmadığı" ve "yaşam hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  İş Bırakmaya Katılan 7 Adliye Personeline Soruşturma

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) kararıyla, geçen yıl 6 Haziran'da 'güvenli iş, güvenli gelecek, demokratik Türkiye ve hak kayıplarının önlenmesi' için Türkiye çapında yapılan iş bırakma eylemine katılan İzmir Adliyesi'nde çalışan 7 kişi hakkında, İzmir Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından memuriyetten çıkarma talebiyle soruşturma açılmasına, Büro Emekçileri Sendikası (BES) tepki gösterdi. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu Açıklaması

  "(Adalet Bakanlığının Twitter kararına ilişkin açıklaması) Adalet Bakanlığı, açıkça idare mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının Ankara dehlizlerinde bir süre daha görünmez kılınması gerektiğini ima etmektedir" (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

 

  CHP'li Tanrıkulu'dan Adalet Bakanlığına Aym Yanıtı

  CHP'li Tanrıkulu'dan Adalet Bakanlığına Aym Yanıtı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "İç hukuk yolları tüketilmeden Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılamayacağını ifade eden Adalet Bakanlığı, açıkça idare mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının Ankara dehlizlerinde bir süre daha görünmez kılınması gerektiğini ima etmektedir" dedi. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Anayasa Mahkemesinin Twitter Kararı

  Anayasa Mahkemesinin Twitter Kararı

  Adalet Bakanlığı: "Anayasa Mahkemesi, bireysel başvurular yönünden kendisine doğrudan başvurulabilecek ilk derece mahkemesi olmadığı gibi, ilk derece mahkemeleri ile diğer yüksek mahkemelerin kararlarını her türlü hukuka aykırılık sorunu açısından inceleyebilecek bir süper temyiz mahkemesi de değildir" "Twitter kararına konu olayda talep sahipleri, olağan yargı yollarına müracaat etmeden doğrudan bireysel başvuruda bulunmuştur. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

Manşet Haberleri