SON DAKİKA AİHM HABERLERİ

Son Dakika Aihm Haberleri

 • 28 Temmuz 2016 19:45CHP'li Muharrem Erkek: CHP'li Muharrem Erkek: "Basının Anayasada 4'üncü Bir Güç Olarak Yer Alması İçin Teklifte...CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Meclise önümüzdeki süreçte yaşanacak bir anayasa değişikliğinde basının anayasada 4’üncü bir güç olarak yer alması için teklifte bulunacağız. Yasama, Yürütme, Yargı ve Basın” dedi.
 • 28 Temmuz 2016 14:09CHP'li Erkek: İdam Cezasını Getirmek İçin AB'den VazgeçmelisinizCHP'li Erkek: İdam Cezasını Getirmek İçin AB'den VazgeçmelisinizChp Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, darbe girişimi ardından gündeme gelen idam cezası tartışmaları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sözleşmesini imzalamış bir ülkeyiz.
 • 26 Temmuz 2016 20:35Avrupa Konseyi'nden Ohal EleştirisiAvrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulaması sonrası çıkarılan ilk Kanun Hükmünde Kararnameyi (KHK) incelediğini ve Türk hükümetinin aldığı önlemlerden derin kaygı duyduğunu kaydetti.
 • 25 Temmuz 2016 13:19Askeri Okuldan Atıldı, Avukat Oldu! Asuman'ın İsyanı: Namusumla OynadılarAskeri Okuldan Atıldı, Avukat Oldu! Asuman'ın İsyanı: Namusumla OynadılarKara Harp Okulunda FETÖ'ye bağlı askerlerin iftiralarıyla 3. sınıftan atılan Asuman Korkmaz, "Bana 'ben istersem buradan atılırsın' diyen komutan tutuklandı." dedi.
 • 25 Temmuz 2016 11:40Eğitimle Yıldıramadıklarını İftirayla Yıldırmaya ÇalıştılarEğitimle Yıldıramadıklarını İftirayla Yıldırmaya Çalıştılar"Kara Harp Okulunda ilk iki sınıfı takdirnameyle tamamlamasına rağmen Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı askerlerin iftiralarıyla 3. sınıftan atılan Asuman Korkmaz, alay disiplin kuruluna çıkarılmadan bir ay içerisinde sürekli yüksek cezalar verilerek direkt yüksek disiplin kuruluna çıkarıldığını belirterek, "Orada ilişiğim kesildi.
 • 24 Temmuz 2016 04:53Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz Darbe Girişimini DeğerlendirdiBaşbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi hakkında, “Bana da Sayın Cumhurbaşkanımıza da önceden bir bildirim olmadı.
 • 22 Temmuz 2016 13:45Türkiye Hala AİHM DenetimindeTürkiye Hala AİHM DenetimindeTürkiye, OHAL kararının ardından AİHS'ni askıya aldığını Avrupa Konseyi'ye tebliğ etti.
 • 21 Temmuz 2016 17:42Kurtulmuş: Kurtulmuş: "Bütün Kurumların Ayrıcalıklı Yapılarından Uzaklaşması Lazım"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamaları Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)"TBMM açık olacak ve olağan işlerini sürdürmeye devam edecek.
 • 21 Temmuz 2016 16:50Kurtulmuş: Kurtulmuş: "Üç Beş Çapulcu TSK'nın İmajını Yerle Bir Etmeye Çalıştı"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamaları Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)"TBMM açık olacak ve olağan işlerini sürdürmeye devam edecek.
 • 21 Temmuz 2016 16:36Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un AçıklamalarıBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, OHAL ile ilgili, " 3 aylık bir olağanüstü hal ilan ettik. Meclis’te onaylanacak ve yürürlüğe girecek.
 • 21 Temmuz 2016 15:48Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "TBMM açık olacak ve olağan işlerini sürdürmeye devam edecek.
 • 20 Temmuz 2016 16:29Fetö'nün Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler SürüyorFetö'nün Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler SürüyorAvrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, FETÖ'nün darbe girişimini kınayarak, Türkiye'de halkın açık şekilde darbe girişimini boşa çıkarması ve tüm demokratik siyasi akım ve liderlerinin bu girişime birlikte karşı durmasının memnuniyet verici olduğunu bildirdi.
 • 20 Temmuz 2016 16:13Fetö'nün Darbe Girişimine Dünyadan TepkilerAvrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, FETÖ'nün darbe girişimini kınayarak, Türkiye'de halkın açık şekilde darbe girişimini boşa çıkarması ve tüm demokratik siyasi akım ve liderlerinin bu girişime birlikte karşı durmasının memnuniyet verici olduğunu bildirdi.
 • 20 Temmuz 2016 14:22Deniz Seki'nin Davasına Bakan Savcı ve Hakimler GözaltındaDeniz Seki'nin Davasına Bakan Savcı ve Hakimler GözaltındaDeniz Seki'nin kardeşleri darbe girişimi sonrası Deniz Seki'nin davasına bakan hakim ve savcıların paralel yapı üyesi olduklarının belirtilmesi üzerine "Ömrümüzden 8 sene çalanlar da bunlar!" yazdı.
 • 17 Temmuz 2016 15:43"İdamın Geri Gelmesi AB ile Bağları Kopartır"15 Temmuz darbe girişiminin ardından, idam cezasının geri getirilmesi tartışılırken, hukukçular, bunun Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bağını tamamen kopartacağı görüşünde.
 • 13 Temmuz 2016 18:17İlhan Çomak Davasında Eski Hükmün Onaylanması İstendiPKK üyesi olmak ve örgüt adına çeşitli eylemler yapmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 22 yıldır ceza evinde tutuklu bulunan İlhan Çomak'ın yeniden yargılandığı davada savcı, hükmün onaylanmasını istedi.
 • 13 Temmuz 2016 17:4122 Yıldır Tutuklu Yargılanan İlhan Çomak'a Tahliye Çıkmadı22 Yıldır Tutuklu Yargılanan İlhan Çomak'a Tahliye Çıkmadı22 yıldır tutuklu yargılanan İlhan Çomak davasında yine tahliye çıkmadı. Çomak'a işkence yaptığı ileri sürülen polis olayı hatırlamadığını iddia etti. Karar duruşması 28 Eylül'de.
 • 13 Temmuz 2016 17:35İlhan Çomak'ın Yeniden Yargılandığı DavaTerör örgütü PKK üyesi olduğu ve örgüt adına çeşitli eylemler yaptığı gerekçesiyle "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırılan ve 22 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan bulunan İlhan Çomak'ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), "adil yargılama yapılmadığı" yönündeki kararının ardından yeniden yargılandığı davada savcı mütalaasını verdi.
 • 13 Temmuz 2016 17:26İlhan Çomak Davasında Savcı Eski Hükmün Onaylanmasını Talep Etti...İlhan Çomak Davasında Savcı Eski Hükmün Onaylanmasını Talep Etti...Haber - Kamera: Özden ATİK - Serpil KIRKESER/ İstanbul, DHAHakkındaki kesinleşmiş müebbet hapis cezasına rağmen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) hak ihlali kararı sonrasında yeniden yargılanan İlhan Çomak'ın davasında savcı mütalaasını açıkladı.
 • 13 Temmuz 2016 17:23Meslekten İhraç Edilen Hakimler Yargılanıyor"Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesini kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'in Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davaya devam edildi.
 • 13 Temmuz 2016 11:32İngiltere'nin Yeni Lideri Theresa May Hangi Politikaları Savunuyor?İngiltere'nin Yeni Lideri Theresa May Hangi Politikaları Savunuyor?Kimi uzmanlar 2010'dan bu yana İçişleri Bakanı olan, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri May'i ılımlı bir muhafazakar olarak tanımıyor, hatta ona "liberal muhafazakar" sıfatını yakıştırıyor.
 • 13 Temmuz 2016 11:31Deniz Seki Cezaevinden Teröre Lanet Etti: Kahrolun HepinizDeniz Seki Cezaevinden Teröre Lanet Etti: Kahrolun HepinizUyuşturucu ticareti yapmak suçundan aldığı hapis cezası nedeniyle cezaevinde kalan şarkıcı Deniz Seki, teröre lanet ederek "Kahrolun hepiniz" ifadesine yer verdi.
 • 11 Temmuz 2016 16:19Türkiye'den 5 Yeni Sözleşmeye Daha OnayAvrupa Konseyi'nin demokrasi ve insan haklarının gelişimi açısından dünya çapında geçerliliğe sahip İnsan Hakları Sözleşmelerine (AİHS) Türkiye'nin onay süreci gelişiyor.
 • 11 Temmuz 2016 13:43Yüksek Yargıdaki Düzenlemeye Bazı Üyelerden ProtestoYüksek Yargıdaki Düzenlemeye Bazı Üyelerden ProtestoYargıtay ve Danıştay'ın bazı üyeleri, yüksek yargıda yeni düzenlemeler içeren "Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u protesto ederek, düzenlemenin geri çekilmesini talep etti.
 • 11 Temmuz 2016 10:43Asımder Genel Başkanı Gülbey AçıklamasıAsımder Genel Başkanı Gülbey AçıklamasıUluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Merkezi, Sırpların Srebrenitsa’da Müslüman halka yaptığı katliamı kınadı.
 • 06 Temmuz 2016 23:49Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç AçıklamasıDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen, “Basın Özgürlüğü Kanunu”na ilişkin değişiklik tasarısı hakkında, “Beklentimiz, Fransız Senatosu’nun tasarıyı, ifade özgürlüğünü sınırlama riski taşıyan unsurlarından arındırmasıdır” dedi.
 • 06 Temmuz 2016 21:38Fransa'daki Basın Özgürlüğü Kanunu'na Yönelik Değişiklik TasarısıDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa'daki Basın Özgürlüğü Kanunu'na yönelik değişiklik tasarısının, mevcut haliyle yasalaşması durumunda, başta AİHM ve Fransa Anayasa Konseyi içtihatları olmak üzere, hukuka aykırı şekilde ifade özgürlüğünün sınırlanması riskini doğurabileceğini bildirdi.
 • 05 Temmuz 2016 11:09Otomobildeki Hasarın Beledini Felç Olan Yayadan İstedilerOtomobildeki Hasarın Beledini Felç Olan Yayadan İstedilerBodrum'da yolun karşısına geçerken bir otomobilin aynası sonucu sıyla ağır yaralanıp, bilincini kaybeden ve vücudunun sağ tarafı felç olan 78 yaşındaki Ahmet Ali Yıldırım'ın yakınları, sigorta şirketinden gelen ödeme emriyle şaşkına döndü.
 • 05 Temmuz 2016 11:00Otomobildeki Hasarın Bedelini Felç Olan Yayadan İstedilerOtomobildeki Hasarın Bedelini Felç Olan Yayadan İstedilerBodrum'da, yolun karşısına geçerken otomobilin aynasının çarpmasıyla sağ tarafı felç olan 78 yaşındaki Ahmet Ali Yıldırım'dan sigorta şirketi araçtaki hasarın bedelini istedi.
 • 04 Temmuz 2016 09:52Bu 'Benim Fransam' Olamaz"Bir yıl daha bekler, gelecek yıl yeniden sınavlara girerim" dedim.Ancak zamanı değerlendirmek için kendi doğup büyüdüğüm ve şu anda ilçe olan o zamanların Derebucak Kasabası'ndaki ilkokulda vekil öğretmenlik yaptım.Bir yıl sonraki sınavlarında tıp fakültesine girebilmek için gereken puanı yine alamadım.Ama doktor olmak istiyordum.Lisedeki Fransızca öğretmenimiz, Fransa'da üniversiteye girişlerin sınavsız olduğunu söylemişti.
 • 01 Temmuz 2016 12:04AYM, 19 Yıldır Cezaevinde Olan PKK'lının Yeniden Yargılanmasına Karar VerdiAYM, 19 Yıldır Cezaevinde Olan PKK'lının Yeniden Yargılanmasına Karar VerdiAnayasa Mahkemesi, 1997 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK'lı Laleş Çeliker'in AİHM kararına göre yeniden yargılanmasına hükmetti.
 • 29 Haziran 2016 13:17Strasbourg'ta Can Dündar ile Dayanışma GecesiStrasbourg'ta Can Dündar ile Dayanışma GecesiEşi Dilek Dündar ile geceye katılan Can Dündar, kendisine ve Türkiye'de gazetecilere verilen destek için herkese teşekkür etti.
 • 29 Haziran 2016 12:37Strasbourg'ta Can Dündar ile Dayanışma GecesiStrasbourg'ta Can Dündar ile Dayanışma GecesiEşi Dilek Dündar ile geceye katılan Can Dündar, kendisine ve Türkiye'de gazetecilere verilen destek için herkese teşekkür etti.
 • 29 Haziran 2016 11:36Strasbourg?da Can Dündar ile Dayanışma Gecesi DüzenlendiStrasbourg?da Can Dündar ile Dayanışma Gecesi DüzenlendiStrasbourg'da Can Dündar ile dayanışma gecesi düzenlendiLevent Gündüz Strasbourg, 29 Haziran (DHA)- Strasbourg Odyssee sinema salonunda dün akşam Can Dündar'ın da katılımıyla dayanışma gecesi gerçekleştirildi.
 • 29 Haziran 2016 10:52Strasbourg'da Can Dündar ile Dayanışma Gecesi DüzenlendiStrasbourg'da Can Dündar ile Dayanışma Gecesi DüzenlendiStrasbourg Odyssee sinema salonunda dün akşam Can Dündar'ın da katılımıyla dayanışma gecesi gerçekleştirildi.
 • 28 Haziran 2016 17:27Yüksek Yargı Düzenlemesi - Bumin/gerçeker/ertosun/ateşYüksek Yargı Düzenlemesi - Bumin/gerçeker/ertosun/ateşGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in konuşması Eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in konuşması Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun'un konuşması Yargıtay Üyesi Mustafa Ateş'in konuşması Yüksek yargı düzenlemesi TBB tarafından eski yüksek yargı başkanları, akademisyenler ve yüksek yargı üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, TBMM'de görüşülen yüksek yargıya ilişkin tasarı değerlendirildi Türkiye Barolar Birliğince (TBB), eski yüksek yargı başkanları, akademisyenler ve yüksek yargı üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, TBMM'de görüşülen yüksek yargıya ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarı ele alındı.
 • 28 Haziran 2016 15:02Yüksek Yargı DüzenlemesiTürkiye Barolar Birliğince (TBB), eski yüksek yargı başkanları, akademisyenler ve yüksek yargı üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, TBMM'de görüşülen yüksek yargıya ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarı ele alındı.
 • 28 Haziran 2016 13:35AİHM Fatma Babatlı Olayında Türkiye'yi Tazminata Mahkum EttiAİHM Fatma Babatlı Olayında Türkiye'yi Tazminata Mahkum EttiAİHM, Babatlı'nın yeteri kadar korunmadığına, AİHS'in 2. ve 14. maddelerinin ihlal edildiğine karar vererek Türkiye'yi tazminata mahkum etti.
 • 27 Haziran 2016 13:50Cumartesi Nöbetlerine Gitmeyen Doktora Verilen Ceza Yargıdan DöndüErzurum Horasan ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan doktora, 25 Temmuz 2015 ve 29 Ağustos 2015 tarihlerinde cumartesi nöbetlerine gitmediği için 20 ceza ihtar puanı verildi.
 • 24 Haziran 2016 14:49Yargıda Zaman Yönetimi Projesi'Yargıda Zaman Yönetimi Projesi'Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanarak TBMM’ye sevk edilen ve dava açan vatandaşların, davalarının ne kadar sürede biteceğini bilmesini öngören yasa tasarısı ile ilgili olarak, “Proje Türkiye hukuk sisteminin daha verimli işlemesi ve zamanı daha iyi kullanması adına çok önemli olacak” dedi.
 • 23 Haziran 2016 17:54İlkiz: Soruşturmada Hukuki Çelişki Varİlkiz: Soruşturmada Hukuki Çelişki VarAvukat İlkiz'e göre Özgür Gündem'in nöbetçi genel yayın yönetmenlerine yönelik soruşturmada hukuka aykırılık söz konusu. İlkiz, basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engelin Terörle Mücadele Kanunu olduğunu vurguladı.
 • 23 Haziran 2016 12:20AİHM, Deniz Seki'yi Haklı BulduDeniz Seki'nin 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı başvuru sonucunda, "218 günlük tutukluluk süresinin hukuka aykırı" olduğu kararına varıldığı belirtildi.
 • 23 Haziran 2016 11:21AİHM, Deniz Seki'yi Haklı BulduAİHM, Deniz Seki'yi Haklı BulduAİHM, Deniz Seki'nin başvurusunun kabul edilebilir olduğu ve 'tutuklanma kararının hukuka uygun biçimde derhal verilmiş olma' hakkının ihlal edildiği yönünde görüş bildirdi.
 • 22 Haziran 2016 22:11Ankara, Avrupa ile Krizin Eşiğinden DöndüAnkara, Avrupa ile Krizin Eşiğinden DöndüAvrupa Konseyi'nde Türkiye'nin siyasi denetime alınması için verilen bir önerge son anda reddedildi.
 • 22 Haziran 2016 18:11Hemşirenin Ölümüyle İlgili Dava Yine ErtelendiHemşirenin Ölümüyle İlgili Dava Yine Ertelendiİzmir'de, 11 yıl önce ölümü kayıtlara 'intihar' olarak geçen hemşire Gülperi Ovalıoğlu'nun kapanan dosyası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 'etkili soruşturma yapılmadığı' gerekçesiyle Türkiye'yi mahkum etmesi üzerine yeniden açıldı.
 • 22 Haziran 2016 17:36Gülperi Hemşirenin Ölümüne İlişkin Davaİzmir'de 2005 yılında hayatını kaybeden hemşire Gülperi Ovalıoğlu'nun "kasten öldürüldüğü" iddiasıyla açılan davada, tutuksuz olan sanık eşinin yargılanmasına devam edildi.
 • 22 Haziran 2016 16:53Kesk'ten Tutuklama TepkisiKesk'ten Tutuklama TepkisiHakkari Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) Şubesi, son zamanlarda üyelerine yönelik uygulandığını iddia ettikleri baskı ve tutuklamalarla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 22 Haziran 2016 16:28TBMM Genel KuruluTBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, cezaevlerindeki uygulamalarla ilgili grup önerisi kabul edilmedi.
 • 22 Haziran 2016 13:02CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu AçıklamasıCHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "2002-2015 yıllarında toplam 37 bin 922 kişi yaşam hakkı ihlalleriyle hayatını yitirdi, bunlar arasında kadın ve iş cinayetleri, şüpheli asker ölümleri, çocuk ölümleri bulunuyor.
 • 21 Haziran 2016 17:23Askeri Casusluk Kumpas Davası'nda 'Görevsizlik' Talebi Reddedildiİzmir'de 2010'da yapılan 'askeri gizli bilgi ve belge bulundurma soruşturmasında', usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, aralarında üst düzey polis müdürlerinin de bulunduğu 28'i tutuklu 68 sanığın yargılanmasına, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.