SON DAKİKA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HABERLERİ

Son Dakika Anayasa Değişikliği Haberleri

 • 23:14Başbakan Yıldırım Büyükelçilerle İftarda Bir Araya GeldiBaşbakan Yıldırım Büyükelçilerle İftarda Bir Araya GeldiBaşbakan Binali Yıldırım, "Türkiye ile ilgili bazı milletvekillerinin şahsi ve olumsuz gündemlerini 2015 olayları üzerinden Federal Parlamento’ya taşımış olmaları esef vericidir.
 • 18:52Tayland Başbakanı Çan-oça Referandum AçıklamasıTayland Başbakanı Prayuth Çan-oça, 7 Ağustos'ta yapılması planlanan anayasa değişikliği referandumunda başarısız bir sonuç alınması durumunda istifa etmeyeceğini söyledi.
 • 16:57Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (2)Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (2)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun konuşması Kamu Denetçiliği Kurumundan özel rapor Başdenetçi Ömeroğlu: "Yargıda gizli (yasa dışı) yapılanmaya ilişkin çözüm önerileri başlığı altında, Yargıtay ve Danıştayda meslekte kalmalarının uygun olmadığı tespit edilen bir kısım üyelerin emekli edilmesi gerekliliği değerlendirilmektedir" "Bir diğer çözüm önerisi, soruşturmalar sonucu gizli (yasa dışı) yapılanma mensubu oldukları delilleri ile ortaya konulan yüksek mahkeme üyelerinin, Yargıtay ve Danıştayın yetkili kurullarınca 'meslekten çekilmeye' davet edilerek sistem dışına çıkarılmaları da düşünülebilir.
 • 16:26Kdk Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu Soruları CevapladıKdk Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu Soruları CevapladıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun konuşması Kamu Denetçiliği Kurumundan özel rapor Başdenetçi Ömeroğlu: "Yargıda gizli (yasa dışı) yapılanmaya ilişkin çözüm önerileri başlığı altında, Yargıtay ve Danıştayda meslekte kalmalarının uygun olmadığı tespit edilen bir kısım üyelerin emekli edilmesi gerekliliği değerlendirilmektedir" "Bir diğer çözüm önerisi, soruşturmalar sonucu gizli (yasa dışı) yapılanma mensubu oldukları delilleri ile ortaya konulan yüksek mahkeme üyelerinin, Yargıtay ve Danıştayın yetkili kurullarınca 'meslekten çekilmeye' davet edilerek sistem dışına çıkarılmaları da düşünülebilir.
 • 16:09Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (4)Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (4)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun konuşması Kamu Denetçiliği Kurumundan özel rapor Başdenetçi Ömeroğlu: "Yargıda gizli (yasa dışı) yapılanmaya ilişkin çözüm önerileri başlığı altında, Yargıtay ve Danıştayda meslekte kalmalarının uygun olmadığı tespit edilen bir kısım üyelerin emekli edilmesi gerekliliği değerlendirilmektedir" "Bir diğer çözüm önerisi, soruşturmalar sonucu gizli (yasa dışı) yapılanma mensubu oldukları delilleri ile ortaya konulan yüksek mahkeme üyelerinin, Yargıtay ve Danıştayın yetkili kurullarınca 'meslekten çekilmeye' davet edilerek sistem dışına çıkarılmaları da düşünülebilir.
 • 14:40Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel RaporKamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, hazırladıkları "Adalet Sistemimizin Sorunları, İyileştirilmesi ve Güvenilirliğinin Artırılması" başlıklı özel raporu açıkladı.
 • 22:01Başbakan Yıldırım Şehit Aileleriyle İftarda Bir Araya GeldiBaşbakan Binali Yıldırım, barış ve huzurun ülkenin her yerinde egemen olacağını belirterek, “Kızılay’da otobüs bekleyen masum insanları, İstanbul Vezneciler’deki vatandaşlarımızı canlı bombalarla katleden teröristler hiçbir insani değerin savunucusu asla olamaz. Ülke olarak teröre vereceğimiz en güzel cevap birliktir, beraberliktir, kardeşliktir.
 • 11:30Türkiye Diyanet Vakfından, Arakan Kamplarına Ramazan YardımıTürkiye Diyanet Vakfından, Arakan Kamplarına Ramazan YardımıRamazan ayında ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yardım faaliyetleri gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfı, Arakan’da Budistlerin kontrolü altındaki kamplarda açlığa ve yoksulluğa mahkum halde yaşayan Arakan Müslümanlarına da yardım ulaştırdı.
 • 16:22CHP'li Özel'den Oktay Vural'a Yanıt: Neden Cevap Vermiş, Üzerine mi Alınmış?Chp Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP'den AK Parti'ye milletvekili transfer edileceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Oktay Vural'a cevap verdi.
 • 15:38CHP'li Özel'den Oktay Vural'a Yanıt; Neden Cevap Vermiş, Üzerine mi AlınmışCHP'li Özel'den Oktay Vural'a Yanıt; Neden Cevap Vermiş, Üzerine mi AlınmışDha Ankara - CHP'li Özel'den Oktay Vural'a yanıt Neden cevap vermiş, üzerine mi alınmışCHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP'den milletvekillerinin AK Parti'ye transfer edileceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Oktay Vural'a cevap verdi.
 • 13:05Senegal'deki Yolsuzluk DavasıSenegal'in eski Devlet Başkanı Abdulaye Wade'nin, cezaevinde tutuklu bulunan oğlu Kerim Wade, devlet başkanı affıyla özgürlüğüne kavuştu.
 • 01:14Kılıçdaroğlu'ndan Kılıçdaroğlu'ndan "CHP-HDP İttifakı Olur mu?" Sorusuna Net YanıtCHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP ile olası bir ittifak için kapıları kapattı: Biz ayrı partiyiz, onlar ayrı partiler. Nasıl iş birliği olacak? Biz etnik kimlik, inanç üzerinden siyaset yapmayız.
 • 12:07Burkina Faso'da Muhtar KavgasıBurkina Faso İçişleri ve Güvenlik Bakanı Simon Compaore, hükümetin atadığı muhtar nedeniyle anlaşmazlık yaşayan iki kasaba halkı arasında kavga çıktığını ve olayda 1 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
 • 11:30Ahmet Türk: Belediyelere Kayyum Atamaları Mümkün DeğilAhmet Türk: Belediyelere Kayyum Atamaları Mümkün DeğilMardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Mevcut hukuk içinde belediyelere kayyum atamaları mümkün değil. Yasa, ya da Anayasa değişikliği yapmaları gerekir" dedi.
 • 07:55Yargıdan '12 Eylül Darbesi Mecburiyetti' Savunmasına Tarihi YanıtYargıdan '12 Eylül Darbesi Mecburiyetti' Savunmasına Tarihi YanıtYargıtay, 12 Eylül davasında Evren'in "Ülkenin durumu biliniyordu. Bugün de olsa aynı şekilde ihtilal yapardık" savunmasına tarihi bir yanıt verdi: Olaylar darbesiz de yatıştırılabilirdi.
 • 21:06Yunanistan'da Seçim Sistemi DeğişikliğiYunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, seçim sistemi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, anayasa değişikliği gibi bir dizi düzenlemeyi kapsayan müzakereler için muhalefet liderleriyle görüşme turuna başladı.
 • 09:22HDP Milletvekillerine Ait 30 Fezleke Diyarbakır'a GönderildiHDP Milletvekillerine Ait 30 Fezleke Diyarbakır'a GönderildiHDP milletvekillerine ait 30 fezleke, işlem yapılmak üzere Meclis'e sevk edilmeden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
 • 08:02İşte AK Parti'nin Dar Bölge Sistemi! Yüzde 10 Barajı Kalkıyorİşte AK Parti'nin Dar Bölge Sistemi! Yüzde 10 Barajı KalkıyorAK Parti'nin çantasında bulunan dar bölge sisteminde 550 seçim çevresinde birer vekil seçilecek. Parti liderleri yerine vekiller söz sahibi olacak. Yüzde 10 barajı kalkacak.
 • 16:32Roma İlk Kadın Belediye Başkanına HazırlanıyorRoma İlk Kadın Belediye Başkanına Hazırlanıyorİtalya'da toplam 126 belediyede yerel seçimlerin ikinci turu yapılıyor. Roma'da 5 Yıldız Hareketi'nin adayı Virginia Raggi'nin kentine ilk kadın belediye başkanı seçilmesi bekleniyor.
 • 12:46Adalet Bakanı Bozdağ: Adalet Bakanı Bozdağ: "(Başkanlık Sistemi) Dar Bölge Seçim Sistemiyle Beraber Olursa İyi Olur"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yüksek yargı muhabirlerine verdiği iftar Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuşması Adalet Bakanı Bozdağ: (3) "Türkiye'de en güçlü liderin siyasal ömrü bile başkanlık sistemi olsa 10 yıl. 10 yıldan sonra yeni bir lider gelir. Neden? Sistem onu zorunlu kılıyor, değişimi zorunlu kılıyor.
 • 12:32Bozdağ: Bozdağ: "(Başkanlık Sistemi) Kaybedenlerin Hiçbirisi Başkanlık Sistemini İstemez"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yüksek yargı muhabirlerine verdiği iftar Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuşması Adalet Bakanı Bozdağ: (3) "Türkiye'de en güçlü liderin siyasal ömrü bile başkanlık sistemi olsa 10 yıl. 10 yıldan sonra yeni bir lider gelir. Neden? Sistem onu zorunlu kılıyor, değişimi zorunlu kılıyor.
 • 12:07TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Katip Üyesi Akbaşoğlu AçıklamasıTBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Katip Üyesi ve AK Parti Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, milletvekillerine ait fezlekelere ilişkin, "Meclisimiz, üzerine düşen vazifeyi yerine getirdi.
 • 10:37Adalet Bakanı Bozdağ: (3)Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de en güçlü liderin siyasal ömrü bile başkanlık sistemi olsa 10 yıl. 10 yıldan sonra yeni bir lider gelir. Neden? Sistem onu zorunlu kılıyor, değişimi zorunlu kılıyor.
 • 23:18Bahçeli: 19 Haziran Bizim İçin Yok HükmündedirBahçeli: 19 Haziran Bizim İçin Yok HükmündedirMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı tarafından şehit ailelerine yönelik düzenlenen iftar yemeğine katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti içi muhalefete yüklendi.
 • 22:42MHP Lideri Bahçeli: MHP Lideri Bahçeli: "19 Haziran Bizim İçin Yok Hükmündedir"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, olağanüstü kurultayla ilgili olarak, “Yargıtay karar verse de 19 Haziran bizim için yok hükmündedir.
 • 21:42Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki AçıklamasıÇevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "(1980 ihtilalinin artığı olan anayasayı değiştirelim) demiyor muydunuz? 'Siz içinde başkanlık istiyorsunuz' diyorlar.
 • 13:32Kongo'da Eski Genelkurmay Başkanı TutuklandıKongo'da Eski Genelkurmay Başkanı TutuklandıMuhalefet partilerinden oluşan Anayasal Düzene ve Demokratik Değişime Saygı Halk Cephesi'nin (FROCAD) Başkanı Charles Zacharie Bowao, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada salı gününden bu yana gözaltında olan Mokoko'nun cezaevine sevk edildiğini belirtti.
 • 13:25Kongo'da Eski Genelkurmay Başkanı TutuklandıKongo'da eski Genelkurmay Başkanı General Jean Marie Michel Mokoko, devletin güvenliğine zarar verdiği gerekçesiyle tutuklandı.
 • 22:15Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş Gündemi DeğerlendirdiBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere işaret ederek, “Suriye başta olmak üzere görüş ayrılıklarımız devam edebilir.
 • 20:51Hükümetten Rusya Krizini Bitirecek Yeni AdımHükümetten Rusya Krizini Bitirecek Yeni AdımCumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Rus liderlere yönelik mektubundan sonra AB Bakanı Çelik de "2 ülke arasında hasmane bir ilişki olmasını istemediğini" belirtti.
 • 19:47AB Bakanı Çelik, Slovakya'daAvrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber'in istifasına ilişkin, "Bir diplomatın kesinlikle bilmesi gereken ve riayet ettiği ilk kural görev yaptıkları yerlerin ortak makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamı ve o ülkenin değerlerine saygıdır.
 • 18:13Ak Partili Baybatur: Yeni Anaya Çalışmaları Eylül-Ekim Ayında BaşlarAk Partili Baybatur: Yeni Anaya Çalışmaları Eylül-Ekim Ayında BaşlarAk Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, yeni anayasa ile ilgili çalışmaların Eylül- Ekim ayı içinde başlayacağını belirtti.
 • 10:24Aydemir: Aydemir: "Kardeşlik Hukukumuz, Gönül Ufkumuzdur"AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Bizim, olmazsa olmazımız kardeşlik hukukumuzun korunması, bu değerin bozulmadan gelecek nesillere de taşınmasıdır.
 • 00:38Yasin Aktay - Hdp'li Belediyelerin BütçeleriYasin Aktay - Hdp'li Belediyelerin BütçeleriGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay: "Sadece HDP'lilerin değil, bütün partilere mensup olan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır" "Kürsüde söylenmiş hiçbir söz fezleke konusu olmamıştır, olmayacaktır da. Bu konuda hiçbir milletvekilinin dokunulmazlığının kalkmasında biz başta AK Partililer olarak hiçbir zaman taraftar olmadık, olmayacağız" AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Sadece HDP'lilerin değil, bütün partilere mensup olan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır" dedi.
 • 22:53Aktay - Milletvekillerinin Dokunulmazlığının KaldırılmasıAktay - Milletvekillerinin Dokunulmazlığının KaldırılmasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay'ın açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay Açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Sadece HDP'lilerin değil, bütün partilere mensup olan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır" dedi.
 • 18:49AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay AçıklamasıAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Sadece HDP'lilerin değil, bütün partilere mensup olan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır" dedi.
 • 20:46AK Parti Genel Sekreteri Gül: AK Parti Genel Sekreteri Gül: "Zaten Fiilen Şu Anda Yarı Başkanlık Uygulanmaktadır"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: AK Parti Gaziantep İl Binası Toplantı salonundan detaylar AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül'ün konuşması AK Parti Genel Sekreteri Gül: "Zaten fiilen şu anda yarı başkanlık uygulanmaktadır.
 • 20:36Gaziantep Ak Partili Gül Türkiye'de Fiilen Yarı Başkanlık UygulanmaktadırGaziantep Ak Partili Gül Türkiye'de Fiilen Yarı Başkanlık UygulanmaktadırAk Partili Gül Türkiye'de fiilen yarı başkanlık uygulanmaktadırAK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Türkiye'de yarı başkanlık sisteminin uygulandığını belirterek, Fiilen şu anda yarı başkanlık uygulanmaktadır.
 • 19:40Gaziantep Ak Partili Gül: Türkiye'de Fiilen Yarı Başkanlık UygulanmaktadırGaziantep Ak Partili Gül: Türkiye'de Fiilen Yarı Başkanlık UygulanmaktadırAk Partili Gül: Türkiye'de fiilen yarı başkanlık uygulanmaktadırAK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Türkiye'de yarı başkanlık sisteminin uygulandığını belirterek, "Fiilen şu anda yarı başkanlık uygulanmaktadır.
 • 18:30AK Parti Genel Sekreteri Gül AçıklamasıAK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, "Zaten fiilen şu anda yarı başkanlık uygulanmaktadır.
 • 18:11Ak Partili Gül: Türkiye'de Fiilen Yarı Başkanlık UygulanmaktadırAk Partili Gül: Türkiye'de Fiilen Yarı Başkanlık UygulanmaktadırAk Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Türkiye'de yarı başkanlık sisteminin uygulandığını belirterek, "Fiilen şu anda yarı başkanlık uygulanmaktadır.
 • 09:28Bekir Bozdağ: Bekir Bozdağ: "Kanun Tasarısı Terörle Mücadele Eden Güvenlik Kuvvetlerimize Hukuki Himaye...Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'de Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülen 'Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na yönelik yapılan eleştirilere değinerek, "Kanun tasarısı terörle mücadele eden güvenlik kuvvetlerimize hukuki himaye getirmektedir" dedi.
 • 01:50Bekir Bozdağ: Bekir Bozdağ: "Kanun Tasarısı Terörle Mücadele Eden Güvenlik Kuvvetlerimize Hukuki Himaye...*Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: "(HSYK adli ve idari yargı ana kararnameleri) Kararnameye 3 bin 746 hakim ve savcı dahil edildi.
 • 17:28Dokunulmazlık Dosyaları Adalet Bakanlığı'na GönderildiDokunulmazlık dosyaları Adalet Bakanlığı’na gönderildi.
 • 16:21Hdp Dokunulmazlıklara DirenecekHdp Dokunulmazlıklara DirenecekMilletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği yürürlüğe girdi.
 • 14:31Demokratik Kongo'da Tartışmalı Seçim SüreciDemokratik Kongo Cumhuriyeti'nde muhalefet, Devlet Başkanı Joseph Kabila'nın görevi bırakması amacıyla "Birlik Platformu" çatısı altında toplanma kararı aldı.
 • 14:25Bakan Bozdağ'dan Dokunulmazlık AçıklamasıAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, dokunulmazlık dosyalarına ilişkin, “117 dosya dün itibariyle cumhuriyet savcılıklarına gönderilmiş durumda.
 • 12:41Yüksekdağ: PKK'nın Uzantısı Olsaydık, Kırktan Fazla Grubun Çatısı OlamazdıkHdp Eş Genelbaşkanı Figen Yüksekdağ Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine konuştu.
 • 15:45CHP Sözcüsü Böke'den, Kılıçdaroğlu'na Yapılan Protestoya İlişkin AçıklamaCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan mermili protestoya ilişkin, "Dün Türkiye’nin siyaset tarihine bir kara leke olacak bir saldırı gerçekleşti.
 • 17:56Yüksekdağ; Korkuyu Defetmek İçin 7 Haziran Akşamı Dokunulmazlık Yasasını OnayladınızYüksekdağ; Korkuyu Defetmek İçin 7 Haziran Akşamı Dokunulmazlık Yasasını OnayladınızDha Ankara - Yüksekdağ Korkuyu defetmek için 7 Haziran akşamı dokunulmazlık yasasını onayladınızHDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Haziran akşamı HDP'ye mesaj vermek için kasıtlı olarak onayladığını ileri sürerek Verdiği bizlere karşı mesaj değildir.