23:2200
SON DAKİKA ARKEOLOJİ HABERLERİ

Son Dakika Arkeoloji Haberleri

  Yumuktepe'de 6 Bin 500 Yıllık 'Saray' Bulundu

  Yumuktepe'de 6 Bin 500 Yıllık "Saray" Bulundu

  Mersin'deki Yumuktepe Höyüğünde devam eden arkeolojik kazılarda, tarihi izleri milattan önce 4 bin 500'lü yıllara uzanan bir "saray"ın kalıntıları bulundu. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

  Efes'teki Serapis Tapınağı Ayağa Kaldırılıyor

  Efes'teki Serapis Tapınağı Ayağa Kaldırılıyor

  Her yıl dünyanın dört bir yanından ortalama 2 milyon turistin ziyaret ettiği Efes antik kentinde bulunan ve depremde yıkıldığı tahmin edilen Serapis Tapınağı, aslına uygun bir şekilde restore edilecek Efes Vakfı Başkan Kocabıyık: "Efes deyince herkesin aklına Celsus Kütüphanesi geliyor ama Serapis gibi bir tapınağı canlandırabilirsek Efes'in yeni yüzü olabilir. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

  Yumuktepe'de 6 Bin 500 Yıllık 'Saray' Bulundu

  Yumuktepe'de 6 Bin 500 Yıllık "Saray" Bulundu

  Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'nde devam eden arkeolojik kazılarda, tarihi izleri milattan önce 4 bin 500'lü yıllara uzanan bir "saray"ın kalıntıları bulundu Obeyt Uygarlığı'nın izlerini taşıyan sarayın ve dışındaki kaldırımın kalitesi kazı ekibini şaşırttı İtalya'nın Lecce Üniversitesi'nden kazı başkanı Prof. Dr. Caneva: "Burada depo kaplar ve 200'e yakın çömlek ve kase bulundu. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

  Üçüncü Kuşak Quatmann Ailesinden Selçuk'a Destek

  Üçüncü Kuşak Quatmann Ailesinden Selçuk'a Destek

  Selçuk’un tarihi değerlerine 60 yıldır katkı sunan Quatmann Ailesinin üçüncü kuşak fertlerinden George W. Quatmann Selçuk’a geldi. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

  Tel Örgü Kaldırıldı, Apollon Tapınağı Gelin ve Damatların Uğrak Yeri Oldu

  Dünyaca ünlü 2 bin yıllık Apollon Tapınağı önündeki tel örgü kaldırılınca gelin ve damatların hatıra fotoğraf çektirmek için uğrak yeri haline geldi. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

  Urartu Mutfağını Çömleklerde Yaşatıyor

  Van'da geçmişte 20'nin üzerindeki atölyesiyle bölgenin testi, çömlek ve çanak ihtiyacını karşılayan Bardakçı Mahallesi, günümüzde tek atölye ile Urartu Krallığı'na ait mutfak geleneğini yaşatmaya çalışıyor Sanayileşmeyle atölye sayısı bire inen mahallede, çömlekçilik sanatını babasından kalma yöntemlerle devam ettiren Osman Eşme, üniversite öğretim üyelerinden aldığı fotoğraf örneklerinden yararlanarak Urartular döneminde üretilen testi, çanak ve çömleklerin benzerlerini üretiyor. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

  Aydın'da Drama ve Sanat Eğitimlerine Büyük İlgi

  Aydın'da Drama ve Sanat Eğitimlerine Büyük İlgi

  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Aydın Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen drama ve sanat eğitimleri büyük ilgi görüyor. (10 Eylül 2014 Çarşamba )

   

Manşet Haberleri

[Hata Bildir]
23.09.2014 23:22:30. #1.12#