SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
BİNALİ YILDIRIM Biyografisi, BİNALİ YILDIRIM kimdir?

Binali Yıldırım Biyografisi

BİNALİ YILDIRIM
Doğum Yeri:Erzincan / Türkiye
Doğum Tarihi:20.12.1955 / ...

1955 yılında Erzincan'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinav ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul'a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla IDO'yu alanında dünyanın en büyük Şirketleri arasına soktu.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası "Skal" kulübü tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili seçildi.

58. ve 59. Hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.
22 Temmuz 2007 tarinde yapilan Genel seçimde Erzincan Milletvekili seçildi.

Halen 60. Hükümetde Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.

Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

» Binali Yıldırım ile ilgili haberler için tıklayınız

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
Melon Reklam Ltd. Şti.

SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 18.04.2015 22:22:15. #1.13#
ŞUAN BURADASINIZ: BİNALİ YILDIRIM Biyografisi, BİNALİ YILDIRIM kimdir?
[Hata Bildir]