SON DAKİKA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Dışişleri Bakanlığı Haberleri

 • 22:53 Efes-2016'da Türkiye'den Gövde Gösterisi Efes-2016'da Türkiye'den Gövde Gösterisi Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gece harekatı ile başlayan Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl ilk kez uluslararası çapta icra ediliyor.
 • 22:52 İzmir Efes 2016 Tatbikatı'nın Gece Bölümünde Gerçek Roketler Kullanıldı, Hedefler Yok Edildi İzmir Efes 2016 Tatbikatı'nın Gece Bölümünde Gerçek Roketler Kullanıldı, Hedefler Yok Edildi Efes 2016 Tatbikatı'nın gece bölümünde gerçek roketler kullanıldı, hedefler yok edildiORDUNUN GURUR GÜNÜTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen Efes Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, İzmir'in Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkii'nde, gerçekleştirildi.
 • 22:22 Efes 2016 Tatbikatı'nın Gece Bölümünde Gerçek Roketler Kullanıldı, Hedefler Yok Edildi Efes 2016 Tatbikatı'nın Gece Bölümünde Gerçek Roketler Kullanıldı, Hedefler Yok Edildi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen Efes Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, İzmir'in Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkii'nde, gerçekleştirildi.
 • 18:19 Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman'ın Kızı Ozoda Senatör Oldu Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın kızı Ozoda Rahman, Duşanbe İl Meclisi üyeleri tarafından senatör seçildi.
 • 17:23 Liberman'ın İsrail Savunma Bakanlığına Getirilmesi Filistin Dışişleri Bakanlığı, Avigdor Liberman'ın İsrail savunma bakanı olmasını yönetimin ana damarlarını ele geçirmesi olarak değerlendirirken, bunun barış görüşmelerinin yeniden başlaması konusundaki çabaları etkileyeceği belirtildi.
 • 15:24 Fransa'da Grevler Ulaştırma Sektörüne Yayılıyor Fransa'da Grevler Ulaştırma Sektörüne Yayılıyor Sendikalar hükümetin, işverenlerin personel almasını ve kovmasını kolaylaştıran ve haftalık çalışma saatlerini arttırabilmesine izin veren değişikliklerine öfkeli.Grevci işçiler ülke 10 Haziran'da başlayıp, bir ay sürecek Euro 2016 futbol şampiyonasına kısa bir süre kala başlatılan grevlerin hükümetin üzerindeki tasarıyı geri çekmesini arttırmasını umuyor.
 • 15:00 Bangladeş'te İdam Edilen Nizami'nin Oğlundan Türkiye'ye Teşekkür Bangladeş'te İdam Edilen Nizami'nin Oğlundan Türkiye'ye Teşekkür GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Bangladeş'te idam edilen Nizami'nin oğlu Muhammed Nakibur Rahman ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın tokalaşması Muhammed Nakibur Rahman ile röportaj Bangladeş'te idam edilen Nizami'nin oğlundan Türkiye'ye teşekkür Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi lideri Nizami'nin oğlu Rahman: "Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği tepki, Türkiye'nin Bangladeş Büyükelçisini Türkiye'ye geri çağırması eşsiz bir davranıştı" "Diğer Müslüman ülkelerin de aynısını yapmasını bekledik" "Erdoğan, AB'nin ikiyüzlülüğüne de tepki verdi.
 • 14:45 Türkiye'den Libya'ya İnsani Yardım TRABLUS(AA) - Türkiye Kızılayı'ndan Libya'ya gönderilen insani yardım malzemesi başkent Trablus'taki Mitika havaalanına ulaştı.
 • 11:54 Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya 'Orantısız Güç' Eleştirisi Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya 'Orantısız Güç' Eleştirisi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransız güvenlik güçlerinin çalışma yasası reformunu protesto eden göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden duyulan endişeyi dile getirerek, Fransız yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet etti.
 • 11:03 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç Açıklaması Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransız güvenlik güçlerinin çalışma yasası reformunu protesto eden göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden duyulan endişeyi dile getirerek, Fransız yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet etti.
 • 10:40 Bakan Çavuşoğlu'ndan Ruanda'da Ziyaret Dışişleri Bakanlığı, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün ve yarın resmi ziyaret çerçevesinde Ruanda’da olacağını belirterek, Türkiye’den Ruanda’ya Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilecek bu ilk ziyarette, ikili ilişkilerin ve işbirliğin tüm veçheleriyle ele alınmasına ve bölgesel konularda görüş alışverişi yapılmasına imkân sağlayacağını bildirdi.
 • 10:23 Çavuşoğlu'ndan Libya'ya Günübirlik Ziyaret Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Libya'ya giderek 2014 yılında güvenlik endişesiyle kapatılan Trablus Büyükelçiliğinin yeniden açılış sürecini başlatacak.
 • 10:20 Çavuşoğlu'ndan Libya'ya Ziyaret Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin 2014'te başlayan siyasi kriz ve çatışmaların çözümü için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde oluşturulan siyasi diyalog sürecini yakından izlediği Libya'da bugün üst düzey temaslarda bulunacak.
 • 10:08 Dışişleri'nden Fransa'daki Sokak Gösterilerine Sert Müdahaleye Tepki Dışişleri'nden Fransa'daki Sokak Gösterilerine Sert Müdahaleye Tepki Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da Çalışma Yasası Reformu sebebiyle yaşanan sokak gösterilerine güvenlik güçlerinin sert müdahalede bulunmasına tepki gösterdi.
 • 08:03 Abdülkadir Selvi: Terörle Mücadelenin Stratejisi Değişti Abdülkadir Selvi: Terörle Mücadelenin Stratejisi Değişti Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, terörle mücadelede yeni bir döneme geçildiğini belirterek "ABD'nin küresel çapta yaptığı ama daha çok İsrail'in geliştirdiği stratejiyi andırıyor." dedi.
 • 20:33 BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Sona Erdi BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Sona Erdi GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu'nun konuşması BM EAGÜ Yüksek Temsilcisi Gyan Chandra Acharya'nın konuşması Banglades¸ BM Daimi Temsilcisi Masud Bin Momen'in konuşması BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sinirlioğlu: "EAGÜ'lerin özel ihtiyaçları hakkında bir kez daha bilgi sahibi olduk. Küresel ortaklığımızı bir kez daha perçinlemiş olduk. Ancak bu ortaklık sayesinde önümüzdeki engelleri tam manasıyla aşabileceğiz" BM Genel Sekreter Yardımcısı Acharya: "Bu toplantı hakikaten ileri görüşlü, son derece üretken nihai bir belge ortaya koyuyor.
 • 19:36 BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Sona Erdi Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü Büyükelçi Emre Yunt, Türkiye'nin, en az gelişmiş ülkelere kuvvetli desteğini sürdüreceğini belirterek, "Bu ülkeler yönelik verdiğimiz taahhütlerin güçlü bir şekilde arkasında durmaktayız. Bu toplantının sonuçlarının yakın takipçisi olacağız." dedi.
 • 17:59 BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu, En Az Gelişmiş Ülkelerin (EAGÜ) özel ihtiyaçları hakkında bir kez daha bilgi sahibi olduklarını belirterek, "Küresel ortaklığımızı bir kez daha perçinlemiş olduk. Ancak bu ortaklık sayesinde önümüzdeki engelleri tam manasıyla aşabileceğiz.
 • 17:37 Türk Dışişleri'nden Solingen Açıklaması Türk Dışişleri'nden Solingen Açıklaması Türk Dışişleri Bakanlığı, Solingen faciasının 23'üncü yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "son dönemde ciddi boyutlara ulaşan ırkçılık ve yabancı düşmanlığından" duyulan endişeyi dile getirildi.
 • 14:53 Türkiye'nin Filistin Piyasasındaki Varlığı Filistin, İsrail ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer alan Türkiye'nin ülkedeki ithalat hacmini artırmayı hedefliyor.
 • 11:49 Dışişleri Bakanlığı: Endişeliyiz Dışişleri Bakanlığı: Endişeliyiz Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, 29 Mayıs 1993'te Almanya'nın Solingen şehrinde, yabancı düşmanı, ırkçı bir grup tarafından evleri yakılarak katledilen beş Türk'ün rahmetle anıldığı belirtildi.
 • 10:22 Dışişleri: Avrupa'da İslam Karşıtlığından Endişeliyizstiyoruz Dışişleri Bakanlığı, Solingen saldırısının 23'üncü yıl dönümüyle ilgili Avrupa'da son dönemde artan ırkçılık ve İslam karşıtlığından endişe duyulduğunu belirterek, "Avrupa'da son dönemde ciddi boyutlara ulaşan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığından duyduğumuz endişeyi bir kez daha vurgulamak istiyoruz.
 • 09:11 Solingen Katliamının 23. Yılında Bakanlıktan Açıklama: Endişeliyiz! Solingen Katliamının 23. Yılında Bakanlıktan Açıklama: Endişeliyiz! Dışişleri Bakanlığı, Solingen katliamının 23. yılında yayımladığı açıklamada, Avrupa'da yükselen İslam karşıtlığından endişe duyulduğu vurgulandı.
 • 18:41 Myanmar'da Arakanlı Müslümanların Durumu Myanmar'da Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin, başkent Nay Pyi Taw'da bakanlarla ve Arakan eyaletinin siyasi lideriyle Arakanlı Müslümanların (Rohingyalar) yaşadığı Arakan eyaletiyle ilgili konuları görüştüğü öne sürüldü.
 • 21:52 Tömer Kırgızistan'da Mezuniyet Töreni - Bişkek Tömer Kırgızistan'da Mezuniyet Töreni - Bişkek GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : -Bişkek Konser Salonu'nda düzenlenen etkinliklerden detay -Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula'nın konuşması TÖMER Kırgızistan'da mezuniyet töreni Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Sula: "Biz aynı kökten, aynı inançtan ve aynı kültürden gelen, aynı milletin iki ayrı topraklardaki evlatlarıyız" BİŞKEK (AA) – Kırgızistan'da, Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), düzenlenen mezuniyet töreniyle 2015-2016 öğretim yılını tamamladı.
 • 19:19 Ukrayna'nın Rusya'ya 3 Milyar Dolarlık Borcu Ukrayna'nın, kamuoyunda 'Yanukoviç borcu' olarak bilinen alacak ile ilgili olarak Londra Yüksek Mahkemesi'nde Rusya'ya karşı dava açtığı bildirildi.
 • 18:46 Türkiye ve AB, Vize Serbestisi İçin Haftaya Bir Araya Gelecek Türkiye ve AB, Vize Serbestisi İçin Haftaya Bir Araya Gelecek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısıyla görüştü. Görüşmede vize serbestisi başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.
 • 16:38 Bakü, Karabağ'ı Ziyaret Eden Bulgar Milletvekillerini Kara Listeye Alıyor Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Yukarı Karabağ'ı ziyaret eden Bulgaristan Vatansever Cephe milletvekillerinin gerekli çalışmalarının ardından persona non grata (istenmeyen kişi) listesine ekleneceğini açıkladı.
 • 16:34 Bakü, Karabağ'ı Ziyaret Eden Bulgar Milletvekillerini Kara Listeye Alıyor Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Yukarı Karabağ'ı ziyaret eden Bulgaristan Vatansever Cephe milletvekillerinin gerekli çalışmalarının ardından persona non grata (istenmeyen kişi) listesine ekleneceğini açıkladı.
 • 15:11 Tömer Kırgızistan'da Mezuniyet Töreni BİŞKEK (AA) – Kırgızistan'da, Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), düzenlenen mezuniyet töreniyle 2015-2016 öğretim yılını tamamladı.
 • 14:17 Almanya: "Rusya'ya Karşı Yaptırımların Aşama Aşama Kaldırılmasını Destekleyebiliriz" Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Jaeger, Minsk Anlaşmasının uygulanmasına dair bir ilerleme kaydedilmesi halinde, Rusya’ya yönelik yaptırımların aşama aşama kaldırılmasını destekleyebileceklerini söyledi.
 • 13:19 Sahte Pasaportla Umreye Gitmeye Çalışan 98 Uygur'un Yakalanması Çin, sahte pasaportla umreye gitmek çalışırken Türkiye'de yakalanan Çin vatandaşı 98 Uygur'un kanuni haklarının korunmasına ilişkin Türk makamlarıyla iletişime geçtiklerini belirtti.
 • 12:07 Yorum: Donald Trump Beyaz Saray'a İlerliyor Yorum: Donald Trump Beyaz Saray'a İlerliyor Donald Trump'ın Cumhuriyetçi Partinin başkan adayı olacağı tasavvur bile edilemezken milyarder işadamı yeterli delege sayısına ulaştı.
 • 00:13 En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı" Antalya'da Düzenlenecek Dışişleri Bakanlığı, En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’nın Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini açıkladı.
 • 22:07 Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi ROMA (AA) – Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi'ndeki Türkiye Pavyonu, "Darzana" isimli projeyle açılış yaptı.
 • 19:00 İran ve Suudi Arabistan Arasındaki Hac Sorunu Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Vekili Dr. Hüseyin Şerif, İranlı hacıların hac ibadetini yerine getirmesi için ülkesinde bulunan İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Ohedi başkanlığındaki heyet ile temel konularda anlaştıklarını bildirdi.
 • 16:43 Tunus-Almanya 3'üncü İstişare Toplantıları Tunus Dışişleri Bakanı Humeys Cihinavi ülkesinin ortakları ve dostlarından özellikle de Almanya'dan yeni mekanizmalar aracılığıyla güvenlik, sosyal ve ekonomik zorluklara karşı mücadelede istisnai destekler beklediğini söyledi.
 • 16:19 BM Genel Sekreter Yardımcısı O'brien'ın Ziyaretleri BM Genel Sekreter Yardımcısı O'brien'ın Ziyaretleri GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Kamptan görüntüler Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O'Brien'ın gelişi ve araca binişi O'Brien'in karşılanması ve incelemeleri Cilvegözü sınır kapısından görüntüler Araçların gidişi BM Genel Sekreter Yardımcısı O'Brien Hatay'da O'Brien, Reyhanlı ilçesinde Suriyeliler için açılan sağlık tesisi ile yetimhaneyi ziyaret etti Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O'Brien, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.
 • 15:25 BM Temsilcisi Eide'den 'Akıncı-anastasiadis' Gerginliği Açıklaması Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, liderlerin bıraktıkları yere geri döneceklerine inancını dile getirdi.
 • 15:02 Kıbrıs Müzakereleri Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis'in müzakereleri bıraktıkları yerden devam edeceğine inandığını söyledi.
 • 14:58 BM Genel Sekreter Yardımcısı O'brien Hatay'da Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O'Brien, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.
 • 14:49 Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı öncesinde düzenlenen konferanslarda özel sektör ile kamu işbirliği ve yatırım fırsatları ele alındı.
 • 13:54 Rusya'dan Türkiye'ye Küstah Suçlama Rusya'dan Türkiye'ye Küstah Suçlama Türkiye'ye karşı komik suçlamalarını sürdüren Rusya'nın BM Büyükelçisi, Türk şirketlerini IŞİD'e el yapımı patlayıcı hammadde temin etmekle suçladı.
 • 12:02 Af Örgütü Genel Sekreteri: Ab, Türkiye'deki İnsan Hakları İhlallerini Görmezden Geliyor Af Örgütü Genel Sekreteri: Ab, Türkiye'deki İnsan Hakları İhlallerini Görmezden Geliyor 24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanış gününde konuşan Shetty, Avrupa'nın mültecileri kapsayan Cenevre Sözleşmesi'nin imzacısı olduğunu hatırlattı ve ekledi: "Mülteciler sorununa ilişkin genel endişeler Türkiye'den çok, sorunu Türkiye'ye devreden Avrupa ile ilgili. Avrupa her sığınmacı ile teker teker ilgilenmeli... Avrupa ülkeleri bütün dünyaya insan hakları konusunda ders veriyor; ancak, ilk defa gerçek bir sınava tabii oluyorlar ve savunduklarına uygun davranmıyorlar.
 • 12:01 Kırım'da Tatarların Evlerine Baskınlar KİEV (AA) – Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa, Rusya'yı işgal ettiği Kırım'da Tatarlara yönelik baskılara son vermeye çağırdı.
 • 09:59 İstanbul Aydın Üniversitesi'nden İstanbul Aydın Üniversitesi'nden "Afrika Günü" Etkinliği İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), Afrika Birliği’nin kuruluşunun 53. yıl dönümü vesilesiyle “Afrika Günü” etkinliği düzenledi.
 • 00:13 Ürdün'ün Ürdün'ün "70. Bağımsızlık Günü" Resepsiyonu GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Ürdün'ün "70. Bağımsızlık Günü" resepsiyonu Resepsiyona katılanlardan detaylar Ürdün'ün "70. Bağımsızlık Günü" resepsiyonu Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği, "70. Bağımsızlık Günü" nedeniyle Ankara'da resepsiyon düzenlendi.
 • 00:05 Ürdün'ün "70. Bağımsızlık Günü" Resepsiyonu Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği, "70. Bağımsızlık Günü" nedeniyle Ankara'da resepsiyon düzenlendi.
 • 22:41 Gaziantep - BM Heyeti Nizip'teki Suriyelileri Ziyaret Etti Gaziantep - BM Heyeti Nizip'teki Suriyelileri Ziyaret Etti BM heyeti Nizip'teki Suriyelileri ziyaret ettiBİRLEŞMİŞ Milletler Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft ve beraberindeki heyet, Gaziantep'in Nizip ilçesinde Suriyeli sığınmacıların barındığı konteyner kenti ziyaret etti.
 • 21:49 Clinton'ın E-postaları Yeniden Gündemde Clinton'ın E-postaları Yeniden Gündemde Hillary Clinton, ABD başkanlık ön seçimlerinin bitmesine kısa süre kala dışişleri bakanlığı dönemindeki en büyük skandalı nedeniyle yeniden zorda.