SON DAKİKA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Diyanet İşleri Başkanlığı Haberleri

 • 09:39 Duisburg Yıldırım Beyazıt Camii Kermesi Başladı Duisburg Yıldırım Beyazıt Camii Kermesi Başladı Almanya'nın Duisburg kentinde bulunan ve 1985 yılından beri Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı olarak faaliyetini sürdüren Yıldırım Beyazıt Camii Bahar Kermesi başladı.
 • 09:35 Cihan Haber Ajansı Gündemi - Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü'ndeki kahvaltı programında işçilerle bir araya gelecek.
 • 01:33 Macar Müslüman Ressam Beatrix'den Resim Sergisi Macar Müslüman Ressam Beatrix'den Resim Sergisi GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Sergiden detaylar, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı'nın konuşması, Ressam Ibolya Beatrix'in açıklamaları, Budapeşte Diyanet Din Hizmetleri Koordinatörü Hüseyin Ersoy'un açıklamaları Macar Müslüman ressam Beatrix'den resim sergisi Macar Müslüman ressam Ibolya Beatrix'in Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezindeki resim sergisi sanatseverlerle buluştu Macar Müslüman ressam Ibolya Beatrix'in resim sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
 • 00:20 Macar Müslüman Ressam Beatrix'den Resim Sergisi Macar Müslüman ressam Ibolya Beatrix'in resim sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
 • 00:15 İsveç'te Kutlu Doğum Haftası İsveç'in başkenti Stocholm'de Kutlu Doğum Haftası kapsamında, "Gelin Birlik Olalım: Hz. Peygamber, Tevhit ve Vahdet" temalı etkinlik düzenlendi.
 • 18:11 Bodrum'da ' 'Toki ve Külliyeye Hayır' Eylemi Bodrum'da ' 'Toki ve Külliyeye Hayır' Eylemi Bodrum'da ' 'TOKİ ve Külliyeye Hayır' eylemiBODRUM'da bugün düzenlenen eylemde ilçeye yapılmak istenen TOKİ binaları ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi projeleri protesto edildi.
 • 17:50 Bodrum'da ' 'Toki ve Külliyeye Hayır' Eylemi Bodrum'da ' 'Toki ve Külliyeye Hayır' Eylemi Bodrum'da bugün düzenlenen eylemde ilçeye yapılmak istenen TOKİ binaları ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi projeleri protesto edildi.
 • 17:10 Diyanet İşleri Başkanı Görmez Açıklaması Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslamiyetin terörle anılmasının mahcup edici olduğunu belirterek, "İslam alimleri bunu kabul etmemelidirler.
 • 17:03 Samsun'da 'İşitme Engelli Gençler Manevi Mimarlarını Öğreniyor' Programı Samsun'da 'İşitme Engelli Gençler Manevi Mimarlarını Öğreniyor' Programı Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü “İşitme Engelli Gençlerimiz Manevi Mimarlarını Öğreniyor” konulu programın Samsun ayağı gerçekleştirildi.
 • 13:35 THY Yeni Seferler Başlattı, Umreciler Geçen Yıla Göre Yüzde 7 Arttı Türk Hava Yolları, 2016 yılının ilk 4 ayında 173 bin 505 yolcu taşıyarak geçen yıla göre yüzde 7’lik bir artış gösterdi.
 • 13:26 THY'nin Umre ve Hac Seferleri Türk Hava Yolları (THY), Suudi Arabistan'daki kutsal topraklara 2016 yılının ilk 4 ayında 173 bin 505 yolcu taşıdı.
 • 13:14 THY Yeni Seferler Başlattı, Umreciler Geçen Yıla Göre Yüzde 7 Arttı -1 THY Yeni Seferler Başlattı, Umreciler Geçen Yıla Göre Yüzde 7 Arttı -1 THY yeni seferler başlattı, umreciler geçen yıla göre yüzde 7 arttı-LÜKS UMRE'YE BÜYÜK İLGİ-UMRE 6 BİN, HAC 30 BİN DOLARA KADAR ÇIKABİLİYOR-BUSİNESS UÇUP, 5 YILDIZLI OTELDE KALMAK İSTEYENLER İÇİN BUTİK HİZMETMurat ÇAKIR, MEKKE (DHA) - Türkiye'den kutsal topraklara yapılan Umre yolculuklarına ilgi her yıl artıyor.
 • 13:04 THY Yeni Seferler Başlattı, Umreciler Geçen Yıla Göre Yüzde 7 Arttı THY Yeni Seferler Başlattı, Umreciler Geçen Yıla Göre Yüzde 7 Arttı Türkiye'den kutsal topraklara yapılan Umre yolculuklarına ilgi her yıl artıyor.
 • 12:26 Bütün Boyutlarıyla Din" Sempozyumu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "İslam eşittir terör" algısını oluşturan canilere rağmen İslam'ın rahmet iklimini, merhamet ve şefkat algısını anlatmaya devam etmek zorunda olduklarını belirtti.
 • 11:43 Yolsuzlukla Mücadeleye "Yeni Eylem Planı" Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Eylem Planı'na yönelik mevzuat değişikliği önerilerinin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların sorumlu kurum ve kuruluşlarca yürütülmesini içeren stratejinin de yer aldığı Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
 • 18:46 Karabük Üniversitesi Camisi'nin İbadete Açılması Töreni GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Camiden görüntü, havadan detay Kuran okunması Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in konuşması Dua edilmesi ve açılış töreni Mehteran takımı gösterisi Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'ün Rektör Prof. Dr. Refik Polat'ı ziyareti Rektör Polat'ın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e hediye vermesi Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Safranbolu'da cami ziyareti Karabük Üniversitesi Camisi'nin ibadete açılması töreni Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Elbette camiler sadece namaz kılma mekanları değildir, öğrencilerimizin aynı zamanda kendi manevi dünyalarını inşa edecekleri, birlikte gönüllerini, kalplerini birleştirecekleri mekanlar olarak kuruluyorlar aynı zamanda" "Burada nasıl ki saflarınızı birleştiriyorsunuz, burada nasıl ki bedenleriniz yan yana saf tutuyor, Rahmana secdede buluşuyorsunuz günlük hayatta da bir ve beraber olacaksınız. Burada kalplerinizi nasıl birleştiriyorsanız, camiden çıktıktan sonra kalpleriniz birleşecek, birbirinize sahip çıkacaksınız" Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Elbette camiler sadece namaz kılma mekanları değildir, öğrencilerimizin aynı zamanda kendi manevi dünyalarını inşa edecekleri, birlikte gönüllerini, kalplerini birleştirecekleri mekanlar olarak kuruluyorlar aynı zamanda.
 • 17:31 Karabük - Görmez, AİHM'nin Alevi Kararını Değerlendirdi: Bizim Ortak Kararlarımızın Daha Yüce... Karabük - Görmez, AİHM'nin Alevi Kararını Değerlendirdi: Bizim Ortak Kararlarımızın Daha Yüce... Görmez, AİHM'nin Alevi kararını değerlendirdi: Bizim ortak kararlarımızın daha yüce olduğuna inanırım (ek)CAMİ AÇILIŞI YAPTIDiyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteğinde İl Müftülüğü'nce yaptırılan, müştemilatı ve çevre düzenlemesi Karabük Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Üniversite Camii'nin açılış törenine katıldı.
 • 15:31 Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması Çekmeköy Belediyesi tarafından organize edilen "Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda, büyük ödül için yarışacak 20 film belli oldu.
 • 14:29 AİHM'in Cemevleri Kararı - Diyanet İşleri Başkanı Görmez AİHM'in Cemevleri Kararı - Diyanet İşleri Başkanı Görmez GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in karşılanması Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Valilik ziyareti Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in konuşması Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e hediye verilmesi - "Bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım" Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), cemevleri kararına ilişkin, "Bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım." dedi.
 • 13:38 Diyanet İşleri Başkanı'ndan AİHM'nin Alevi Kararına İlk Yorum Diyanet İşleri Başkanı'ndan AİHM'nin Alevi Kararına İlk Yorum AİHM'nin "Alevilerin hakları ihlal edildi" kararını değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Bizim ortak kararlarımızın daha yüce olduğuna inanırım" dedi.
 • 09:00 Gündem / 29 Nisan 2016 Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılı münasebetiyle düzenlenecek kutlama merasimine katılacak.
 • 00:42 Gündem Özeti / 29 Nisan 2016 Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, zaferin 100. yılı münasebetiyle düzenlenecek törene katılacak.
 • 21:18 Kutlu Doğum Haftası Kutlu Doğum Haftası GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Programa katılan izleyicilerin görüntüsü Belediye Başkanı Cem Afşin Akbay'ın konuşması Ses Sanatçısı Celaleddin Ada'nın ilahi okuması Prof.Dr.Necmettin Nursçan'ın konuşması Patnos ilçesinde Patnos Belediyesi tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
 • 19:18 Önder İmam Hatip Gençlik Buluşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Osmanlı'nın son dönemlerinde, ülkenin en önemli ilim ve irfan kaynakları olan medreselerin yozlaşması büyük sıkıntıya yol açmıştır.
 • 19:05 Gözü Dönmüş Örgüt, Camileri Yıktı, Kur'an'ı Kurşunladı Gözü Dönmüş Örgüt, Camileri Yıktı, Kur'an'ı Kurşunladı Bölücü örgüt PKK'nın Güneydoğu'da camileri nasıl kullanılmaz hale getirdiği, kutsal kitabımız Kur'an'a bile nasıl saldırı yaptığı Diyanet TV ekibi tarafından görüntülendi.
 • 17:58 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kut'ül Amare'yi Yeni Nesillerden Adeta Sakladılar" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 1916’da Irak’ta Osmanlı’nın İngiliz ordusunu yendiği Kut’ül Amare savaşıyla ilgili, “Yarın 100. yıl dönümünü idrak edeceğimiz bir Kut’ül Amare zaferimiz var ki, hafızalarımızdan kazılmaya çalışıldı.
 • 17:11 Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen "Güvenli Okul Projesi" kapsamında gençler, esnaf, veliler ve okul çevresindeki diğer paydaşlarla daha sıcak diyalog kuracak psikologlardan oluşacak "narkolog" projesinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile pilot olarak uygulanması ve sonrasında elde edilecek verilere göre yaygınlaştırılması kararlaştırıldı.
 • 16:34 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı Uygulamaya Kondu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplanan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu, Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı uygulamaya koydu.
 • 15:32 Çocuklardan 'Kutlu Doğum' Programı Çocuklardan 'Kutlu Doğum' Programı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evleri tarafından Canik Kültür Merkezi’nde kutlu doğum programı düzenlendi.
 • 22:34 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan'daki temasları kapsamında, Zagreb İslam Merkezi'ni ziyaret etti.
 • 19:51 Hırvatistan'da İslamiyet'in Resmi Din Olarak Kabülünün 100. Yıl Dönümü Hırvatistan'da İslamiyet'in Resmi Din Olarak Kabülünün 100. Yıl Dönümü GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Hırvatistan'da İslamiyet'in resmi din olarak kabülünün 100. yıl dönümü Kuran tilaveti Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyanet İşleri Başkanı Görmez Emine erdoğan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç'in açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan'da Erdoğan, Hırvatistan'da İslamiyet'in resmi bir din olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümü töreninde konuştu: "Dinler arasındaki münasebetleri tarihin acı hadiseleri üzerinden okumak yanıltıcıdır, yanlıştır.
 • 19:23 Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dinler arasındaki münasebetleri tarihin acı hadiseleri üzerinden okumak yanıltıcıdır, yanlıştır.
 • 18:53 Erdoğan, Hırvatistan'da İslamiyet'in Resmi Din Kabul Edilmesinin Yıl Dönümü Törenine Katıldı Erdoğan, Hırvatistan'da İslamiyet'in Resmi Din Kabul Edilmesinin Yıl Dönümü Törenine Katıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere geldiği Zagreb’de Hırvatistan’da İslamiyet’in resmi din olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümü törenine katıldı.
 • 13:49 Hırvatistan'da İslam'ın Resmi Din Olarak Kabulünün 100. Yılı İslam'ın Hırvatistan'da resmi din olarak kabulünün 100. yıl dönümü münasebetiyle Hırvatistan Meclisinde özel oturum düzenlendi.
 • 13:20 Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu, çalışma usul ve takvimini görüştü.
 • 13:04 CHP Manisa Milletvekili Biçer Açıklaması CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Genel Sağlık İş Sendikası temsilcilerinin, sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili ilettiği talepler konusunda kanun teklifi hazırlayarak, Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.
 • 12:52 Ditib'den Almanya'daki İmam Eleştirilerine Yanıt… Almanya'da Müslümanların en büyük sivil toplum kuruluşu olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), "imamları Almanca bilmiyor", "uyumu engelliyorlar" ve "Türkiye'nin ideolojilerini Almanya'ya taşıyorlar" şeklindeki eleştirlere yanıt verdi.
 • 11:43 Kutlu Doğum Haftası Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.
 • 19:58 Tartışmaların Odağındaki Ditib'e Destek Tartışmaların Odağındaki Ditib'e Destek Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak Almanya'da faaliyet gösteren DİTİB ile ilgili tartışmalara Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi de katıldı.
 • 18:57 Denizli Müftülüğü'nde "Fetö/pdy Soruşturması" Denizli Müftülüğü'nde görevli vaiz, imam, müezzin, memur ile bir müftü yardımcısının da aralarında olduğu 13 kişi hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" destek sağladıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
 • 18:33 Denizli'de 7 İmam ve Müezzine İhraç Denizli'de 7 İmam ve Müezzine İhraç Denizli'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik başlattığı disiplin soruşturması kapsamında, imam ve müezzinlerin de içinde bulunduğu 7 kişi meslekten ihraç edildi.
 • 18:29 Nusaybin'deki Terör Saldırısı Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda, teröristlerce el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz (24) memleketi Samsun'un Havza ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.
 • 16:51 Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Avrupa'nın kendi varlığını, birlik olarak varlığını İslamsız olarak temellendirmesi doğru olmamıştır.
 • 16:21 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden Cemevleri Kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), cemevlerinin statüsüyle ilgili açılan davayı görüştü.
 • 16:16 Kılıçdaroğlu'ndan Meclis Başkanı Kahraman'a Çağrı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclis Başkanı'na söylemek istiyorum; ya bu devlete, Cumhuriyet'e, hukukun üstünlüğüne, kadın-erkek eşitliğine, yargının bağımsızlığına, medyanın özgürlüğüne, laik, demokratik, sosyal hukuk devlete inan, ya da o koltuğu terk et." çağrısı yaptı.
 • 16:14 CHP TBMM Grup Toplantısı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclis Başkanı'na söylemek isterim; ya bu devlete, cumhuriyete, hukukun üstünlüğüne, kadın erkek eşitliğine, yargının bağımsızlığına, medyanın özgürlüğüne, laik, demokratik, sosyal hukuk devletine inan ya da o koltuğu terk et" dedi.
 • 16:01 AİHM'den Aleviler İçin Tarihi Karar AİHM'den Aleviler İçin Tarihi Karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2010 yılında açıklan davayı karara bağladı.
 • 15:20 AİHM'den Cemevleri Kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), cemevlerine ve dedelere yasal statü verilmesini ve kamu kaynaklarının Aleviler için de ayrılmasını reddeden Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'din özgürlüğü' ve 'ayrımcılığın yasaklanması' maddelerini ihlal ettiğine karar verdi.
 • 15:01 Nusaybin'deki Terör Saldırısı Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz'ın, ailesinin ısrarına rağmen, silah arkadaşlarının hakkını yememek için iznini uzatmayarak hafta sonu görevine döndüğü bildirildi.
 • 14:37 Şehidin Son İsteği: Büyük Bayrak Var Mı, Şehit Olunca Üzerime Serin Şehidin Son İsteği: Büyük Bayrak Var Mı, Şehit Olunca Üzerime Serin Mardin'de şehit olan 24 yaşındaki Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz'ın şehadetinden önce, ablasına "Sizde büyük bayrak var mı, şehit olduğumda tabutumu örtersin." dediği ortaya çıktı.