Son Dakika Haberleri: 'Sıkı Kundaklama Kalça Çıkığı Riskini Artırıyor'

'Sıkı Kundaklama Kalça Çıkığı Riskini Artırıyor'

9 yıl önce

Batman Farabim Hastanesi Ortopedi Uzmanı ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Abubekir Şeramet, Bölgede Yeni Doğan Çocukların Sıkı Bir Şekilde Kundaklanmasının, Kalça Çıkıklığı Riskini Arttırdığını Belirtti.

'Sıkı Kundaklama Kalça Çıkığı Riskini Artırıyor', System.String[]
Batman Farabim Hastanesi Ortopedi Uzmanı ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Abubekir Şeramet, bölgede yeni doğan çocukların sıkı bir şekilde kundaklanmasının, kalça çıkıklığı riskini arttırdığını belirtti.Op. Dr. Abubekir Şeramet, kalça ultrasonagrafisi'nin özellikle yeni doğan ve erken çocukluk döneminde rutin olarak tüm bebeklere uygulanması gerektiğini ifade etti.Sıkı kundaklamanın bebeğin nefes alma ve hareket etmesini engellediği gibi, kalça ekleminin gelişmesine de zarar verdiğini belirten Dr. Şeramet, "Sıkı kundaklanmış bebeğin hastalık belirtileri yönünden izlenmesi zordur. Bu nedenle kundaklama doğru bir uygulama değildir. Emzirirken tutmayı kolaylaştırmak için, bebek kolları örtülecek şekilde gevşekçe sarılabilir" diye konuştu.Bebeklerin kundaklanmasının yanlış bir uygulama olduğunda ısrarcı olan Dr. Şeramet, "Bebeğinizi ellerini kollarını rahatça oynatabilecekleri rahat tulumlar giydirilmesi gerekmektedir. Bebekler genellikle ayaklarını karınlarına çeker pozisyonda uyurlar. Verilere göre, her yıl dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çıkıklığı görülmektedir. Bunların büyük bir çoğunluğunu ise kız çocukları oluşturmaktadır. Erken teşhis edildiği taktirde hemen tedavi edilebilir, ancak fark edilmekte gecikilirse ileride yürüme aksaklıklarına ve ciddi sakatlıklara yol açabilir" dedi.Çocuğun ilk 9 aya kadar ayda bir ortopedi uzmanı tarafından rutin muayenesinin yapılması gerektiğine dikkati çeken Dr. Şeramet, erken teşhis edilen bir hastanın 10-20 YTL'lik cüzi bir bandajla yüzde 99 oranında tedavisinin mümkün olduğunu ifade etti.'Doğumda ters gelen çocuklar, beyaz ırk, normalden daha fazla kundakta kalan kişilerde' risk faktörünün yüksek olduğunu belirten Dr. Şeramet, "Afrikalı zenciler çocuklarını sırtlarında veya kucaklarında taşıdıklarından buralarda kalça çıkığı daha az görülüyor. Afrikalı yerliler ise bebeklerini bacakları kalçadan açık bir şekilde taşırlar" şeklinde konuştu.
Bahçedeki Yılanı Vurmak İsteyen Adam Canından Oldu İtalyan Sunucu Mini Etek Giydiğini Unutunca Frikik Üstüne Frikik Verdi
'Hayır' Çadırından Yeni Görüntü! Erdoğan'a 'Neyi Yapamadınız da Başkan Olmak İstiyorsunuz' Diye Sordular

1