Son Dakika Haberleri: Avrupa Parlamentosu'ndan Mısır'a İdam Eleştirisi

Avrupa Parlamentosu'ndan Mısır'a İdam Eleştirisi

AP Dışişleri Komisyonunda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, 528 kişiye verilen idam cezası nedeniyle eleştirilere muhatap oldu.

01.04.2014 16:34
Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda (AFET) konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, 528 kişiye verilen idam cezası nedeniyle Avrupalı parlamenterlerin yoğun eleştirileriyle karşı karşıya kaldı.

AP'nin Portekizli üyelerinden Mario David, idam cezaları bağlamında gelen haberlerin dramatik olduğunu belirterek, "Seçilmiş devlet başkanı hapisteyken ve yüzlerce kişiye ölüm cezası verilirken yeni başkan nasıl herkesin başkanı olacak?" dedi.

İspanyol parlamenter Jose Ignacio Salafranca, Avrupa Birliği'nin (AB) önemli bir ortağı olarak Mısır'ın istikrara, demokratik geçiş sürecine ve insan haklarına odaklanması gerektiğini belirtirken, Portekizli üye Ana Gomes, "Darbe nereye gidiyor? Daha fazla demokrasi gelecek mi, yoksa gerileme mi yaşanacak? Bizim gördüğümüz gerileme olduğu. Kuvvetler ayrılığı kesinlikle yok" ifadelerini kullandı.

Fehmi ise 528 kişi için henüz kararın verilmediğini ve temyiz süreci olduğunu kaydederek, "Görüşlerinize saygı duyuyorum ancak idam cezası yasalarımızın bir parçası" dedi.

Açık bir toplum oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Fehmi, kendilerine biraz zaman tanınmasını talep etti.

AP üyelerinin idam cezası konusunda moratoryum oluşturulması yönündeki taleplerini değerlendiren Fehmi, "Henüz meclis yok. Yasalarda değişikliğe gidilmesi için meclisin oluşması lazım" diye konuştu. - Brüksel

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 18.04.2015 18:09:39. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Avrupa Parlamentosu'ndan Mısır'a İdam Eleştirisi
  [Hata Bildir]