Son Dakika Haberleri: Bakan Yıldız'dan Nükleer Santral Açıklaması

Bakan Yıldız'dan Nükleer Santral Açıklaması

Bakan Taner Yıldız, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santrali konusunda açıklamarda bulundu.

05.03.2013 16:28
Bakan Yıldız'dan Nükleer Santral Açıklaması,
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santrali sürecinde "bir ülkeye veya firmaya karar verildiği' haberlerinin doğru olmadığını belirtti. Yıldız, "Yarıştan, önemli ölçüden Kanada firmasının koptuğunu söyleyebilirim." dedi.

Bakan Taner Yıldız, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer güç santralleri ile ilgili sürecin devam ettiğini söyledi. Süreçte bir ülkeye veya firmaya karar verildiği şeklinde haberler duyduklarını ifade eden Yıldız, "Müzakere sürecinde olduğumuz bir ortamda, bu doğru bir şey değil. Şu anda bu yarıştan, önemli ölçüden Kanada ve ilgili firmasının koptuğunu söyleyebilirim." diye konuştu.

"FİRMALARLA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR"

Diğer 3 ülke ve firmayla müzakerelerin devam ettiğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Herhangi bir tanesiyle yaptığımız müzakere evrakının şu veya bu şekliyle basın yayın organlarına servis edilmiş olması ki bizim tarafımızdan bu asla mümkün değil. Çünkü son derece gizli götürmeye çalışıyoruz, bunların bizim sürecimizi etkilememesi lazım. O yüzden Japonya, Çin ve Güney Kore ile alakalı müzakere sürecine devam ediyoruz."

Bakan Yıldız, "Müzakereler ne zaman tamamlanacak" sorusuna ise "Müzakereler aslında geçen ay tamamlanıyordu. Türkiye'nin lehine, daha çok rekabetin oluştuğunu gördük. Özellikle bu 3 ülke, yarıştan kopmamak için uğraşıyorlar ve müzakere sürecinde koydukları performans da bunu gösteriyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Tabi ki Türkiye'nin lehine gerek finansmanı ile alakalı, gerek yatırımı ile alakalı her türlü müzakerelerdeki artıların bizlere daha çok şey kazandıracağına inanıyorum." karşılığını verdi.

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 01.04.2015 07:34:25. #.232#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Bakan Yıldız'dan Nükleer Santral Açıklaması
[Hata Bildir]