Son Dakika Haberleri: İnternet Sansürü Yabancı Basında

İnternet Sansürü Yabancı Basında

Türkiye'de tartışma yaratan internet yasasındaki değişikliklerin TBMM'de kabul edilmesi, yurt dışında da yankılandı.

06.02.2014 09:54
İnternet Sansürü Yabancı Basında,

Türkiye'de tartışma yaratan internet yasasındaki değişikliklerin TBMM'de kabul edilmesi, yurt dışında da yankılandı. BBC, kamuoyunun bir bölümünün değişiklikleri "sansüre neden olacağı" iddiasıyla eleştirdiğini belirtirken değişikliklerle mahkeme kararı olmadan site kapatılabileceğine dikkat çekiyor.

"ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLALİ"

İngiliz yayın kuruluşu BBC, yeni düzenlemeyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) "özel hayatın gizliliğinin ihlali" gerekçesiyle hakim yetkisi tanındığına vurgularken "Başka deyişle bu kurumlar, doğrudan internet içeriğine erişim engellemesi yapabilecek" diyor.

"24 SAAT İÇERİSİNDE SİTE KAPATILABİLECEK"

Tasarı ile erişim engelleme kararlarının verilebileceği durumların da genişletildiğini vurgulayan BBC, internet ortamında yapılan yayın içeriğinde "özel hayatın gizliliğinin ihlali" olduğu iddiasıyla gerçek veya tüzel kişiler mahkeme yerine doğrudan TİB'e başvurabilecek ve 24 saat içinde site erişime kapattırılabileceğini vurguluyor.

"DNS DEĞİŞTİREREK SİTELERE GİRİŞ MÜMKÜN OLMAYACAK"

BBC, kararı uygulamayanlar hakkında işlem yapılabileceğini, sitelerin bir bölümü veya sayfasının engellenebileceğini anlattığı haberinde "Başka deyişle video paylaşım siteleri veya blog sitelerinin yalnızca belli bir bölümü ya da sayfası engellenebilecek, ayrıca DNS değiştirerek erişime engelli sitelere giriş mümkün olmayacak" diyor.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 19.04.2015 18:41:30. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: İnternet Sansürü Yabancı Basında
  [Hata Bildir]