Son Dakika Haberleri: Betonart Mimarlık Yaz Okulu, Balıkesir'de Gerçekleştiriliyor

Betonart Mimarlık Yaz Okulu, Balıkesir'de Gerçekleştiriliyor

Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 02-10 Temmuz 2013 tarihleri arasında Balıkesir'de gerçekleştiriliyor.

27.06.2013 09:53
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nin (TÇMB) mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2013 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 02 - 10 Temmuz 2013 tarihleri arasında Balıkesir Burhaniye'de gerçekleştiriliyor.

Limak Balıkesir Çimento Fabrikası, Balıkesir Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Burhaniye Belediyesi işbirliği ile Balıkesir/Burhaniye'de gerçekleşecek olan 2013 Betonart Mimarlık Yaz Okulu'nun bu yılki proje konsepti "İdealimdeki Kent" olarak belirlendi.

2013 Betonart Yaz Okulu'nun küratörlüğünü yapan Mehmet Erkök "İdealimdeki Kent" için şunları söyledi:

"Bugün dünya nüfusunun yarısı kentlerde yaşıyor. 2030 yılında Avrupa'da nüfusun yüzde sekseninin şehirlerde yaşaması öngörülüyor. Trafik gitgide yoğunlaşıyor, insanlarla diyalog gitgide azalıyor; ağaçlar, bitki örtüsü gitgide azalıyor.

Peki, neredeyse hepimizin, öğrenci ya da öğretmen, kentlerde yaşayan bireyler olarak bizler aslında nasıl bir çevrede yaşamayı arzu ediyoruz? Temel ihtiyaçlarımızın yanında kentlerden ne gibi ihtiyaçlarımızı karşılamasını bekliyoruz? Hangi duygularımızı tetiklemesini bekliyoruz. Kenti bir tiyatro sahnesi olarak mı görmek istiyoruz? Bir rekreasyon alanı olarak mı? Teknolojik yeniliklerle önde olmak mı? Hayatı daha üretken, daha hızlı yaşamak için mi?

Bu yaz okulundaki çalışmanın amacı nevcut yaşam alanlarımızı sorgulayıp gelecekte nasıl kentlerde yaşamak istediğimize ilişkin ipuçları vermek. Her bir grup kendi kentini oluşturacak ve kentler arasında nasıl bir irtibat/diyalog olduğuna ilişkin önerilerini de gösterecekler.

Bu çalışmada yöntem, doğrudan malzemeye biçim vererek- atölye ortamında kütle/mekanlar yaratmak ve sonunda kentlerin birer ölçekli maketini meydana getirmek; ortaya çıkan maket kentler bir yönü ile ucu açık, yani ileride başka müdahalelere yatkın ve birbirlerine bağlanabilir yapıda olabilmelidir. Meydana getirilecek maket kentler aynı zamanda (belki insan boyunu biraz aşkın) birer kamusal heykel olarak da öngörülmelidir; böylece yerel yönetimlerin de uygun göreceği bir kamusal alanda sürekli sergilenme olanağı yaratılabilir."

Mehmet Erkök küratörlüğünde, Şirin Bayram, Serap Durmuş, Yeliz Tülübaş Gökuç, Serkan Palabıyık ve Ferhan Yalçın moderatörlüğünde düzenlenecek olan 2013 Betonart Mimarlık Yaz Okulu'na Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Mimarlık Bölümü 3. sınıftan 4. sınıfa geçmiş mimarlık öğrencilerinden birer öğrenci seçilerek alınacak. Öğrencilerin konaklama ve yemek ücretleri ise organizasyon tarafından karşılanacaktır.

Seçilen Öğrenciler;

Ozan Terlemez - İstanbul Kültür Üniversitesi

Çağrı Özkan - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Sunay Paşaoğlu - İstanbul Teknik Üniversitesi

Serkan Polat - Dokuz Eylül Üniversitesi

Mehmet Bilgin - Süleyman Demirel Üniversitesi

Tekin Sarıtekin - Balıkesir Üniversitesi

Fatih Mut - Balıkesir Üniversitesi

İbrahim Belli - Balıkesir Üniversitesi

Mehmet Karabalık - İstanbul Kültür Üniversitesi

Melike Saygılı - Balıkesir Üniversitesi

Emine Aslı Sarızeybek - Karadeniz Teknik Üniversitesi

Semiha Selim - Karadeniz Teknik Üniversitesi

Özge Arıkoğlu - Çukurova Üniversitesi

Kevser Kayacık - Çukurova Üniversitesi

Özge Sedef Tanır - Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Gamze Hacer Alnıak - Dokuz Eylül Üniversitesi

Cansu Uzun - Kocaeli Üniversitesi

Cemile Arat - Uludağ Üniversitesi

Yasemin Demirci - Uludağ Üniversitesi

Semra Çalık - Trakya Üniversitesi

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.04.2015 11:18:52. #1.13#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Betonart Mimarlık Yaz Okulu, Balıkesir'de Gerçekleştiriliyor
  [Hata Bildir]