Son Dakika Haberleri: BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı: Pek Çok Konu Çözüme Kavuştu

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı: Pek Çok Konu Çözüme Kavuştu

2 ay önce

Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs Özel Danışmanı, "Pek çok konu çözüme kavuştu, diğerlerinde de çözüme yakınız" dedi. Yarın garantör ülkelerin katılımıyla yeni bir aşamaya geçiliyor.

Kıbrıs görüşmelerinin devam ettiği  İsviçre'nin  Cenevre kentinde konuşan BM Genel Sekreteri'nin  Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, "Pek çok konu çözüme kavuştu, diğerlerinde de çözüme yakınız" açıklamasında bulundu.

ULUSLARARASI KONFERANS YARIN GERÇEKLEŞECEK

Espen Barth Eide,  Cenevre'de düzenlenecek  Kıbrıs konusundaki uluslararası konferansın, garantör ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla yarın gerçekleşeceğini açıkladı.

YENİ AŞAMAYA GEÇİLİYOR

9 Ocak'tan bu yana  Cenevre'de süren  Kıbrıs görüşmelerinde yarın (perşembe) yeni bir aşamaya geçiliyor. Garantör ülkeler olan  Türkiye,  Yunanistan ve  İngiltere de müzakere sürecinde ilk kez dışişleri bakanı düzeyinde masada olacak. İlerleme sağlanırsa liderlerin katılımı gündeme gelebilecek.

GÜVENLİK-GARANTİLER BAŞLIĞI MASADA

12 Ocak'ta başlayacak olan Beşli  Kıbrıs Konferansı'nda, garantörlerin de katılımıyla güvenlik-garantiler başlığı konuşulacak. Konferans'ın açılışını,  Birleşmiş Milletler'in yeni Genel Sekreteri  Antonio Guterres yapacak.

HARİTALAR KAMUOYUYLA PAYLAŞILMAYACAK

Eide,  Cenevre'de devam eden  Kıbrıs müzakerelerinde tarafların kendi haritalarını bugün sunacaklarını, haritaların BM'nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyu ile paylaşılmayacağını duyurdu.

Survivor'da Adem Yine Adadaki Balıkları Kuruttu Erdoğan'dan 'Karargah Rahatsız' Başlığına Sert Tepki: Terbiyesizlik Başbakan Yıldırım: Başvuru Yapan Tüm KOBİ'lere Kredi Vereceğiz

1