Son Dakika Haberleri: BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı: Pek Çok Konu Çözüme Kavuştu

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı: Pek Çok Konu Çözüme Kavuştu

13 gün önce

Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs Özel Danışmanı, "Pek çok konu çözüme kavuştu, diğerlerinde de çözüme yakınız" dedi. Yarın garantör ülkelerin katılımıyla yeni bir aşamaya geçiliyor.

Kıbrıs görüşmelerinin devam ettiği İsviçre'nin Cenevre kentinde konuşan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, "Pek çok konu çözüme kavuştu, diğerlerinde de çözüme yakınız" açıklamasında bulundu.

ULUSLARARASI KONFERANS YARIN GERÇEKLEŞECEK

Espen Barth Eide, Cenevre'de düzenlenecek Kıbrıs konusundaki uluslararası konferansın, garantör ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla yarın gerçekleşeceğini açıkladı.

YENİ AŞAMAYA GEÇİLİYOR

9 Ocak'tan bu yana Cenevre'de süren Kıbrıs görüşmelerinde yarın (perşembe) yeni bir aşamaya geçiliyor. Garantör ülkeler olan TürkiyeYunanistan ve İngiltere de müzakere sürecinde ilk kez dışişleri bakanı düzeyinde masada olacak. İlerleme sağlanırsa liderlerin katılımı gündeme gelebilecek.

GÜVENLİK-GARANTİLER BAŞLIĞI MASADA

12 Ocak'ta başlayacak olan Beşli Kıbrıs Konferansı'nda, garantörlerin de katılımıyla güvenlik-garantiler başlığı konuşulacak. Konferans'ın açılışını, Birleşmiş Milletler'in yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres yapacak.

HARİTALAR KAMUOYUYLA PAYLAŞILMAYACAK

Eide, Cenevre'de devam eden Kıbrıs müzakerelerinde tarafların kendi haritalarını bugün sunacaklarını, haritaların BM'nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyu ile paylaşılmayacağını duyurdu.

Genç Kadın, Hamileyken Komşusuyla Aldatıldığını Acı bir Şekilde ÖğrendiBM Temsilcisi Mistura: 7 Dil Biliyorum Ama Matemetiğim Kötü
Yola Dökülen Kimyasal Madde Paniğe Neden Oldu

    1