Son Dakika Haberleri: Büyük Verim Kaybına Neden Olan Domates Güvesi Zararlısı İçin İlk Ruhsatlı İlaç Piyasada

Büyük Verim Kaybına Neden Olan Domates Güvesi Zararlısı İçin İlk Ruhsatlı İlaç Piyasada

Antalya Seralarında Görülmeye Başlayan ve Domateste Büyük Verim Kaybına Neden Olan, İhracatı da Olumsuz Etkileyen Domates Güvesi (Tuta Absoluta) Zararlısı İçin İlk Ruhsatlı İlaç Türkiye'de Piyasaya Verildi.

29.07.2010 18:18
Antalya seralarında görülmeye başlayan ve domateste büyük verim kaybına neden olan, ihracatı da olumsuz etkileyen domates güvesi (Tuta Absoluta) zararlısı için ilk ruhsatlı ilaç Türkiye'de piyasaya verildi.

'Voliam Targo' adlı yeni ilaç, çevreye ve bombus arılarına dost, son ilaçlama ile hasat arasındaki sürenin kısa olmasından dolayı da tüketicilere güvenli bir ürün sunulmasına olanak veriyor.

İsviçre merkezli Syngenta Tarım firması, yeni teknolojiyle geliştirdiği yeni ürünü Voliam Targo ilacını, dünyanın birçok ülkesiyle birlikte Türk çiftçilerinin kullanımına aynı anda sundu.

Bağ, elma ve sebze yetiştiriciliğinde büyük sorunlar oluşturan tüm kurtlar, kırmızı örümcekler, yaprak galeri sinekleri ve domates güvesine (Tuta Absoluta) karşı oldukça etkili ve ruhsatlı olan yeni ürünün tanıtımı, tüm Akdeniz tarım ilaçları bayileri, tarım danışmanları ve tarımla ilgili diğer kuruluşlarının da katılımıyla Antalya IC Hotel Airport'ta gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Genel Müdürü James Duan, Syngenta'nın en yenilikçi teknolojileri dünya üreticileri ile aynı anda Türk üreticilerinin de hizmetine sunduklarını söyledi.

Syngenta Akdeniz Bölge Müdürü Orhan Gedik de bölgenin tanıştığı güveye karşı geliştirilen ilacın çevre dostu olduğu bilinmesi gerektiğini vurguladı. Gedik ayrıca, döllenme için kullanılan bombus arılarına da bir zararı olmadığını açıkladı.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.04.2015 07:05:53. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Büyük Verim Kaybına Neden Olan Domates Güvesi Zararlısı İçin İlk Ruhsatlı İlaç Piyasada
  [Hata Bildir]