Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik - Son Dakika

Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik

27.10.2020 10:09

Tarihi caminin avizelerine asılan ampullerin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan İlber Ortaylı, duruma tepki gösterdi.

Ünlü Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, sosyal medya hesabından tarihi Laleli Camisinin avizelerinin fotoğrafını paylaşarak uzun bir mesajla tepkisini dile getirdi.

Avizeye takılan lambaları "Zevksizlik" olarak nitelendiren Ortaylı, "Tarihi İstanbul'u imar eden insanlara göre zevkimiz yok. Daha doğrusu o zevki taşıyanlar buradan gitmiş, yerlerine başkaları gelmiş" ifadelerini kullandı.

Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik

İşte Ortaylı'nın sosyal medya hesabından yaptığı o paylaşım;

"Laleli Camii, Nuruosmaniye'deki bağıran barok üslubun aksine biraz daha Osmanlılaşmıştır ama orijinal ve güzel bir eserdir. Medresesi 1911 yangınında dört duvar haline gelmiş. Mübahat Kütükoğlu Hoca bunu tespit etmişti. Kütüphanesinin encamını İsmail Erünsal Hoca anlatıyor. İçindeki yazmalar eksiksiz olarak Süleymaniye Kitaplığı'na nakledildi.

Bir zevksizlik, bu camii de sardı. Muhteşem avizeye takılan lambalar, haklı olarak sosyal medyanın dikkatini celbetti. Tarihi İstanbul'u imar eden insanlara göre zevkimiz yok. Daha doğrusu o zevki taşıyanlar buradan gitmiş, yerlerine başkaları gelmiş.

Bazı camilerimizde çok meraklı, hatta eserin tarihini tetkik eden imamlar ve müezzinler var. Bazılarında ise hiç böyle bir eğilim görülmüyor. Suriçi'ndeki tarihi camilerin personelinin Osmanlı estetiğinden (bediiyatından) anlamaları lazım. Vakıf Genel Müdürlüğü'nün de devamlı bir teftiş kuruluyla bu tarihi eserleri gözden geçirmesi şarttır."

Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik

Son Dakika Güncel Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik - Son Dakika

YORUMLAR (15)
  • BİRGARİPSERDENGEÇTİ: HOCAM HAKLI HOŞ DURMAMIŞ. BİR TABİR VAR ESKİLERDEN LİYAKAT... LİYAKAT...LİYAKAT HER İŞİ EHLİNE TESLİM ETMEK LAZIM! Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • abdulkadir kara: katılıyorum hoş görüntü değil.sanırım camiye namaz kılmaya gelmiştir öyle farketmiştir. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Son Dakika! Hezimetin faturası ona kesildi: Ermenistan askeri istihbarat biriminin başkanı General Hovanes görevden alındı İYİ Partili vekilden Ankara'yı karıştıracak iddia: Partiden birinin sarayla ilişkisi var, koalisyon için mutabakata varılacak Yarın açılışı yapılacak Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı böyle test edildi Korona tedavisi gören İmamoğlu'ndan metro müjdesi: 28 Ekim'de açılıyor, 10 gün ücretsiz olacak Muharrem İnce: Memleket Hareketi'nin kurucularını bir iki gün içinde açıklayacağım Halis Özkahya, Milan-Sparta Prag maçında düdük çalacak Düğünde patlatılan havai fişek dizine saplandı! Genç kadının hayatı kabusu döndü Oltasına takılan 27,5 kilo ağırlığındaki sazanı suya bırakıp gönülleri fethetti