Çin'de "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" Raporu Yayımlandı - Son Dakika

Çin'de "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" Raporu Yayımlandı

27.05.2014 10:15
Çin'de

Raporda, Snowden'ın açıkladığı izleme faaliyetlerine ilişkin iddialar doğrulandı.

Çin'de internet ve enformasyon alanında faaliyet gösteren bir kuruluş, hazırladığı  "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" adlı raporda, doğrudan Çin'e karşı gizli faaliyetlerin yürütüldüğünü doğruladı.

Çin İnternet Medya Araştırmaları Merkezi'nin hazırladığı raporda, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) sistem analisti Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan ve Çin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkede izleme faaliyetinin olduğu yönündeki iddialara yer verildi.

Raporda, Çin'in çeşitli devlet kurumları tarafından birkaç aydır yürütülen soruşturma neticesinde, "Çin'e yöneltilen gözetim faaliyetlerinin varlığının" doğrulandığı ifade edildi.

"ABD gizli gözetiminin ana hedefinin Çin olduğu" savunulan raporda, Washington'ın Çinli liderleri, bilimsel kuruluşları, üniversiteleri ve çeşitli kuruluşları gizlice dinlediği öne sürüldü. Raporda ayrıca, ABD'nin bilgisayar oyunlarındaki verileri aldığı, sohbet odalarındaki yazılımları da casusluk operasyonları için kullandığı iddia edildi.

Snowden'ın uluslararası basına sızdırdığı bilgilere de yer verilen raporda, ABD'nin 2009 Ocak ayından bu yana Çin'in bilişim devi "Huawei" şirketi çalışanlarının maillerini topladığı belirtildi.

ABD'nin siyasi, ekonomik, askeri ve teknolojik hegomonyasının sağladığı avantajla müttefikleri dahil dünya genelinde casusluk faaliyeti yürüttüğü öne sürülen raporda, ABD'nin izleme programı PRISM eleştirildi. Raporda, PRISM'in ortaya çıkmasıyla ABD'nin internet tarihinin en geniş kapsamlı, masraflı ve uzun vadeli gözetim işlemini yürüttüğü kaydedildi.

ABD'nin, izleme faaliyetlerine ilişkin açıklama yapması gerektiği vurgulanırken, insan haklarını ciddi şekilde ihlal eden bu faaliyetleri durdurması ve küresel siber ortamda stres ve düşmanlık oluşturmaktan kaçınması istendi. Raporda ayrıca, ABD'nin dinleme faaliyetlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

ABD, son olarak 5 Çinli askeri görevliyi, siber casusluk faaliyetiyle çeşitli Amerikan firmalarından stratejik bilgi çalma iddiasıyla suçlamış, Çin ise suçlamaların "uydurma unsurlara dayandığını" ve ABD ile Çin arasındaki "işbirliği ve karşılıklı güveni" tehlikeye atacağını açıklamıştı.

Çin tepki olarak, geçen yıl kurulan ABD-Çin siber güvenlik çalışma grubunun faaliyetlerini askıya aldığını ilan etmişti. - Pekin

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çin'de 'ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı' Raporu Yayımlandı - Son Dakika


Son Dakika

Artan vakalar sonrası gözler Kabine toplantısına çevrildi! Yeni kısıtlamalar gelecek mi? Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı Hollywood filmlerinden sıkılanlara! İşte dünya sinemasının 10 şaheser filmi Son Dakika: Beşiktaş, deplasmanda Fenerbahçe'yi 4-3 yendi 2. kattan düşen Görkem bebeği çanak anten hayatta tuttu! İşte o anlar Sergen Yalçın çılgına döndü, Mert Hakan olaya dahil olunca ortalık karıştı Pasaport harçlarına zam geldi! İşte yeni fiyatlar Koronavirüs henüz bitmeden İngiltere'de kuş gribi salgını patlak verdi