Son Dakika Haberleri: Çocuğunu Okula Göndermeyen Babaya Para Cezası

Çocuğunu Okula Göndermeyen Babaya Para Cezası

Adana'da kız çocuğunu okula göndermeyen babaya bin 245 lira para cezası uygulandığı bildirildi.

02.08.2011 21:20
Adana'da kız çocuğunu okula göndermeyen babaya bin 245 lira para cezası uygulandığı bildirildi.

Seyhan ilçesi Fevzipaşa Mahallesi'nde yaşayan Yusuf Savsal (51) gazetecilere yaptığı açıklamada, Seyhan Orhan Çobanoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi 14 yaşındaki kızı Maşallah Savsal'ın, geçen yıl türbanla okula gitmek istediğini, ancak geri çevrildiğini, o günden bu yana kızının okula gitmediğini ileri sürerek, verilen para cezasına tepki gösterdi.

Seyhan Kaymakamı İsmail Hakkı Develi ise konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu cezanın kişiye özel olmadığını, her ailenin çocuğunu okula göndermesinin anayasal bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Develi, "Türbanlı yada türbansız biz bunun ayrımını yapmıyoruz. Eğer çocuk okula gönderilmiyorsa ilçe milli eğitim müdürlüğü tespitini yapar ve bize bildirir biz de kurallar dahilinde yasa neyi emrediyorsa onu uygularız" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat da çocuğunu okula göndermediği gerekçesiyle ceza uygulanan ailenin olayı farklı yönlere taşımaya çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Okul müdüründen edindiğim bilgiye göre bu çocuk 4 yıldan beri okula gönderilmiyor. Hatta ilköğretim çağını bile geçmiş. Yapılan tespitte evde kardeşlerine baktığı bu yüzden okula gönderilmediği görüldü. Ailenin geçtiğimiz dönemlerde çocuğuna türban takıp okula göndermeye çalışmasını da samimi bulmuyoruz. Mesele türban yada türbansız meselesi değil, yönetmeliklerimizin emrettiği neyse o yerine getirilmiştir. "

- ADANA

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 02.04.2015 10:48:47. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Çocuğunu Okula Göndermeyen Babaya Para Cezası
  [Hata Bildir]