Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk Açıklaması - Son Dakika

Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk Açıklaması

07.01.2012 15:20
Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk Açıklaması, System.String[]

Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, "Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti devletinin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye'nin himayesine alınmasını talep ediyoruz" dedi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, "Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti devletinin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye'nin himayesine alınmasını talep ediyoruz" dedi.

Tümtürk, Ülkü Ocakları Sivas Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Suşehri ilçesine bir konferans vermek için geldiğini belirterek, bu konferansta Doğu Türkistan'daki son durum hakkında bilgiler vereceğini söyledi.

Doğu Türkistan'ın bugün 35 milyona yakın nüfusuyla Türkiye'den sonra Türk dünyasının nüfus potansiyeline sahip olduğunu belirten Tümtürk, yüz ölçümü bakımından da Kazakistan'dan sonra ikinci büyük Türk coğrafyası olduğunu ifade etti.

Doğu Türkistan'ın tarihte Hunlar, Göktürkler, Karahanlılar gibi birçok Türk uygarlığının, beyliğinin vatanı olduğuna dikkati çeken Tümtürk, Doğu Türkistan'ın yakın geçmişte 1933 yılında Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, 1944 yılında Doğu Türkistan Cumhuriyeti adı altında iki bağımsız devlet kurduğuna işaret etti.

Tümtürk, yeryüzünde Türkiye Cumhuriyeti'nden başka ikinci bir bağımsız bir Türk devletinin olmadığı bir dönemde Doğu Türkistan'da kısa süreli bağımsız Türk devleti yaşadığını belirterek, "Ama maalesef Rus ve Çin işbirliği sonucu 1949'da Doğu Türkistan'daki bu cumhuriyetlerin hayatiyetine son verilmiş, 49 yılından itibaren yani 63 yıldır Doğu Türkistan fiilen Çin komünist yönetimi tarafından işgal edilmiştir. 63 yıldır da bir devletin sınırları ihlal edilerek, fiili bir işgal söz konusu ve asimilasyon sistematik bir şekilde de çok acımasızca uygulanmaktadır" dedi.

Doğu Türkistan'da 5 Temmuz 2009 yılında yaşanan olaylara da değinen Tümtürk, şunları kaydetti:

"Türk milleti topyekun, siyasi partileriyle, iktidarıyla muhalefetiyle, bütün medya kuruluşlarıyla Doğu Türkistanlı soydaşlarının, dindaşlarının yanında yer almıştır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Çin komünist yönetimine karşı

'Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı adete bir soykırımdır' sözüyle Çin'in bu katliamını 'dur' denilmiştir ki; Türkiye'den başka Doğu Türkistan'daki bu katliamı ne Birleşmiş Milletler, ne NATO, ne İslam Konferansı Teşkilatı, ne Avrupa Birliği gibi uluslara arası kuruluşlar tek kelime dahi itirazda bulunmamıştır. Biz bu manada aziz Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne müteşekkiriz. Allah Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve milletini ilelebet muhafaza ve payidar etsin."

Tümtürk, yaşanan bu olaydan sonra sadece Türkiye ve Çin'in karşı karşıya geldiğini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Yani on yıllardır Türkiye'mizde de siyasi iktidarlar tarafından görmezden gelen adeta Çin'in insafına terk edilen Doğu Türkistan gerçeği maalesef bütün ilgisizliğimiz, alakasızlığımıza rağmen 5 Temmuz olaylarıyla Türkiye'yi Çin'i siyasi krizle birbirine karşı uluslar arası alanda çok ciddi sıkıntıya sokmuştur. Demek ki Doğu Türkistan'ın gerçek sahipleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletidir. Biz aynı soyu, aynı kültürü, aynı inancı paylaşan insanlarız. Kaderimiz birdir. 5 Temmuz olaylarında Çin ile ne Amerika, Ne Japonya, Ne de Rusya, ne de Avrupa Birliği'nin herhangi bir sıkıntısı olmadı. Demek ki biz Doğu Türkistan davasından, kaçıp kurtulamayız. Bugün bu gerçekle Çin yönetimi, Türkiye'deki siyasi eliti, Türkiye'deki bürokrasiyi ve Türkiye'yi bir şekilde kazanmak ve Doğu Türkistan davasından uzaklaştırmak için yoğun bir ilgi ve alaka göstermekte. 5 Temmuz 2009'dan sonra 3 defa en üst düzeyde heyet göndererek, Türkiye'nin gönlünü almaya çalışmıştır."

Türkiye'nin onurlu ve dik duruşu ve soydaşlarına sahip çıkmasının Çin'i adeta şok ettiğini belirterek, "Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye'nin himayesine alınmasını talep ediyor ve Doğu Türkistan davasını birleşmiş milletler, Avrupa Birliği ve İslam konferansa teşkilatı gibi örgütler nezdinde uluslararasılaştırılması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi üzerine düşen milli ve manevi sorumluluğu yerine getirmesini talep ediyor, bu konuda beklentilerimizi arz ediyoruz" dedi.

Toplantıda, Ülkü Ocakları Sivas Şubesi Başkanı Cengiz Uludağ da hazır bulundu.

- SİVAS

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tacize uğradığını iddia ettiği adamın otomobilini tornavidayla çizdi ABD'de, UFO olduğu iddia edilen cismin elektrik lambası olduğu ortaya çıktı Kenan Investments, Migros'taki yüzde 11,77'lik payını satıyor Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Kayınpederi tarafından bıçaklanan damat: Eşimi rehin almadım, asıl mağdur benim Dünya aşı bulamazken Avrupa israf ediyor: 6 dozluk şişelere 5 doz yazılınca milyonlarca aşı çöpe gitti Evde doğum yapan kadın bebeğini bıçaklayarak öldürdü Evladını arayan anne, duydukları karşısında yıkıldı: Kızına şu an tecavüz ediyorum