Son Dakika Haberleri: Eğitimli çobanlar sertifikalarını aldı -

Eğitimli çobanlar sertifikalarını aldı -

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliğinde başlatılan "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamında Kırşehir'de eğitim alan 16 çobana sertifikaları verildi.

21.12.2013 21:21
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliğinde başlatılan "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamında Kırşehir'de eğitim alan 16 çobana sertifikaları verildi.

Malya Tarım İşletmesi Müdürlüğünde gerçekleştirilen törende konuşan Vali Yardımcısı Serdar Polat, son yıllarda Türkiye'de ve Kırşehir'de çoban yetersizliği nedeniyle küçükbaş hayvan sayısında önemli azalma yaşandığını belirtti.

Çobanlık mesleğini cazip hale getirmek amacıyla böyle bir proje gerçekleştirildiğini ifade eden Polat, "Bu konuda, teşvik tedbirleri almak ve uygulamaya koymak hayvancılığın gelişmesi açısından çok önemlidir. Bu vesileyle, bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz törenle çiftçilerimize gerekli desteği sağladığımıza inanıyorum. Kurs bitiminde başarılı olan çiftçilerimizi kutluyorum" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin de projeyle ilgili pilot illerden biri olan Kırşehir'de çobanların 40 saat teorik, 800 saat de pratik eğitim aldıklarını ifade ederek, hedefin çobanlık mesleğini tercih edilir hale getirmek olduğunu dile getirdi.

Şahin, "Hayvanın bakım, besleme, süt verimi, gebelik kontrolü, tohumlama, merada otlatma, yemleme gibi hayvancılıkla ilgili her şey anlatıldı. Malya Tarım İşletmesinde pratik eğitimlerini aldılar. Burada da nasıl otlatılıyor, nasıl doğum yaptırılıyor, hayvanlara nasıl bakılıyor, nasıl besleniyor her şeyi görerek öğrendiler" diye konuştu.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 28.04.2015 04:59:19. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Eğitimli çobanlar sertifikalarını aldı -
  [Hata Bildir]