Engelli Ama Çalışıp Kazanıyor - Son Dakika

Engelli Ama Çalışıp Kazanıyor

19.09.2010 15:38
Engelli Ama Çalışıp Kazanıyor, System.String[]

Gaziantepli Ayakkabı Boyacısı Hüseyin Sezgin, Engelli Olmasına Rağmen Seyyar Boyacılık ve Ayakkabı Tamiri Yaparak Hayata Tutunuyor

Gaziantepli ayakkabı boyacısı Hüseyin Sezgin, engelli olmasına rağmen seyyar boyacılık ve ayakkabı tamiri yaparak hayata tutunuyor.

Geçirdiği çocuk felci nedeniyle bir ayağı sakat kalan ve küçük yaşlardan itibaren çalışmak zorunda kalan Hüseyin Sezgin, her gün sabah evinden çıkarak, kentin değişik bölgelerinde ayakkabı tamiri ve boya işi yaparak, hayatını kazanıyor.

Büyük olan boya sandığını taşımakta zorlanan Hüseyin Sezgin, kendi tasarımı olan dört tekerin yardımı ile boya sandığını daha rahat taşıma imkanına kavuşmuş.

Asıl mesleği ayakkabı imalatı olan Hüseyin Sezgin, gerek boya, gerekse de tamir işini büyük bir ustalıkla yaparak, müşterilerini memnun etmesini biliyor.

Hüseyin Sezgin, engellilerin de azimli ve kararlı olmaları halinde rahatlıkla çalışarak hayatlarını kazanabileceklerini söyledi.

Engelli olmasına rağmen, sürekli çalıştığını, evlenip 3 de çocuk sahibi olduğunu belirten Sezgin, şunları anlattı:

'Sağlıklı olarak dünyaya gelmiş olmama karşın, 3 aylık bir bebekken geçirmiş olduğum çocuk felci sonrasında sakat kaldım. Sakatlığım nediyle büyük zorluklarla karşılaşmama rağmen hiç bir zaman başkasından yadım talebim olmadı. Sürekli çalıştım. Benim asıl mesleğim ayakkabı imalatı. Uzun süre fabrikada çalıştım. Ancak, işler iyi gitmediği için fabrikayı bıraktım ve bir bakkal dükkanı açtım. Ancak, 2003 yılında dükkanım soyuldu ve her şeyimi kaybettim. Bir süre sıkıntı yaşadıktan sonra, seyyar boyacılık ve ayakkabı tamiri işine girdim.

Her gün Cemal Gürsel Mahallesi'ndeki evimden boya sandığımı alıp çıkıyor ve kentin değişik bölgelerinde boya ve tamir işi yapıyorum. Aslında bir iş yeri açmayı düşündüm ama sermayem olmadığı için bunu gerçekleştiremedim. Evli ve 3 çocuk babası olduğum için ailemin geçimini sağlamam gerekiyordu ve ben de bu işe başladım. 7 yıldan bu işi yapıyorum. Çok kazanmasam da ailemin geçimini sağlayacak kadar ve hiç kimseye muhtaç olmadan hayatımı sürdürüyorum. Asıl mesleğim ayakkabıcılık olduğu için gerek boya, gerekse de tamir işini yaptığım insanlar benden memnun. Ayrıca, seyyar olduğum için mekan seçtiğim yerlerde bana yardımcı oluyorlar.'

- 'BOYA SANDIĞIMA TEKERLEK YAPTIM'-

Seyyar çalışmanın büyük zorlukları olduğunu ve özellikle de ulaşım sıkıntısı yaşadığını ifade eden Hüseyin Sezgin, şöyle devam etti:

'Seyyar çalıştığım için ulaşım konusunda büyük sıkıntılar çekiyorum. Tamir işi de yaptığım için boya sandığım çok büyük. Taşıma konusundaki sıkıntıya çözüm bulmak için boya sandığıma teker yaptım. Kendi tasarımım olan dört teker üzerine monte ettiğim boya sandığımı, daha rahat bir şekilde taşıma imkanına sahip oldum. Tekerler bana büyük bir kolaylık sağlamasına karşın yine de büyük zorluklar yaşıyorum. Ekonomik durumun da iyi olmadığı için sabit bir iş yeri açamıyorum. Bir engelli olarak kimseden yardım talebim yok ama eğer kentin belirli bir bölgesinde, küçük bir kulübe gibi yerim olsa bana yeter.

Eğer, bir hayırsever ya da belediye yetkililerinden bana bu konuda bir yardım gelirse çok mutlu olurum. Boya sandığımı ve tamir malzemelerimi koyabileceğim ve kapısını kilitleyip evime gideceğim 3-5 metre karelik bir kulübe işimi kolaylaştırır. Sonuçta ben bir engelliyim ve çalışma hayatımı kolaylaştırmak için desteğe ihtiyacım var.'

(ŞMÖ-MRT-İRE) - GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Engelli Ama Çalışıp Kazanıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yasak Elma'dan 5 oyuncu birden ayrılıyor! Başrol Şevval Sam'dan ilk yorum geldi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Çin'den gelen aşıyı gönüllü yaptıran profesör konuştu: Yan etki hissetmedim, aşıya karşı çıkmayın Türkiye'nin Libya'ya verdiği sahil güvenlik eğitimine İtalyan basınından ilginç yorum: Anahtar Erdoğan'ın elinde Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Görevini kötüye kullanan doktor, 17 yaşındaki öğrencisiyle cinsel ilişkiye girip çıplak fotoğraflarını istedi