Son Dakika Haberleri: Esrarengiz Mezarlık Merak Uyandırdı

Esrarengiz Mezarlık Merak Uyandırdı

Batman'da bulunan esrarengiz mezarlıkla ilgili Müze Müdürlüğü inceleme başlattı.

13.12.2012 16:09
Batman'ın Kozluk ilçesi Alıçlı köyünde bulunan mezarlık merak uyandırdı. Mezarlıkla ilgili Batman Müze Müdürlüğü inceleme başlattı.

DEFİNE AVCILARI HAREKETE GEÇTİ

Alıçlı köyünün hemen girişinde yer alan ve çok eski dönemlere ait olduğu varsayılan mezarlıkta bulunan birçoğu tahrip olmuş mezar taşlarında çocuk, insan, güneş figürleri ile farklı dilde yazılmış yazılar yer alıyor.

Köy sakinlerinden Erkan Barlık, esrarengiz mezarın ziyaretçilerinin olmadığını belirterek, "Mezar taşlarındaki ilginç figürler define avcılarını harekete geçiriyor. Hazine olabileceğini düşünen defineciler bir çok mezarı tahrip etmiş mezar taşları kırılmış" dedi.

"BAŞKA BÖLGELERDE DE VAR"

Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazı Başkanı Prof Dr Abdusselam Uluçam, Türkiye'de genellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, onun dışında Azarbeycan ve Kuzey İran bölgesinde de bu tür taşlara rastlandığını söyledi.

Bölgede daha çok Şii mezhebine ait Müslümanlar ya da bu bölgedeki Yezidilerin ya da diğer Hristiyan grupların mezarlarında da buna benzer mezar taşlarına rastlandığını aktaran Uluçam, "Bunlar bu dönemden kalmış olabilir. Ancak bu taşların nihai olarak ne zaman yapıldığını bilimsel açıdan dile getirmek gerekirse o zaman biz deriz ki bunların bilimsel olarak araştırılması üzerindeki varsa kitabelerin tarihlerinin okunması gerekir ve o zaman net bir tarihleme yapabiliriz." diye konuştu.

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ İNCELEME YAPACAK

Uzman ekiplerin mezarlıkta inceleme yapacaklarını belirten Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal da, "Mezarlığı henüz yerinde görmedik. Müdürlüğümüz uzmanları yerinde inceleme yapacaklar. Gerekli incelemelerde uzmanlarımıza soracağız. İncelemenin ardın şayet kültür varlığı ise gerekli koruma tedbirleri alınacaktır" ifadelerini kullandı.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.03.2015 13:56:22. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Esrarengiz Mezarlık Merak Uyandırdı
  [Hata Bildir]