Son Dakika Haberleri: 'Et Fiyatlarını Düşürmek İçin Süt Fiyatları Yükseltilmeli'

'Et Fiyatlarını Düşürmek İçin Süt Fiyatları Yükseltilmeli'

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Et Fiyatlarını Düşürmek Adına Yapılan Kasaplık Canlı Hayvan İthalatının Hayvan Üreticilerini Mağdur Ettiğini Savundu. Yıldız, Et Fiyatlarını Düşürmek İçin Süt Fiyatlarının Yükseltilmesini ve Süt Tozu İthalatının Durdurulmasını Önerdi.

08.08.2010 18:28
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, et fiyatlarını düşürmek adına yapılan kasaplık canlı hayvan ithalatının hayvan üreticilerini mağdur ettiğini savundu. Yıldız, et fiyatlarını düşürmek için süt fiyatlarının yükseltilmesini ve süt tozu ithalatının durdurulmasını önerdi.

Konuyla ilgili Cihan'a açıklamalarda bulunan Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldız, hükümetin kırmızı etteki fiyatları düşürmek için canlı hayvan ithalatına giderek günü kurtarmaya çalıştığını iddia etti. Hayvancılık konusunda Türkiye'nin bir planının bulunmadığını öne süren Mustafa Yıldız, "Her ülkenin uzun veya kısa vadede bir kalkınma planı var. Bizim hayvancılıkla ilgili bir politikamız yok. Günü kurtarmaya çalışıyorlar. Et fiyatlarını düşürmek için ithalat yapıyoruz. Üreticimizi mağdur ediyoruz. İthalatı açarsak pazarımız düşer." dedi. Hayvancılığın süt fiyatlarından geçtiğini dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Süt fiyatları acilen yükseltilmesi gerekiyor. Hayvancılık süt fiyatlarından geçiyor. Süt fiyatları yüksek olursa insanlar hayvancılığa yönelir. Bunun için süt tozu ithalatı durdurulmalı. Eğer bunlar yapılırsa kısa dönemde hayvancılık rahat nefes alır. Artan et fiyatları yavaşlama eğilimine girer."

Hükümetin gümrük girdi fiyatlarını yüzde 135'den yüzde 40'a düşürdüğünü hatırlatan Mustafa Yıldız, bununda et ithalatının önünü açacağını vurguladı. İthalatın Türk köylüsüne hiç bir şey kazandırmayacağını ileri süren Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı, "Kasaplık hayvanların 1 Nisan 2011'e kadar ithalatında, yüzde 135 yerine yüzde 40 gümrük vergisi alınacak. Hükümetin gümrük girdi fiyatlarını aşağıya çekmesi ithalatın önünü açtı. Et ve Balık Kurumu'nun dışında herkes dışarıdan et getirebilecek. Bu bizim üreticimize bir şey kazandırmayacak. Tüketici düşünüldüğü kadar üreticide düşünülmeli." uyarısında bulundu.

Ülkede hayvancılıkta doğru dürüst bir politikanın oluşturulamadığını savunan Yıldız, hayvancılıkla ilgili geniş kapsamlı makro planlara ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Hayvan üreticilerine yönelik acil tedbirler alınmasını isterken, Veteriner Hekim Teşkilatı'ndaki bürokrasi engelinin ortadan kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 30.03.2015 15:56:34. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: 'Et Fiyatlarını Düşürmek İçin Süt Fiyatları Yükseltilmeli'
  [Hata Bildir]