Son Dakika Haberleri: -Etruşka Armudu 2. Kez Çiçek Açtı

-Etruşka Armudu 2. Kez Çiçek Açtı

ANTALYA(İHA) Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Küçükköy ovasında Halil Koparan isimli çiftçi bahçesine diktiği Etruşka armut ağacı bu yıl ikinci kez meyve verecek.

06.10.2013 13:15
-Etruşka Armudu 2. Kez Çiçek Açtı,
ANTALYA(İHA) Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Küçükköy ovasında Halil Koparan isimli çiftçi bahçesine diktiği Etruşka armut ağacı bu yıl ikinci kez meyve verecek.

Üzerinde armut olmasına rağmen yeniden çiçeklenen ağaç, görenlerin ilgisini çekiyor.

Halil Koparan isimli çiftçi, armut ağacını 4 yıl önce diktiğini belirterek, "Bu yıla gelene dek, normal zamanda çiçek açtı ve ürün verdi. İlk hasadımızı Temmuz sonunda yapmıştık. Eylül ayı itibariyle ağaçlarda kısım kısım çiçeklenmeler oluştu. 2. Ürünümüz Ekim sonunda toplanacak. Beyaz beyaz çiçekler açtığını görünce hayret ettim. İlk kez böyle bir olayla karşılaştım" dedi.

Çiftçi Halil Koparan, "Etruşka armudu, ılıman iklim meyvesi olduğu için dikim yaptım. Kış soğuklarına elmadan daha az dayanıklı olduğunu öğrendim. Ovamızda geçirgen, derin, sıcak ve besin maddelerince zengin olduğu için Etruşka armudunu tercih ettim" dedi.

Korkuteli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri ise bu tür olaylara ender rastlandığını belirterek, "Armut ağacının çiçeklenmesinde en büyük etken hava şartlarıdır. Havalar gündüzleri sıcak, geceleri serin geçiyor. Bu durum da bazı erik, elma ve armut ağaçlarının aldanıp çiçek açmasına sebep olur" dediler. - ANTALYA

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 03.05.2015 13:49:11. #1.12#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: -Etruşka Armudu 2. Kez Çiçek Açtı
  [Hata Bildir]