Son Dakika Haberleri: Hazır Giyim Terzileri Etkiliyor

Hazır Giyim Terzileri Etkiliyor

Manisa'da 45 Yıldır Terzilik Yapan 57 Yaşındaki Mehmet Algın, Dünyanın En Eski Mesleklerinden Olan Terziliğin, Teknolojiye Yenik Düşmek Üzere Olduğunu İfade Etti.

15.02.2011 17:45
Manisa'da 45 yıldır terzilik yapan 57 yaşındaki Mehmet Algın, dünyanın en eski mesleklerinden olan terziliğin, teknolojiye yenik düşmek üzere olduğunu ifade etti.

Algın, AA muhabirine yaptığı açıklamada terzilerin günümüzde artık tamirat yapan, paça kıvıran kişiler olarak algılandığını kaydetti.

Elbise diktirmek için çok az müşteri geldiğini belirten Algın, "Terzi denildiği zaman tamirat akla gelmeye başladı. Öz eleştiri yapmamız gerekirse, bizler de teknolojiye ayak uyduramadık. Terzilik bir sanat. El emeği ve göz nurunu da içinde barındırır. Artık tamirat yapmaktan, paça katlamaktan, yeni elbise dikmeyi unuttuk"dedi.

Terziliğe 1946 yılında başladığını anlatan 76 yaşındaki Çetin Bacak ise 1985'e kadar vatandaşların giyim ihtiyacının terziler tarafından karşılandığını kaydetti.

Kendisinin hala sipariş üzerine iş yapmaya çalışan ender terzilerden olduğunu ifade eden Bacak, şunları belirtti:

"Mesleğin en büyük sırrının gelen modayı takip etmek ve müşterinin istekleri doğrultusunda uygulamaktır. Terziler modaya ayak uydurmak mecburiyetindedir. Ben hala terzi dükkanımın kapısına 'tamirat yapılır, paça kıvrılır' yazısı asmamaya direniyorum. Sipariş üzerine dikimler yapmaya devam ediyorum. Bizim diktiğimiz elbiseler de aslında yeni nesil gençlerin çok hoşuna gidiyor. Yakın çevremden de biliyorum. Giydikleri zaman çok güzel olduğunu ifade ediyorlar. Ancak elbiseyi kıvırdıkları zaman o markayı illa görmek istiyorlar."

Manisa Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Naci Kömüldaş son yıllarda dükkan açmak için odaya başvuranların bir konfeksiyon ve tekstil atölyesinden emekli olmuş kişilerden oluştuğuna işaret etti.

Kömültaş, terziliğin de kaybolan el sanatları kategorisinde değerlendirilerek gelir vergisinden muaf tutulmasının bu mesleği teşvik edeceğini belirtti.

- MANİSA

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.04.2015 01:30:14. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Hazır Giyim Terzileri Etkiliyor
  [Hata Bildir]