Son Dakika Haberleri: İşçi Emeklisinin Promosyon Talebine Ret

İşçi Emeklisinin Promosyon Talebine Ret

Danıştay 10. Dairesi, sadece kamu görevlisi emeklilere banka promosyonu verilmesini öngören Başbakanlık genelgesinin iptal istemini, oy birliğiyle reddetti.

03.09.2011 10:36
Danıştay 10. Dairesi, sadece kamu görevlisi emeklilere banka promosyonu verilmesini öngören Başbakanlık genelgesinin iptal istemini, oy birliğiyle reddetti.

Türkiye Emekliler Derneği Üyesi bir işçi emeklisi, Başbakanlığın 20 Temmuz 2007'de yayımlanan "Banka Promosyonları" konulu genelgesinin, "sadece kamu görevlilerine ödenecek promosyonları düzenlemesi, işçi emeklilerini kapsamaması nedeniyle eşitlik ilkesine ve hukuka aykırı olduğunu" ileri sürerek, iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 10. Dairesi, Başbakanlık genelgesinin iptali istemini oy birliğiyle reddetti.

Dairenin kararında, Başbakanlığın "Banka Promosyonları" genelgesiyle kamu görevlilerine ödenecek maaş ve benzeri ödemelerin yapılabilmesi için imzalanan protokoller uyarınca bankalar tarafından sunulan ek mali imkanların tasarrufuna ilişkin kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliği sağlanması amacıyla gerekli düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

Genelgede, banka tarafından verilecek promosyonun personele dağıtılmasının düzenlendiği ifade edilen kararda, davada genelgenin "Sosyal Sigortalar Kurumundan emekli maaşı alan emekli işçileri de kapsaması gerekirken sadece kamu görevlilerini kapsaması nedeniyle hukuka aykırı olduğunun" ileri sürüldüğü anımsatıldı.

Kararda, "Genelgenin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca çıkarıldığı dikkate alındığında bu yasa kapsamında bulunmayan işçilere ait emekli maaşlarını kapsamayacak şekilde düzenleme yapılmasında hukuka aykırılık bulunmamaktadır" ifadesi kullanıldı. - ANKARA

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 31.03.2015 03:16:21. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: İşçi Emeklisinin Promosyon Talebine Ret
  [Hata Bildir]