Son Dakika Haberleri: İzmir'in 50 Yıllık Fötr Şapka Ustası

İzmir'in 50 Yıllık Fötr Şapka Ustası

İzmir'in Konak ilçesi Çankaya semtindeki fötr şapka ustası 70 yaşındaki Sami Ergener, ünlü aktör Humphrey Bogart'tan Kanadalı polislerin giydikleri fötr şapkaya, kovboy şapkasına, Panama modeli olanlardan, günün modasını yansıtanlara kadar geniş bir yelpazede üretim yapıyor.

12.12.2011 11:57
İzmir'in 50 Yıllık Fötr Şapka Ustası,
İzmir'in Konak ilçesi Çankaya semtindeki fötr şapka ustası 70 yaşındaki Sami Ergener, ünlü aktör Humphrey Bogart'tan Kanadalı polislerin giydikleri fötr şapkaya, kovboy şapkasına, Panama modeli olanlardan, günün modasını yansıtanlara kadar geniş bir yelpazede üretim yapıyor.

İstanbul'daki ünlü fötr şapka üreticisi Pepo Şapkaevi'nde yıllarca çıraklık ve kalfalık yapan Sami Ergener, daha sonra İzmir'e dönerek 'Sami Şapka' adını verdiği kendi atelyesini açtı. 50 yıllık şapka ustası Sami Ergener, o dönemlerde İzmir'de çok sayıda şapka üreticisi varken, son yıllarda Çin'den ucuz ve kalitesiz mallarının getirilmeye başlanmasıyla işlerin azaldığını ve birçok meslektaşının bu işi bıraktığını söyledi.

15 ÇALIŞANI VARDI, ŞİMDİ TEK BAŞINA

Kendisinin inatla kepenk indirmediğini ve atelyesinde tek başına üretimi sürdürdüğünü belirten Sami Ergener şunları anlattı:

"Bir dönem fötr şapkaya ilgi çok fazlaydı ama, ithal gelmesi nedeniyle ister istemez fiyatı yüksekti. Fiyatın yüksekliği nedeniyle birçok kişi fötr şapkadan vazgeçmişti. Burada alternatif bizdik. Biz, yurtdışından yarı mamül (kloş) olarak getirtiyor ve burada tamamlayarak daha ucuza mal ediyorduk. 14 makinem vardı, 15- 16 kişi çalışırdık. Yazın bu sayı çok artardı. Ama Çin'in ucuz malları bizim sektörü de yıktı. İnsanlar fiyatın ucuzluğundan, sağlığı açısından kendisine vereceği zararı dikkate almadan, Çin mallarına yönelince, İzmir'in yanı sıra diğer şehirlerdeki çok sayıda meslektaşım başka iş dallarına geçmeyi tercih etti. Ben işi küçülttüm, tek başıma kaldım ama direniyorum."

'EN KALİTELİSİ TAVŞAN TÜYÜ KEÇESİNDEN'

En iyi kalitedeki fötr şapkanın keçeleştirilmiş tavşan tüyünden yapılan olduğunu belirten Ergener, yurtdışından yarı mamül (kloş) alım yapmamak için kendi hammadde üretim tesisini kurmaya çalıştığını anlattı. Sami Usta, tesisi tamamlayınca öncelikle tavşan tüyünden yünü keçeleştirme işlemine başlayacağını, bu arada da kalıplar hazırlayarak değişik fötr şapka modelleri üreteceğini söyledi. - İzmir

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 29.03.2015 20:20:29. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: İzmir'in 50 Yıllık Fötr Şapka Ustası
  [Hata Bildir]