Son Dakika Haberleri: Kapıldığı Elektrik Akımıyla Hayata Bağlandı

Kapıldığı Elektrik Akımıyla Hayata Bağlandı

Samsun'da yaşayan 10 yaşındaki Mertcan Musullu, elektrik çarpması sonucu gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrenerek tedaviye başladı.

19.11.2013 19:06
Kapıldığı Elektrik Akımıyla Hayata Bağlandı,

Samsun'da yaşayan 10 yaşındaki Mertcan Musullu, gece lambasını prize takmak isterken elektrik akımına kapıldı. Kaldırıldığı hastanedeki tetkiklerinde kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulan küçük çocuk, diyalize girmesine sayılı günler kala bağışlanan böbrekle hayata tutundu.

BÖBREK HASTALIĞI ORTAYA ÇIKTI

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 1 yıl önce Mertcan Musullu, prize gece lambasını takmak isterken elektrik akımına kapıldı, ailesi tarafından önce Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine götürüldü. Buradaki müdahalenin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilen Mertcan'ın detaylı tetkiklerinde, kronik böbrek hastası olduğu tespit edildi.

DİYALİZE GÜNLER KALA İYİ HABER GELDİ

Elektrik akımına kapılmasından dolayı sadece elinde küçük izler kalan Mertcan'a, kronik böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Hastalığını tesadüfen öğrenen Mertcan, yaklaşık 1 yıldır ilaç tedavisi görüyordu. Hastalığının ilerlemesi nedeniyle diyalize girmesine sayılı günler kala bulunan böbrek ise küçük çocuğa umut oldu. Sivas'ta ölen bir gencin bağışlanan böbreği Mertcan'a nakledildi.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamil Yakupoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idrarın mesaneden böbreklere geri kaçmasına bağlı olarak gelişen "vezikoüreteral reflü" hastalığı nedeniyle Mertcan'ın böbreklerinin iflas ettiğini belirtti.

TEK ŞANSI KADAVRAYDI

Hastanın diyaliz aşamasına geldiği sırada uygun böbreğin bulunduğunu anlatan Yakupoğlu, "Diyalize girmesine gerek kalmadan kadavradan böbrek takma şansına sahip olduk. Bu çok güzel bir şey. Çünkü diyalize girmiş olsaydı dezavantajlarını yaşayacaktı. Babasının böbreği olmadı, annesinin başka rahatsızlıkları vardı, durum bu olunca kadavra bu çocuğun tek şansıydı. Çocuk artık normal bir yaşantı sürecek" dedi.

"ELEKTİRİK ÇARPMASAYDI HASTALIĞINI BİLMİYOR OALCAKTIK"

Baba Erkan Musullu ise elektrik akımına kapılmasının çocuğu için büyük bir şansa dönüştüğünü vurgulayarak, "Elektrik çarpmasaydı biz çocuğumuzun hastalığını bilmiyor olacaktık.

 

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 29.03.2015 19:05:53. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Kapıldığı Elektrik Akımıyla Hayata Bağlandı
  [Hata Bildir]