Son Dakika Haberleri: Karapınar Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

Karapınar Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

Eskişehir Merkez Odunpazarı Belediyesi ve Başbakanlık TOKİ'nin Birlikte Gerçekleştireceği Karapınar Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Tanıtımı Yapıldı.

02.02.2011 14:51
Karapınar Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor,
Eskişehir merkez Odunpazarı Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'nın birlikte gerçekleştireceği Karapınar Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin tanıtımı yapıldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, hedeflerinin hiçbir vatandaşı mağdur etmeden, 50 yıldır yolu, okulu, sağlık ocağı olmayan çöküntü bölgesini çağdaş bir yaşam alanına dönüştürmek olduğunu söyledi.

Karapınar Vadisi Projesi ile Türkiye genelinde bir cazibe merkezi oluşturmak istediklerini belirten Başkan Sakallı, bölgenin, Eskişehir kent merkezi içindeki konumu, büyüklüğü ve çeşitliliğin sağladığı avantajlar ile kent siluetine hâkim manzara zenginliklerinin bulunması açısından önemli olduğunu vurguladı. Projeyle ilgili sayısal değerlendirmelerde bulunan Sakallı, "Yaklaşık 500 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirecek olan proje kapsamında bin 536 konut, beş yıldızlı bir otel, bir kongre ve kültür merkezi, bir alışveriş merkezi, bir cami, bir ilköğretim okulu ve bir sağlık merkezinin yanı sıra, 220 bin metrekarelik eğlendirme ve yeşil alanıyla modern, çağdaş, beş yıldızlı bir yaşam alanı oluşturuyoruz." diye konuştu.

Proje kapsamında sosyal alanlara da büyük önem vereceklerini kaydeden Sakallı, kişi başına düşen yeşil alan miktarını Avrupa standartlarının üstüne çıkartarak, bu alanda bir Türkiye rekoruna imza atacaklarını vurguladı. Bölgede sahiplerini sokakta bırakmadan yıkım ve yapım işlerinin etap etap gerçekleştirilecek olacağına dikkat çeken Sakallı, "Vatandaşlarımızın bize teslim ettikleri evlerini davulla zurnayla birlikte yıkacağız, biz de büyük bir şölenle yeni evlerini kendilerine teslim edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bu bağlamda vatandaşlar ile işbirliği içinde olduklarını onların öneri, beklenti ve talepleri doğrultusunda hareket ettiklerini dile getiren Sakallı, "Vatandaşlarımızdan katkı payı alınmayacak, aksine hemşerilerimizin evinin değerine, arsasının büyüklüğüne göre ev olarak karşılığını vereceğiz. Her gayrimenkulün metrekare olarak bir ev değeri olacak." dedi.

- ESKİŞEHİR

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 30.03.2015 01:26:19. #1.11#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Karapınar Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor
[Hata Bildir]