Son Dakika Haberleri: Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu

Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu

4 yıl önce

1966 yılında ölen Mısırlı profesör ve aktivist din aliminin müslümanların cihad mücadelesini anlattığı şiiri sosyal medyada büyük ilgi görüyor.

Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu, System.String[]
1966 yılında ölen Mısırlı profesör ve aktivist din alimi Seyid Kutub'u müslümanların cihad mücadelesini anlattığı 'Ehi Ente Hurrun' (Kardeşim Sen Özgürsün) adlı şiiri  Mursi ve darbe karşıtı Mısırlıların görüntüleri eşliğinde marşa çevrildi. Marş,  Youtube ve diğer video paylaşım sitelerinde büyük ilgi görüyor.SEYYİD KUTUP KİMDİRMısır'da 1906-1967 yılları arasında yaşadı. Siyasal İslam'ın fikir babası. İslam'ın iktisat sistemini sosyalizme göre açıkladı.İihvan-i Müslimin adlı gazetede yazarken 27 kasım 1954'te  Mısır devlet başkanı Cemal Abdunnasır'a suikast girişimiyle itham edilince tutuklandı. 15 yıl hapse çarptırıldı. 10 yıl hapisten sonra dönemin Irak devlet başkanı Abdusselam'ın, Abdunnasır'a ricasıyla affedildi. Hapisten çıktıktan sonra 1965'te "Yoldaki işaretler" adlı kitabını yazınca yeniden tutuklandı. Darbecilikle suçlanıp idam edildi.
Gökçek Bomba Gibi Haber Deyip Açıkladı: FETÖ'nün Yeni Bir Darbe Planı Var Şener Şen, İçerde Dizisine mi Dahil Oluyor Ege Üniversitesi Rektörü Açığa Alındı

1