Son Dakika Haberleri: Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu

Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu


1966 yılında ölen Mısırlı profesör ve aktivist din aliminin müslümanların cihad mücadelesini anlattığı şiiri sosyal medyada büyük ilgi görüyor.

Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu,
1966 yılında ölen Mısırlı profesör ve aktivist din alimi Seyid Kutub'u müslümanların cihad mücadelesini anlattığı 'Ehi Ente Hurrun' (Kardeşim Sen Özgürsün) adlı şiiri Mursi ve darbe karşıtı Mısırlıların görüntüleri eşliğinde marşa çevrildi.

Marş, Youtube ve diğer video paylaşım sitelerinde büyük ilgi görüyor.

SEYYİD KUTUP KİMDİR

Mısır'da 1906-1967 yılları arasında yaşadı. Siyasal İslam'ın fikir babası. İslam'ın iktisat sistemini sosyalizme göre açıkladı.İihvan-i Müslimin adlı gazetede yazarken 27 kasım 1954'te Mısır devlet başkanı Cemal Abdunnasır'a suikast girişimiyle itham edilince tutuklandı. 15 yıl hapse çarptırıldı. 10 yıl hapisten sonra dönemin Irak devlet başkanı Abdusselam'ın, Abdunnasır'a ricasıyla affedildi. Hapisten çıktıktan sonra 1965'te "Yoldaki işaretler" adlı kitabını yazınca yeniden tutuklandı. Darbecilikle suçlanıp idam edildi.

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 25.01.2015 16:19:29. #1.13#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Seyit Kutub'un Şiiri Mısır'ın Mücadele Marşı Oldu
[Hata Bildir]