Son Dakika Haberleri: Kesk: "Sgk Doğum Borçlanması Hakkına Müdahale Ediyor"

Kesk: "Sgk Doğum Borçlanması Hakkına Müdahale Ediyor"

Kesk, Yasalarla Doğum Yapmış Kadınlara Tanınan Geriye Dönük Hizmet Borçlanma Hakkının Sgk Tarafından Ortadan Kaldırıldığını Savundu.

06.10.2010 12:16
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), yasalarla doğum yapmış kadınlara tanınan geriye dönük hizmet borçlanma hakkının SGK tarafından ortadan kaldırıldığını savundu. Konuya ilişkin Danıştay'a dava açan KESK davayı kazandığı takdirde, doğum yapmadan önce herhangi bir sigorta başlangıcı aranmaksızın primini yatıran bütün anneler hizmet borçlanması yapabilecek.

Kadınlara ilk kez hizmet borçlanması hakkını tanıyan, "Kanun kapsamındaki sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri borçlanabileceği" içerikli maddenin, SGK'nın çıkardığı genelgelerle ortadan kaldıracak şekilde sınırladığını ifade eden KESK, konuya ilişkin Danıştay'a dava açtı.

-"YASADA YER ALMAYAN SINIRLAMALARA DEVAM EDİLİYOR"-

KESK, söz konusu sınırlamaların yasaya aykırı olduğu yönünde verilen mahkeme kararlarının ve yoğun kamuyu baskısı neticesinde hükümetin doğum borçlanmasına ilişkin yeni bir genelge yayınladığını söyleyerek, "Yayınlanan genelge ile doğum borçlanması ile ilgili sigortalının doğumdan önce 4. Maddenin birinci fıkrasının a bendi kapsamında tescil edilmiş olması ve adına kısa ya da uzun vadeli sigorta kolları önünden prim ödenmiş olması yeterli sayılacaktır ibaresi getirilerek, kadınların beklentileri bir kez daha boşa çıkarılmıştır" dedi.

Yasada yer almayan sınırlamalara devam edildiğini ifade eden KESK, ilgili yasaya aykırı olarak yasada yer almayan sınırlamaların getirilerek hakkın kullanımının engellenmek istendiğini savundu.

-"4 EKİM'DE DAVA AÇTIK"-

Böyle bir genelge yayınlamanın, idarenin kişilerin haklarına, anayasaya ve yasaya aykırı müdahalesi anlamını taşıdığını ifade eden KESK, "Erkeklerin askerlikte geçen süreleri açısından aranmayan bir koşulun, doğum yapan kadınlar için aranmasının, bırakın olumlu ayrımcılık, eşitlik hakkının asgari gereğinin yerine getirilmesi anlamına gelir" dedi.

4 Ekim tarihinde Danıştay'a dava açtıklarını ifade eden KESK, "Davanın lehimize sonuçlanması durumunda doğum yapmadan önce herhangi bir sigorta başlangıcı aranmaksızın primini yatıran bütün anneler hizmet borçlanması yapabilecek ve borçlanma yaptıkları tarihten itibaren başlanmış sayılacaktır" dedi.(ANKA)

(BRŞ/ÖMR)

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 19.04.2015 12:26:06. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Kesk: "Sgk Doğum Borçlanması Hakkına Müdahale Ediyor"
  [Hata Bildir]