Son Dakika Haberleri: Kırşehir Belediyesi, Tarihi Eserler Üzerindeki Yazıları Siliyor

Kırşehir Belediyesi, Tarihi Eserler Üzerindeki Yazıları Siliyor

Kırşehir Belediyesi Ekipleri, Şehir Merkezinde Bulunan 85'e Yakın Çeşme ile Çeşitli Tarihi Anıtlar ve Türbelerin Üzerlerine Gelişigüzel Yazılmış Yazıları Silmek İçin Çalışmalara Başladı.

24.07.2009 10:44
Kırşehir Belediyesi, Tarihi Eserler Üzerindeki Yazıları Siliyor,
Kırşehir Belediyesi ekipleri, şehir merkezinde bulunan 85'e yakın çeşme ile çeşitli tarihi anıtlar ve türbelerin üzerlerine gelişigüzel yazılmış yazıları silmek için çalışmalara başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, şehir merkezinde özellikle çeşmeler üzerindeki yazıların şehrin hem dokusuna hem de görüntüsüne yakışmadığını söyledi.

Şahin, özellikle umuma hitap ve hizmet eden çeşme, tarihi anıt ve türbe gibi eserlerin korunması gerektiğini ve toplum olarak bu konuda bilinçli davranılması gerektiğini ifade etti.

Daha temiz, daha güzel, daha modern ve yaşayan bir kent için hep birlikte daha duyarlı olmaya çağıran Şahin, "Çeşme, tarihi anıt ve türbe gibi eserlerin üzerine yazılan yazıların görüntü kirliliği yarattığını ve şehrin dokusuna zarar verdiğini gördük. Bu konuda çalışmalarımızı hızla tamamlayarak ekip görevlendirdik. Vatandaşlarımızdan isteğimiz şudur ki; bu şehirde yaşıyorsak ve bu şehir bizimse bu konularda biraz daha duyarlı olalım. Tarihi ve kültürel miraslarımız başta olmak üzere çeşmelerimizi ve diğer eserlerimize sahip çıkalım, en azından görüntü kirliliğinden kurtarmak ve gelişigüzel yazı yazanları uyarmak için çaba gösterelim. Daha temiz, daha güzel, daha modern ve yaşayan bir kent için hep birlikte daha duyarlı olalım.'' diye konuştu.

(CİHAN)

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.03.2015 22:57:46. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Kırşehir Belediyesi, Tarihi Eserler Üzerindeki Yazıları Siliyor
  [Hata Bildir]