Son Dakika Haberleri: Kırşehir'in Kapadokya'ya Entegrasyonu Planlanıyor

Kırşehir'in Kapadokya'ya Entegrasyonu Planlanıyor

Tuğba Özgür Durmaz-Kırşehir'in turizm potansiyelinin artırılması için Kapadokya destinasyonu kapsamına alınması planlanıyor.

29.11.2012 16:25
Tuğba Özgür Durmaz - Kırşehir'in turizm potansiyelinin artırılması için Kapadokya destinasyonu kapsamına alınması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin Kırşehir'i de görebilmesi için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Arı, "Kırşehir'deki turistik ve kültürel değerlerin ortaya çıkarılması, ilin altyapı ve tanıtım eksikliklerinin giderilerek turizm değerleri oluşturulması, halkın turizme katılımının artırılması için bilgilendirilmesi ve dolayısıyla turizm gelirlerinden daha fazla pay almasının sağlanması ve turizmin bölgeye olan sosyoekonomik katkısının artırılmasını amaçlıyoruz" dedi.

Özellikle Kırşehir'deki Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile Japon Bahçesi'nin Japon turistler için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Arı, yılda 10 bin civarında Japon turistin Kaman ilçesini ziyaret ettiğini, Kırşehir'in Kapadokya destinasyonuna dahil edilmesi durumunda, turizmde Uzakdoğu'nun pazar payının artacağını öngördüklerini dile getirdi.

-Yarın, Kırşehir Turizm Geliştirme Çalıştayı düzenlenecek-

Yapılacakların belirlenmesi ve yol haritasının hazırlanması için yarın Kırşehir'de "Turizm Geliştirme Çalıştayı(TGÇ)" yapacakları bilgisini veren Arı,

"Kırşehir'in turizm potansiyelinin artırılması için gereken altyapı, restorasyon, bakım, eğitim gibi konular bakanlığımız, uzmanlar, yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının da katılacağı çalıştayda ortaya konacak" diye konuştu.

-Turizm çalıştayları-

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, 2004 yılından bu yana 27 il ve ilçelerinde, aralarında İpek Yolu (Ayaş, Beypazarı, Geyve, Güdül, Göynük, Mudurnu, Nallıhan, Sapanca ve Taraklı), Hitit (Çorum), Asi'nin Kucağındaki Uzlaşma (Hatay), Üç Şehir-Üç Nehir-Üç Deniz (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ), Frigya (Kütahya), Ulu Çınarın Kökleri (Bursa, Bilecik), Taşın ve İnancın Şehri Mardin, Şehzadeler Şehri Amasya, Isparta ve Eskişehir Çalıştayları'nın da bulunduğu 22 TGÇ düzenlendi.

Muhabir: Tuğba Özgür Durmaz

Yayıncı: Tolga Özgenç - ANKARA

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 25.04.2015 21:16:56. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Kırşehir'in Kapadokya'ya Entegrasyonu Planlanıyor
  [Hata Bildir]