Son Dakika Haberleri: KKTC'nin Polis Genel Müdürlüğünde Görev Devir Teslimi

KKTC'nin Polis Genel Müdürlüğünde Görev Devir Teslimi

KKTC Polis Genel Müdürlüğünde (PGM) dün akşam görev devir teslim töreni yapıldı.

14.07.2012 11:49
KKTC'nin Polis Genel Müdürlüğünde Görev Devir Teslimi,
KKTC Polis Genel Müdürlüğünde (PGM) dün akşam görev devir teslim töreni yapıldı.

Altı yıllık hizmetin ardından bugün itibarıyla yaş haddinden emekli olan Günay Özan, görevini üçlü kararnameyle atanan İskele Polis Müdürü Ahmet Zaim'e devretti.

Lefkoşa'daki PGM'de gerçekleştirilen törene; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Mehmet Daysal bazı bakanlar, milletvekilleri ve polis müdürleri katıldı.

İstiklal Marşı ve atama kararının okunmasıyla başlayan törende, emekliye ayrılan Özan ile PGM görevine atanan Zaim'in özgeçmişleri okundu.

PGM görevine atanan Polis Müdürü Ahmet Zaim'e rütbeleri, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Zaim'in eşi tarafından takıldı.

Yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılan PGM Günay Özan'a görev süresince kullandığı flaması, teşekkür plaketi takdim edildi.

Görevi devren Günay Özan'a Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal tarafından görev şildi verildi.

EROĞLU: "MAKAMLARA KENDİNDEN BİR ŞEYLER KATMAK ÖNEMLİ"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, herkesin, makamların geçici, kurumların kalıcı olduğunu unutmaması gerektiğini belirterek önemli olanın, makamla gelenlerin kendilerinden de bir şeyler katarak kurumun gelişmesine ne kadar katkı yaptığı olduğunu söyledi.

Atama kararının hayırlı olması dileğinde bulunan Eroğlu, Ahmet Zaim'in, görevi devraldığı Günay Özan gibi bu görevi layıkıyla yapacağından emin olduğunu belirtti.

Derviş Eroğlu, PGM'nin 48. yaşının kutlandığına işaret ederek, polisin Kıbrıs Türk'ünün var oluş ve özgürlük mücadelesindeki yerinin herkesçe çok iyi bilindiğini söyledi.

Eroğlu, polisin, halkın can ve mal güvenliğinin garantisi olduğunu, bu nedenle polise sahip çıkılması, teknolojik gelişmelerden azami derecede yararlanılması gerektiğini ifade ederek polisin olmadığı yerde anarşi olduğunu söyledi.

"KONUŞUR VE YAZARKEN ÇOK İYİ DÜŞÜNMELİ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, polisin asılsız iddia ve söylentilerle yıpratılmaması gerektiğini, bu nedenle herkesin polisle ilgili konuşurken ve yazarken iyi düşünmesini istedi.

Eroğlu, ülkede suç oranının artığını ancak polisin suçla mücadelesinin de arttığını anlatarak insanların huzur ve güvenle yaşamasının adalet mekanizmasına bağlı olduğunu, adaletin de polisin yüksek performansla görev yapmasına dayandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, emekliye ayrılan Özan'a sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerken, PGM görevine atatan Ahmet Zaim'e da yeni görevinde başarı diledi.

"HALKA HİZMET ETMEYE GELİYORUM"

Polis Genel Müdürlüğü görevine atanan Ahmet Zaim ise konuşmasında KKTC'nin en gelişmiş

kurumlarından biri olan PGM'nin en üst görevine atanması nedeniyle başta GKK Komutanı olmak üzere devlet büyüklerine teşekkür etti.

Zaim, görevi devraldığı Günay Özan'a yeni yaşamında sağlık ve mutluluk dileyerek PGM'nin daha da ileri götürülmesinde kendisi ve ekibine destek verileceğinden emin olduğunu söyledi.

"SUÇUN ÖNLENMESİNE AĞIRLIK VERİLECEK"

Zaim, öncelikle suçun önlenmesine ağırlık verilecek yeni bir döneme girileceğini ifade ederek, bu bağlamda toplum destekli polis, mahalli polis, çocuk polisi gibi uygulama ve birimlerin süratle yaşama geçirileceğini anlattı. Zaim, "Ben ekibimle çalışmaya ve halka hizmet etmeye geliyorum. 'Vatandaş-polis el ele' sloganı ile yola çıkıyoruz. Güvenli bir toplum oluşturmada polis ve halk bütünleşmesi kaçınılmazdır" dedi.

Ahmet Zaim, suçun önlenmesine modern teknolojinin kullanılması için gerekli çabanın harcanacağını, bu hedefle ulaşılmak için durmadan çalışılacağını söyledi.

Zaim, polise görevini yaparken daha rahat çalışma şartları sağlamaya yönelik adımların da süratle atılacağını kaydetti. - LEFKOŞA

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.03.2015 12:20:40. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: KKTC'nin Polis Genel Müdürlüğünde Görev Devir Teslimi
  [Hata Bildir]