Son Dakika Haberleri: Kurtulmuş: Alman İstihbarat Başkanı'nın Sözleri FETÖ'ye Arka Çıkmaktır

Kurtulmuş: Alman İstihbarat Başkanı'nın Sözleri FETÖ'ye Arka Çıkmaktır

2 ay önce

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Alman İstihbarat Başkanı'nın 15 Temmuzun arkasında FETÖ'nün olmadığı yönündeki açıklamasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve  Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş  Bakanlar Kurulu sonrası açıklaalarda bulundu.  Almanya'nın Türk bakanlara izin vermemesine rağmen  PKK'nın afişlerinin taşındığı mitinge izin vermesinin ve 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olmadığı yönündeki açıklamarına sert çıktı.

"PKK'NIN GÖSTERİ YAPMASINA SES ÇIKARMADILAR"

"Bütün milletimizin ibretle izlediği gibi Türk vatandaşlarının barışçıl gösteriyi atlarıyla, köpekleriyle engelleyecek kadar barbarca tutum içerisine girdiler. Bu tavrı reva görenler  PKK'nın açık bir şekilde gösteri yapmasına ses çıkarmadılar. Hatta  PKK'Nın  Almanya'nın şehirlerinde polisin gözetimi altında güvenlikle yapmalarını sağlayacak imkanı sağladılar. Bu kabul edilemez. Son derece yanlış tavır ve tutumdur."

"BU TAVRI KINADIĞIMIZI BELİRTİYORUZ"

"Hiçbir demokratik kural bakımından izahı yoktur. Bu örgütün açıkça posterleriyle  Türkiye karşıtı gösteri yapmasına müsaade etmek, dostu oldukları  Türkiye'nin bakanlarına toplantı yapmasına izin vermeme tvrını kabul etmiyoruz. Bu tavrı açıkça kınadığımızı belirtiyoruz. Bu dostluğa ve müttefikliğe uymayan tavırlar, daha sonraki demeçlerle derinleştirilmiştir.

"BU, FETÖ'YE ARKA ÇIKMAKTIR"

"Alman İstihbarat Teşkilatı Başkanı Bruno Kahl'ın 15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ izine rastlanmadığını ya da  Türkiye'nin FETÖ'nün bu işin arkasında olduğuna dair ifadelerinin inandırıcı olmadığını ikna edici olmadığını söylediği cümlelerse gerçekten hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. FETÖ'nün bu işin arkasında olduğunun ispat edilebilmesi için 250 bin kişi mi ölmeliyidi? 2 bin 500'e yakın yaralımız, bombalanmış olan Külliye, TBMM,  Ankara Emniyet Müdürlüğü,  Boğaz Köprüsü'ndeki o görüntüler. İnsanların üzerinden geçen tankların görüntüleri yeterli deliller değil midir? Hangi akla hizmet söylenmiş bir söz olduğunu anlamakta zorlandığımızı söylemek isterim. FETÖ'ya arka çıkmak demektir. Bütün bunları bir telaşla söylenmiş,  Türkiye'nin referandumunda 'Evet' çıkmaması için söylenmiş sözler olarak gördüğümüzü belirtmek isterim"

TÜRKİYE-AVRUPA GERİLİMİ

"Hiç kimse Türk halkını bir şey anlamaz zannetmesin. Bu manşetlerle bu tavırlarla ortaya bazı siyasetçiler tarafından konulan keskin  Türkiye karşıtlığı ile vatandaşlarımızın ferasetle oy kullanmasına neden olurlar. Yahu bu adamlar niye böyle davranıyor diyerek vatandaşlarımızın güçlü şekilde  Türkiye'nin istiklaline sahip çıkmasına neden olurlar. Bu davranışları demokrasiye uygun bulmadığımızı ifade etmek isterim. Bütün bunlar  Türkiye karşıtı çevrelerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değildir.  Avrupa'da yükselen ırkçılığın, Türkyie düşmanlığının tezahür etmiş halleridir. Bundan  Türkiye'ye zarar gelmez ama bunları yapanlar fayda edemez. Bu devam ederse aşırı milliyetçilik yükselir. Oradaki vatandaşlarımız  Avrupa toplumunun kalıcı mutedil unsurlarından biridir. Oradaki varlığımızın emniyetini koruyacak, toplumlarıyla daha iyi entegre olmalarını sağlayacağız. Üzerimize düşen her türlü sorumluluğumuzu yerine getireceğiz."

"HARİÇTEN GAZEL OKUMASINLAR"

"Türkiye'nin hangi sistemle yönetileceğine felance ülkede oturan biri karar vermez. Buna aziz Türk milleti karar verir. 16 Nisan'da sandık ortadadır, millet ne karar verirse başımızın üstünedir.  Türkiye'deki referandum TBMM'den 339 milletvekilinin 'Evet' oyu ile çıkmış ve milletin önüne gitmektedir. Hariçten gazel okumasınlar. Türk halkının tercihlerine saygı duysunlar. Tercih ne olursa olsun başımızın üstünedir."

NAZİ BENZETMELERİ

Kusura bakmasınlar biz bu faşizm benzetmelerini Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe ettiğimiz için söylüyoruz. Bunlardan korunmaları için davranışlarını gözden geçirmeleri gereken biz değiliz. Bu tavırları ortaya koyanlar, faşizm ve nazizm söylemlerinden endişe edenlerdir. Wilders diye bir adam çıkacak, ya da  Almanya'da neo-naziler ortaya çıkacak, Türklere yabancılara karşı derin devlet operasyon yapacak, Müslümanlar dışarı diye mitingler yapılacak, siz de çok kültürlülükten bahsedip ırkçılığa demokratik tepki diyeceksiniz. Akıllarını başlarına toplasınlar diye söylüyoruz. Bize laf yetiştirmelerine gerek yok. Tedbir çok kültürlülükten geçiyor"

"FAŞİZMİN VE NAZİZMİN AYAK SESLERİNİ DUYUYORUZ"

"Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz. Buna tedbir almak lazım. Orada 3 nesildir oturan insanları, kendi vatandaşı olan insanları yabancı göstermek doğru değildir. O akşam yaşadıklarımız sabaha kadar bütün milletimizi öfkelendirdi. Biz siyasi akılla hareket ediyoruz. Yakın komşumuz, dostumuz, müttefikimiz,  Avrupa kıtasını kötü bir gelecek bekliyor. Bu tedbirleri almanın yolu yabancılarla dostluk içerisinde yaşamaktır. Rencide etmek için söylemiyoruz, akıllarını başlarına alsınlar. Faşizmin tuzağına düşmesinler diye bunları söylüyoruz"

Ahsen TV Muhabiri, Sosyal Deney İçin Dilenci Oldu Gamze Özçelik Paylaştığı Tesettürlü Fotoğrafıyla Miraç Kandilini Kutladı
Fransa'da Le Pen'in İkinci Tura Kalmasını Protesto Edenler Sokağa Çıktı

1