Lisans Bitirme Tezinden İlham Alan Genç Girişimci Kosgeb'ten Aldığı Destek ile Kendi Doğal... - Son Dakika

Lisans Bitirme Tezinden İlham Alan Genç Girişimci Kosgeb'ten Aldığı Destek ile Kendi Doğal...

27.01.2012 18:04
Lisans Bitirme Tezinden İlham Alan Genç Girişimci Kosgeb'ten Aldığı Destek ile Kendi Doğal..., System.String[]

Sakarya'da, 25 yaşındaki Esra Akıcı, lisans bitirme tezi konusu olan doğal sabun üretimini, 2011 yılında KOSGEB'ten aldığı teşvik hibesi ile hayata geçirdi.

Sakarya'da, 25 yaşındaki Esra Akıcı, lisans bitirme tezi konusu olan doğal sabun üretimini, 2011 yılında KOSGEB'ten aldığı teşvik hibesi ile hayata geçirdi.

Sabun Mutfağı isimli firmasını geçtiğimiz yıl Eylül ayında kuran, Bolu Abant Üniversitesi İktisat bölümü mezunu Esra Akıcı, lisans bitirme tezi konusu olarak, tesadüfen seçtiği doğal sabun üretimine başladı.

Sakaryalı bir kadın girişimci olarak üretici olmaya karar veren Esra Akıcı KOSGEB'ten 27 bin lira olarak aldığı hibeyi sermaye yaparak kendi üretim tesisini açtı ve 2011 yılı Ağustos ayında doğal sabun üretimine başladı.

Türkiye'de çok az sayıda sabun firmasının tamamen doğal, alkolsüz sabun üretimi yaptığı bir sektörde hem genç hem de bir kadın girişimci olmanın zorluklarını da yaşayan Esra Akıcı, Sabun Mutfağı'nda Türkiye'nin en doğal sabunlarını neredeyse maliyetine satarak, insan sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Sabun üretimine Lisans bitirme tezini yaptığı doğal sabun üretimi konusundan girdiğini aktaran Akıcı, "Pazar, rekabet, ihracat gibi konuları incelerken birde yerinde inceleyebilmek icin bir kac firmaya gittim. Bu süreçte doğal sabun üretme fikri hoş gelmeye basladı ve kendikendime "yapabilirmiyim?" sorusunu sormaya başladım ve bunu araştırmak üzere yola koyuldum. Elbetteki çok emek gerektiren bir süreç, herşeyi hesaplayıp adım adım ilerlemek zorundasınız. Bir yandan girşimciliği öğrenmek için çok çalıştım, bir yandan da üretimi başarabilmek için var gücümle çalıştım. Bu süreçte KOSGEB desteklerinden haberdar oldum.

Hemen başvurdum ve benim sabun maceram

böylece başlamış oldu. Pazardaki açıklığı görmek de oldukça cesaretlendirdi beni. Önceden beri de kendi işimi kurmayı istemişimdir hep. Neden bu iş olmasın diye düşünürken benim için bir tutku haline döndü" diye konuştu.

Adapazarı'nda bulunan üretim tesislerinde her aşaması el yapımı olan sabunlar için kapasitelerinin aylık 30 bin adet civarında olduğunu belirten Akıcı, "Ağırlık olarak e-ticaret sitelerinde, özel projeler/promosyon ve turizm alanlarında ürünlerimizi satıyoruz. Sabun Mutfağı olarak yüzde yüz doğal, yenilebilir maddelerden oluşan sabunlar üzerine çalışıyoruz. Bu emeklerimizin sonucu olarak cilt dengesiyle uyumlu çeşitli bitkisel içeriklere sahip sabunlar üretiyoruz" dedi.

Işletmelerinde sürekli yeni ürünler denediklerini belirten Akıcı sözlerine şöyle devam etti, "İşin güzel yanlarından biri sonsuz seçenek olması ve her denemenin ayrı bir keyif vermesi. Her zevke hitap eden ve her ihtiyaca yönelik sabun yapmak mümkün ve bende zaman içerisinde çeşitleri artırarak ve farklı formatlarda sabunlar yapmak istiyorum. Eğer kendinizi yenilemezseniz varlığınızı sürdürmeniz zorlaşır. Bu hayatın her alanında da böyle değil midir? Başarılı olan, insanlar tarafından ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ürünleri hemen hizmete sunuyoruz. Yakında mutfak takipçilerini yeni sürprizler bekliyor. Sabunun yanında destekleyici ürünlerde satışta olacak ve titizlikle seçtiğimiz ürünleri uygun fiyatta sabun tüketicilerine sunacağız. Türkiye'de doğal sabun denildiğinde akla gelen ilk isim olmak öncelikli hedefimiz. Sabun

Mutfağı (The Soap Kitchen) markasını uluslar arası bir seviyeye taşımak ise yolumuz. Bu hedefimize öncelikle Türkiye genelinde satış noktalarımızı arttırarak daha fazla kullanıcıyla temasa geçerek ulaşacağız. Bazı kozmetik ürünler satan firmalar var. Bu firmalar kadınlara iş imkanı sağlıyor bir yandan. Ev hanımları yada çalışan bayanlar ek olarak bu işi yapıyorlar ve gelir elde ediyorlar." - SAKARYA

Lisans Bitirme Tezinden İlham Alan Genç Girişimci Kosgeb'ten Aldığı Destek ile Kendi Doğal...
Lisans Bitirme Tezinden İlham Alan Genç Girişimci Kosgeb'ten Aldığı Destek ile Kendi Doğal...

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Lisans Bitirme Tezinden İlham Alan Genç Girişimci Kosgeb'ten Aldığı Destek ile Kendi Doğal... - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın