Son Dakika Haberleri: Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gecesi

Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gecesi

Yazar Vehbi Vakkasoğlu, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un ahlak ve karakter abidesi bir kişi olduğunu belirtti.

25.12.2011 09:40
Yazar Vehbi Vakkasoğlu, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un ahlak ve karakter abidesi bir kişi olduğunu belirtti.

Vakkasoğlu, Diyanet Sen Lüleburgaz Temsilciliğince Halk Eğitim Merkezi Gençlik Merkezi Salonu'nda düzenlenen, "Ahlak ve Karakter Abidesi Mehmet Akif Ersoy" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "O'nun ruhunu sıksanız, doğruluk, dostluk ve dürüstlük akar" dedi.

Mehmet Akif'in çocukluğunda hareketli ele avuca sığmaz bir kişi olduğunu ifade eden Vakkasoğlu, "çocuklara enerjik" diye kızılmaması gerektiğini, enerjisini doğru yönlere kullanılmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

Çocuklara "yapma" değil, "böyle yap" denmesi gerektiğini anlatan Vakkasoğlu, "Akif dede, geceleri uyumaz güzel işler yapardı. 15 yaşına kadar mutlu bir çocukluk yaşadı. 15 yaşında babasını kaybetti. Sonra Fatih'te evleri yandı. Ama o yılmadı. 'Allah'a iman eden bir kişi ümitsizliğe düşmez' deyip çalıştı. Aslında yönetici olmak istiyordu ama sonradan ailesine bakmak kaygısıyla Baytarlık Mektebine gitti. 15 yaşında o kadar olgundu ki bugün 25 yaşındaki çocuklar o kadar olgun değil. Eviyle okulunun arası 17 kilometreydi ama o bu yolu yürüyerek gidiyordu. Bir gün arkadaşları onu trende görmediklerini ama her derse girdiğini sorunca o spor yapmak için yürüdüğünü söyledi. Bu zor şartlarda okulu birincilikle bitirdi" diye konuştu.

Vakkasoğlu, şöyle devam etti:

"İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy ahlak ve karakter abidesi bir kişiydi. Akif dede, her anlamda örnek alınması gereken bir kişi idi. Çok dürüsttü. Hayatında bir kere yalan söyledi ve ondan da büyük pişmanlık duydu. Elinde avucunda ne varsa, ihtiyacı kadarını alır gerisini dağıtırdı. Hatta evindeki tek kilimi bile vermiştir. Hayatta sözünden dönmezdi. 'Allah bir, söz bir' derdi. Kendisinden çok farklı düşünenlerle bile dostluk kurardı. Bugün onun taşıdığı bu değerlere çok ihtiyacımız var."

- KIRKLARELİ

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 28.03.2015 14:15:58. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gecesi
  [Hata Bildir]