Son Dakika Haberleri: Moldova Parlamentosu Başkanı Lupu: "Türk Okullarından Çok Etkilendim"

Moldova Parlamentosu Başkanı Lupu: "Türk Okullarından Çok Etkilendim"

Moldova Parlamentosu Başkanı Marian Lupu, Gagauz'ya Yaptığı Resmi Ziyarette Çadır-lunga Ufuk Türk Okulunu Ziyaret Etti. Lupu, Türk Okullarından Çok Etkilendiğini Söyledi.

03.04.2009 14:37
Moldova Parlamentosu Başkanı Lupu: 'Türk Okullarından Çok Etkilendim',
Moldova Parlamentosu Başkanı Marian Lupu, Gagauz'ya yaptığı resmi ziyarette Çadır-Lunga Ufuk Türk okulunu ziyaret etti. Lupu, Türk okullarından çok etkilendiğini söyledi.

1993 yılından beri Moldovalılara hizmet veren Moldova Ufuk Türk okulları halkın ve bürokrasinin saygınlığını kazanmasının yanı sıra olimpiyat başarıları ile ülkenin ismini dünya gündemine taşıyor. Moldova içerisinde Gagauz Türklerinin yaşadığı Çadır - Lunga şehrinde açılan ve Gagauz, Azeri, Moldovan, Bulgar, Rus, Ukraynalı ve Türk öğrencilerine iyi bir eğitim veren Türk okuluna ziyaretçi akını devam ediyor. Türk okulları taşındıkları yeni binada son sistem teknolji ve kurulan bilgisayar ağı ile Gagauz'yada halka sınırsız hizmet vermeye devam ediyor.

Taşındıkları yeni binaya halkın teveccühünün yanı sıra başta Gagauz Özerk Bölge Başkanı Mihail Formuzal, Gagauz miletvekilleri ve üst düzey bürokrasi yöneticilerinin yanı sıra Moldova merkez yönetiminden de Türk okulları ziyaret ediliyor.

Moldova Parlemento Başkanı Marian Lupu da Gagauz'ya yaptığı resmi ziyarette Çadır-Lunga Ufuk Türk Okulu'nu ziyaret etti. Okul müdürü Durmuş Muslu ile laboratuar, bilgisayar, fizik ve kimya sınıflarını gezen Moldova Parlamento Başkanı Lupu akıllı tahta bulunan sınıfları gördüğünde çok etkilendiğini belirterek "İnsanın tekrar öğrencilik yıllarına dönesi geliyor" dedi. Lupu, okulda gördüğü ve Moldova'da ilk olan akıllı tahtaları matematik sınıfında görüp çok etkilendiğini belirtti. Lupu, "Türk okulları ülkemin gururudur" dedi. Öğrenci ve öğretmenlerle sohbet eden Parlamento Başkanı Lupu emeği geçen herkese teşekkür ederek başarıların devamını diledi.

Okul hatıra defterine görüşlerini yazan Moldova Parlemento Başkanı Marian Lupu okuldan iyi dileklerle ayrıldığını söyledi. Lupu okul hatıra defterine ise şunları yazdı: "Moldova Çadır Lunga Türk okulunu ziyaretim beni çok etkiledi. Öğretmenlerin öğrencilere bu sıcak atmosferde verdikleri eğitimde çok kaliteli emeği geçenlere teşekkür ederim".

Moldova Parlamento Başkanı Lupu, Türk okulunun yeni binasında çektirilen fotoğrafla okuldan ayrıldı. (CİHAN)

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 20.04.2015 02:00:16. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Moldova Parlamentosu Başkanı Lupu: "Türk Okullarından Çok Etkilendim"
  [Hata Bildir]