Son Dakika Haberleri: "Öcalan Gülen'e Selam Yolladı"

"Öcalan Gülen'e Selam Yolladı"4 yıl önce

Sırrı Süreyya Önder, 3. İmralı görüşmesinde Öcalan'ın Gülen'e selam yolladığını ilk kez paylaştı.

Abdullah Öcalan'la İmralı'da görüşen 2'nci ve 3'üncü BDP heyetinde de yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'la İmralı'da gerçekleşen 3'üncü görüşmeye ilişkin önemli bir ayrıntıyı ilk kez paylaştı.

"Sayın Öcalan, Fethullah Gülen'e selamlarını gönderdi. Fethullah Gülen'in 'Sulhta hayır vardır' yaklaşımı benim de yaklaşımımdır. 'Bütün Ortadoğu'daki demokratik bir siyaset ve barış için birlikte çalışabiliriz, Muhterem Fethullah Gülen'e selamlarımı söyleyin. Onu en iyi anlayan benim' dedi."

Önder ilk olarak, Milliyet gazetesinde "İmralı tutanakları" adıyla yayınlanan ikinci görüşmeye ait haberde yer alan başta Fethullah Gülen ve Said-i Nursi ile ilgili bölümlerle ilgili "teknik" görüşünü açıkladı. Önder, "Örneğin Bediüzzaman Said-i Nursi'nin doğduğu köyün Ermeni köyü olduğunu söylemek, Bediüzzaman Ermeni şeklinde verilmiş. Önündeki sonundaki cümleler çıkartılınca söylenenler bağlamından kopuyor. Ben sinemacıyım, senaryonun bir bölümünü çıkartınca diğer bölümler arasında kopukluk oluyor. Bağlamından kopartılarak verilmiş" dedi.

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın kamuoyuna yansıyan şekli nedeniyle bir düzeltme ihtiyacı hissettiğini vurguladı: "Sayın Öcalan, Nevruz alanında okunan mesajının 'Tüm ezilen halkları, sınıf ve kültür temsilcilerini; en eski sömürge ve ezilen sınıf olan kadınları, ezilen mezhepleri, tarikatları" diyerek başlayan bölümde de vurguladığı gibi 'Herkese karşı barış diline ve bu yaklaşıma özen gösterilmesi gerekir. Herkes için demokrasi ve barış talep ettiği bir noktada, kimseyi dışlamam ve rencide etmem söz konusu değildir, düşünülemez ' vurgusu yaptı."

HRANT DİNK'LE AYNI

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın, " Türkiye 'de 3 koldan paralel devlet çalışması var. Sıradan lobiler değil. ABD'de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik müdahale ediyorlar. Ermeni lobisi etkili, 2015'te gündem olmak istiyorlar" ve "Anadolu İslamlaştıktan sonra, bin yıllık bir Hıristiyanlık öfkesi var. Rum, Ermeni, Yahudi, Anadolu'da hak iddia eder. Laiklik, milliyetçilik kisvesinde elde ettiklerini kaybetmek istemiyorlar" diye basına yansıyan ifadelerine de açıklık getirdi.

BDP'li Önder, "Sayın Öcalan ' Fethullah Gülen meselesi ile Ermeni halkıyla ilgili söylenenler kesinlikle büyük bir tahrifat ve yanlış zemine oturtma. Benim söylediğimle Hrant 'ın ( Hrant Dink) söylediği aynıdır. 'Lobiler ' derken Hrant 'ın da hayatında en çok yakındığı şey lobilerdi, kendisi de bunu söylüyordu ' sözleriyle Ermenilere ve diğer kimliklere de özel bir vurgu yaptı.


    1