Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi - Son Dakika

Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi

23.01.2011 14:30
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi, System.String[]

Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü ile HAYTAP Arasında Protokol ile Öğrenci Hayvan Hakları Konusunda Eğitilecek.

ANKARA'da Çankaya İlçesi'nde, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) arasında imzalanan protokol ile öğrenciler hayvan hakları ve hayvan sevgisi konusunda eğitilecek. Protokol öncesinde çeşitli hayvan kostümleri giyen öğrenciler, hayvan hakları ve sevgisi konusunda ellerinde yazılı dövizlerle hayvan haklarını ve sevgisini anlatmaya çalıştı.

Çankaya İlçesi'ndeki okullarda hayvan sevgisi ve hayvan hakları konusunda eğitim verilmesine yönelik protokol imzalandı. Törene, AK Parti Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk de katıldı. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile HAYTAP arasında imzalanan protokol gereği öğrenciler hayvan hakları ve hayvan sevgisi konusunda eğitim görecek. Hayvan hakları ve sevgisi konusundaki protokol, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

SEVGİYİ EN ÇABUK HAYVANLAR ALGILIYOR

Protokol öncesinde bazı öğrenciler, hayvan hakları ve sevgisi konusunda ellerinde yazılı dövizlerle hayvan haklarını ve sevgisini anlatmaya çalıştı. Öğrencilerin, 'Sokak hayvanlarını koruyalım', 'Yaşam onların da hakkı', 'İzci hayvanları sever ve korur', 'hayvanlar en uysal dostlarımız', 'Hayvan güzeldir, sevmesi daha güzeldir', 'Sevgiyi en çabuk algılayan canlılar hayvanlardır', 'Hayvanları koruyalım, sevgimizi çoğaltalım' yazılı dövizler dikkat çekti. Doğa Koleji Anaokulu öğrencileri, çeşitli hayvan kostümleri ile izleyicilere kısa bir gösteri yaptılar. Öğrenci velilerinin de ilgiyle izlediği gösteri büyük alkış aldı.

HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA YARIŞMALAR DÜZENLENECEK

İmza töreni öncesi bir konuşma yapan Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Haluk Saylan, hayvan sevgisinin çocukluk yaşlarında verilmesinin önemine değinirken, bu konuda öğrenci velilerine ve öğretmenlerine önemli görevler düştüğünü söyledi. Saylan, "Hayvan katliamlarına, üzerlerinden rant sağlanmasına ve eziyet edilmelerine karşıyız. Protokol kapsamında her okuldan bir öğrenci ve öğretmenin HAYTAP yetkilileri tarafından eğitim alacak. Öğrencilerimiz, bu bilgilerini okulunda arkadaşları, öğretmenleri ve aileleri ile paylaşacak. Ayrıca bu konuda hayvan sevgisinin ve haklarının iyi anlaşılması için okullararası resim, kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenleyeceğiz" dedi.

HAYVANLARI SEVMEYEN, İNSANLARI DA SEVEMEZ

Törende konuşan Milletvekili Burhan Kayatürk, böyle bir toplantıya katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, "Biz bu dünyada ancak sevgi ile iyi günler yaşayabiliriz, çok iyi noktaya varabiliriz. Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez. Ben bu konuda Çankaya İlçe Eğitim Müdürlüğü'nü ve HAYTAP yetkililerini yaptıkları çok iyi bir işten dolayı tebrik ediyorum. Bu işin eğitim boyutu çok önemli. Ben hayvan sevginin okul öncesinden başlatılmasına inanıyorum. Benim üçüzlerim var ve 5 yaşındalar. Şimdi biz onlarla ilk gittiğimizde çocuklarımız bir köpek gördüklerinde hemen el sallıyorlardı. Bana 'dur arkadaşımı göreyim' diyorlardı. Şuraya gelmek istiyorum. Biz zamanla bilerek veya bilmeyerek çocukları arkadaşlarından uzaklaştırdık. Daha sonra bu köpek seslerini duyduklarında korkmaya ve bizlerden yardım istemeye başladılar. Biz baktık ki bir yanlışa vesile oluyoruz" dedi.

HAYTAP Başkanı Kenan Şenpolat ise konuşmasında, federasyon olarak amaçlarının toplumun en zayıf noktası olan hayvanların korunması olduğunu vurguldı. Şenpolat, "Hayvan haklarının korunmasını istiyoruz. Birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz dünyada hayvanlarla birlikte yaşıyoruz. Savaşta sırtında mermi taşıdık, tarlada gücünden faydalanıp, yük taşıyoruz. Ama işimiz bittiğinde ölüme terk ediyoruz. Evimizde beslediğimiz evcil hayvanlara sevgimiz bittiğinde sokaklara veya dağ başlarına bırakıyoruz. Her türlü hava muhalefetlerinde hayvanlarımızı aç bırakmayın diyoruz. Toplumun en zayıf halkası olan hayvanların haklarının korunmasını istiyoruz" dedi.

Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi
Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Öğrencilere Hayvan Hakları Eğitimi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Bilim Kurulu'nun ilk kez İstanbul'da yapıldığını açıklayan Bakan Koca, iç karartan tabloyu tekrar hatırlattı Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı 4 ay önce doğum yapan Aslıhan Turan, 3. çocuk için doktoruyla görüşmeye başladı Koruma kararı aldıran nişanlısını ve annesini öldürüp intihar etti! Düğünleri pandemi nedeniyle ertelenmiş Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım