Son Dakika Haberleri: Pasifik Okyanusu'nda Yeni Bir Kıta: Zelandiya
BBC

Pasifik Okyanusu'nda Yeni Bir Kıta: Zelandiya

6 gün önce

Bilim insanları, Pasifik Okyanusu'nun altında dünyanın sekizinci kıtası olarak kabul edilebilecek, Zelandiya ismini verdikleri bir kara parçası buldu.

Pasifik Okyanusu'nda Yeni Bir Kıta: Zelandiya, System.String[]

Bilim insanlarına göre, yüzde 94'ü suyun altında olan kara parçası, bir kıta sayılmak için bütün kriterlere uyuyor.

İLK KEZ 1995'TE KOYULDU

Dünyada 7 kıta olduğunu düşünüyorsunuz değil mi?

Tekrar düşünün, çünkü bilim insanları  Yeni Zelanda'da  Pasifik Okyanusu'nun altında görünen büyük kara parçasının yeni bir kıta olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları uzun zamandır,  Yeni Zelanda'nın en yüksek ucu Mount Cook dağının önündeki Zelandiya'nın kıta olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Zelandiya ismi ilk kez jeofizikçi Bruce Luyendyk tarafından 1995'te koyulmuştu.

TÜRKİYE'NİN ALTI KATINDAN DAHA BÜYÜK

Araştırmacılar,  Amerika Jeoloji Topluluğu dergisinde yayımlanan son çalışmada, Zelandiya'nın yüzölçümünün 5 milyon kilometrekare olduğunu belirtiyor.

Yani neredeyse  Türkiye'nin altı katından daha büyük.

Araştırmanın baş yazarı Nick Mortimer, "Zelandiya'yı bir kıta olarak tanımlamanın bilimsel değeri, kıtaların listesine bir isim daha eklemekten çok daha fazla." diyor.

Mortimer, Zelandiya'nın suyun altında bütün şekilde durabilmesinin, toprağın birbirine tutunma özelliği ve kıtasal kabuk üzerindeki araştırmalara yardım olacağını belirtiyor.

YÜZDE 94'Ü SUYUN ALTINDA BULUNUYOR

'Zelandiya: Açığa Çıkan Kıtamız' adlı kitaplarında da araştırmacılar Nick Mortimer ve Hamish Campbell, Zelandiya'nın aynı zamanda  Yeni Zelanda'yı 'ada' konumundan 'kıta' konumuna taşıyacağı için önemli olduğunu söylüyorlar.

Mortimer ve Campbell, kıtanın potansiyel enerjisinin, mineraller ve doğal kaynaklarının ülkeyi ekonomik anlamda güçlendireceğini vurguluyorlar.

Araştırmacılar bir kara parçasının kıta sayılabilmesi için şu kriterleri inceliyorlar:

Zelandiya'nın yüzde 94'ü suyun altında bulunuyor.

Yalnızca birkaç ada ve üç büyük kara parçası suyun üstünde duruyor, bunlar:  Yeni Zelanda'nın Kuzey ve Güney adaları ile Yeni Kaledonya.

Kıtaları tanımlayan ve ilan eden bilimsel bir kurum yok.

Dolayısıyla dünyanın 8 kıtanın varlığını kabul etmesi, gelecekte yapılacak araştırmaların Zelandiya'yı kıta olarak kabul etmelerine kalıyor.

BBC
Eski CIA Ajanından Çarpıcı 'Gülen' İddiası: Humeyni Gibi Geri Dönmek İçin Zaman Kolluyor Donald Trump: ABD Nükleer Kapasitesini Artırmalı Yamyam Genç, Öldürdüğü Çocuğun Cesedini Yerken Yakalandı!

1