Son Dakika Haberleri: Suriye'deki Katliam

Suriye'deki Katliam

Suriye muhalefetinin en büyük koalisyonu Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) istifa eden Başkanı Burhan Galyun, Hula katliamının ardından uluslararası toplumu Suriye'ye acil müdahaleye çağırdı.

27.05.2012 19:56
Suriye'deki Katliam,
Suriye muhalefetinin en büyük koalisyonu Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) istifa eden Başkanı Burhan Galyun, Hula katliamının ardından uluslararası toplumu Suriye'ye acil müdahaleye çağırdı.

Galyun, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında "Dün Suriye Hükümeti Hula'da yeni bir katliam gerçekleştirdi, kurbanları arasında onlarca kadın ve çocuk bulunmaktadır. Bu katliam başta BM olmak üzere uluslararası toplumun güvenilirliğine vurulmuş bir darbedir" dedi.

-"Diplomatik çözüm beklemek daha çok kanın akmasına neden oluyor"-

"Suriye halkının 15 aydır, çoluk çocuk ayırt etmeyen vahşi bir katliamla maruz kaldığını" belirten Galyun, "Uluslararası toplum, her gün evlatları öldürülen bir halka karşı, sorumluluğunu yerine getirememektedir. Harekete geçmeyerek, katil bir hükümete, diplomatik çözüm adı altında süre vermektedir, bu ise ancak akan kanının artmasına neden olmaktadır" diye konuştu.

Suriye'de durumun böyle devam etmesi halinde bir iç savaşa imkan verecek şartların oluşacağını öne süren Burhan Galyun uluslararası topluma Suriye'ye acil müdahale çağrısı yaparak şöyle konuştu:

"Suriye halkı adına BM üyesi ülkelere sesleniyorum; Suriye'deki katliamların durması ve sivillerin korunması için acil müdahalede bulunmalısınız.

"Suriye'nin Dostları"na sesleniyorum; artık daha fazla zaman kaybetmeyin ve Suriye halkına karşı üzerinize düşeni yerine getirin. Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile koordineli olarak duruma müdahale edin. Suriye halkını maruz kaldığı bu katliamdan kurtarın. Arap ve dünya haklarına sesleniyorum; Suriye halkının maruz kaldığı katliama karşı ülkelerinizin harekete geçmesi için sesinizi daha fazla yükseltin."

Galyun kendi halkına da seslenerek şunları söyledi:

"Hepiniz üzerinize düşen sorumluğu yerine getirmelisiniz. Ülkenizi bu hükümetten kurtarın, çünkü bu hükümet sizin birlik ve beraberliğiniz için en büyük tehdittir. Suriye'nin parçalanması gibi bir endişe taşıyan herkes bu hükümete dur demelidir. Devrim, Esad rejimini tarihin tozlu sayfalarına gömecektir. Suriye Hükümetinin temsil ettiğini iddia ettiği toplumsal kesimlerin geleceği, tek bir ailenin yönettiği katil bir hükümetin değil, adalet üzerine bina edilmiş bütün etnik ve dini grupların eşit ve özgürce yaşayacağı bir Suriye'nin inşası ile garanti altına alınmış olacaktır."

"Eğer uluslararası toplum üzerine düşeni yapmakta başarısız olursa şerefimiz, onurumuz ve özgürlüğümüz için demokratik bir Suriye kuruluncaya dek kendi gücümüzle mücadele etmekten başka bir yol bulunmamaktadır" diyen Burhan Galyun, Özgür Suriye Ordusuna ve diğer muhalif milislere ellerinden geldiğince direnişe devam etmeleri çağrısında bulunarak, "Çok az kaldı" ifadesini kullandı.

- İSTANBUL

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 19.04.2015 07:33:45. #1.13#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Suriye'deki Katliam
  [Hata Bildir]