TEMA Vakfı'ndan Kızılırmak Deltası'ndaki yangınla ilgili açıklama - Son Dakika

TEMA Vakfı'ndan Kızılırmak Deltası'ndaki yangınla ilgili açıklama

02.11.2020 13:17
TEMA Vakfı'ndan Kızılırmak Deltası'ndaki yangınla ilgili açıklama, System.String[]

TEMA Vakfı Samsun İl Temsilciliği, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde geçen ay çıkan yangın konusunu takip ettiklerini bildirdi.

TEMA Vakfı Samsun İl Temsilciliği, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde geçen ay çıkan yangın konusunu takip ettiklerini bildirdi.

Özay, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Eylül 2020 tarihindeki yangından etkilenen alanın, "Nitelikli Koruma Alanı" statüsünde doğal bir sit alanı olduğuna işaret etti.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki yangında yaklaşık 108 hektar alanın zarar gördüğünü ve konuyu takip etiklerini vurgulayan Özay, şunları kaydetti:

"Sulak alanlar, nemli olduklarından yangın çıkma riskinin ya da yangının ilerleme hızının düşük olduğu alanlardır. Deltada meydana gelen yangın, iklim değişikliği sebebi ile yaz aylarında sulak alanda önemli bir sıcaklık artışının ve kuraklığın yaşandığını göstermektedir. Deltada çıkan yangında 8 saatlik söndürme çabalarına rağmen 108 hektar alanın yanması, iklim değişikliği etkilerinin delta için büyük bir risk olduğuna ve bu riskin her geçen gün artacağına işaret etmektedir. Yangının doğal yollarla çıkmamış olma ihtimali de göz önünde bulundurulduğunda, yangın riskinin yüksek olduğu zamanlarda alana insan girişinin kısıtlanması ve dolaşımın kontrol altına alınması yerinde olacaktır. Gerek doğal sit alanı gerekse sulak alan olması sebepleriyle korunan alanın sahip olduğu doğal değerlere zarar verecek hiçbir faaliyete izin verilmemeli iznin verildiği durumlarda da bu izinlerin amaca yönelik kullanılması ilgili kurumlarca denetlenmelidir. Yanan alanın, doğal süreçte kendini yenileyebilmesi için bilimsel inceleme ve araştırmalar dışında belirli bir dönem için ziyaret ve kullanıma kapatılması gerekmektedir. Çok çeşitli doğal değerlere sahip olan alana dair tanıtıcı ve bilgilendirici eğitim ve farkındalık çalışmaları artırılmalıdır."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel TEMA Vakfı'ndan Kızılırmak Deltası'ndaki yangınla ilgili açıklama - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen: İlk kurultayda genel başkan adayı olacağım Kocasına kızan Hanife, sosyal medyadan açık saçık fotoğrafını paylaştı Birlikte kaçtığı 3 çocuklu kadının kocasını sokakta görünce kurşun yağdırdı İspanyol ilaç şirketi müjdeyi verdi: Korona aşısından sonra ciğerlerdeki virüsü yüzde 99 oranında azaltan ilaç geliyor Mesut Özil'in imza törenine 132 basın mensubu akreditasyon başvurusu yaptı İstanbul'a kar geri geliyor! Yarın öğleden sonra başlayacak, işte etkili olacağı ilçeler İki buçuk aylık bebeğini yastıkla boğan anneye müebbet hapis cezası verildi Evladının koli bandı ile boğarak öldürdüğü kadından geriye katıldığı programdaki görüntüleri kaldı