Son Dakika Haberleri: Tübitak 45. Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması Tanıtıldı

Tübitak 45. Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması Tanıtıldı

4 yıl önce

Bu yıl düzenlenecek TÜBİTAK 45.Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması'nın İç Anadolu bölge tanıtım toplantısı, Ankara'nın Polatlı ilçesinde yapıldı.

Tübitak 45. Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması Tanıtıldı, System.String[]
Bu yıl düzenlenecek TÜBİTAK 45. Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması’nın İç Anadolu bölge tanıtım toplantısı, Ankara’nın  Polatlı ilçesinde yapıldı. Projenin İç Anadolu koordinatörü olan  Gazi Üniversitesi  Polatlı Fen  Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Okuducu, ilçedeki ortaöğretim kurumu müdürlerine projeyi anlattı. Toplantıya,  Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Doğan ve 17 okul müdürü katıldı.

Projenin ilk tanıtım toplantısını yaptıklarını belirten Dekan Okuducu, yarışmanın amacının ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilimler alanında çalışmaya teşvik etmek, çalışmaları yönlendirmek, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. Okuducu, “Geleceğin teminatı çocuklarımızı bilimsel yönden iyi bir şekilde yetiştirdiğimiz zaman zaten başarıyı gözle görebileceğiz. Bu projelerdeki en önemli şey teşviktir. Geçen sene Ankara bölgesi zayıf bir noktada kalmış. Hızlı bir şekilde başlayıp startını Polatlı’dan vermek istiyoruz.” dedi. Bu yılki yarışmada yapılacak projelerle şaha kaldıracaklarını dile getiren Prof. Dr. Okuducu “Ankara’nın 12 bölgesi var ve son sıralardaydı. Ankara bölgesinin sekiz ilinden 490 proje çıkmış. Sadece Mersin’den bin 300 tane proje çıkmış, buradan da yerimizi görebiliyoruz. Bu yıl Polatlı’dan güzel projeler çıkacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu. Jüri üyelerinin, değerlendirme yaparken öğrencilerin kendi kabiliyeti ve ilgisi doğrultusunda geliştirdikleri projelere daha önem verdiğine dikkat çekerek, “Çok önemli bir proje beklenmiyor. Lisans düzeyindeki projeler eleniyor. Sosyal alanlara daha fazla yönelmemiz gerekiyor.” dedi. Şeref Okuducu, müracaatların 6–22 Ocak 2014 yapılacağını sözlerine ekledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Doğan ise, “Öğrencilerimizin, içinde yaşadığımız sorunları keşfetmesini sağlamak ve yeteneklerini geliştirmek gerekiyor. Bir üst öğretime geçerken bu ilgileri aşılamak gerekiyor. 130 gr.'lık bir cep telefonunun 3 bin liraya satıldığı bir çağda, teknolojik bir emeğin ne kadar değer kazandığını öğrencilerimize anlatmak gerekiyor.” diye konuştu.
Ahsen TV Muhabiri, Sosyal Deney İçin Dilenci Oldu Meclis'te Tansiyon Yükseldi! Yıldırım ile Kılıçdaroğlu Arasında 'Vekalet 'Gerginliği
Erdoğan'dan TBMM'deki Gerginliğe Tepki: Tartışmalar Üzerine Değil, Barış Üzerine Bina İnşa Edin

1