Son Dakika Haberleri: Türk Ekipler Mogadişu'da 17 Bin Kişiye Yetecek Su Kuyusu Açtı

Türk Ekipler Mogadişu'da 17 Bin Kişiye Yetecek Su Kuyusu Açtı

Türkiye'nin Somali'de açtığı su kuyularından beklenen müjde geldi.

07.01.2012 11:43
Türk Ekipler Mogadişu'da 17 Bin Kişiye Yetecek Su Kuyusu Açtı,
Türkiye'nin Somali'de açtığı su kuyularından beklenen müjde geldi. Türk Kızılayı çadırkentinde açılan 90 metre derinliğindeki kuyudan saniyede 10 litre akan sağlıklı içmesuyu temin edildi. Böylece günde 17 bin kişiye yetecek içme suyu sağlanmış oldu. Su, bugünden itibaren kampa verilmeye başlandı.

DSİ Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA)'nın aracılığıyla DSİ'ye ait bir adet su sondaj makinesi ve ekibi acil içmesuyu temini maksadıyla 25 Ağustos 2011 günü gemiyle Somali'ye hareket etmişti. 5-29 Eylül 2011 tarihleri arasında başkent Mogadişu'da incelemeler yapan ekip, çalışma yapılacak alanları belirledi. Bu çalışmaları neticesinde, gönderilen su sondaj makinesi ile Aralık ayı başında ilk kuyu Türk Kızılayı çadırkentinde açıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuyla ilgili açıklamasında dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan sıkıntıları gidermek için Türkiye'nin yardım elini uzattığını ifade ederek, "Azgelişmişliğin pençesinde, sınırlı su kaynaklarıyla asgari ihtiyaçlarını karşılama mücadelesi veren Afrika ülkelerine su temini için işbirliği ve yardımlaşma elzemdir. Tecrübelerimizi ihtiyacı olanlarla paylaşmak ve Somali'ye acil içmesuyu sağlamak için başlattığımız çalışmalar olumlu netice verdi. Bugüne kadar Etiyopya, Sudan, Burkina Faso ve Nijer gibi diğer Afrika ülkelerinde yürüttüğümüz çalışmalarla 350 bin kişiye içme suyu temin etmenin mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Diğer yandan ikinci kuyu için Türkiye Büyükelçilik binasının yapılacağı sahada incelemeler başlayacak. 11 kişilik sondaj ekibi daha sonra DSİ ve TİKA tarafından planlandığı şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından bölgede kurulan hastane bahçesinde arama çalışmalarına devam edecek.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 29.03.2015 00:17:02. #.231#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Türk Ekipler Mogadişu'da 17 Bin Kişiye Yetecek Su Kuyusu Açtı
  [Hata Bildir]