00:4400
Son Dakika Haberleri: Yerel Seçim Anketi Haberleri! Yerel Seçim Anketlerine Göre Partilerin Oy Dağılımı (Bir yıllık oy dağılımı)

Yerel Seçim Anketi Haberleri! Yerel Seçim Anketlerine Göre Partilerin Oy Dağılımı (Bir yıllık oy dağılımı)


Yerel seçim öncesi son yapılan 2 ankette farklı sonuçlar çıktı. Metropoll'ün anketinde AKP'nin oyları erirken KONDA'nın anketinde yüzde 50'ye dayandı. Yerel seçim anketlerine göre son durum ne?

Yerel Seçim Anketi Haberleri! Yerel Seçim Anketlerine Göre Partilerin Oy Dağılımı (Bir yıllık oy dağılımı),

Yerel seçime doğru giderken yerel seçim anketlerinde son durum nedir? Yerel seçim anketi yapan değişik anket şirketlerine göre son yüzdeler ne oranda? Yerel seçimlere sayılı günler kala anketler de tüm hızıyla yayınlanmaya devam ediyor. Son olarak Metropoll ve KONDA araştırma şirketlerinin anketleri açıklandı. Ancak anketlerden 2 farklı sonuç çıktı. Metropoll araştırma şirketinin anketine göre AK Parti'nin oylarında ciddi düşüş var. Ankete göre AK Parti yüzde 36,3 oy alırken, CHP'nin oyu ise yüzde 28. Arada 8 puanlık bir fark var.

Ancak KONDA'nın anketinde durum çok farklı. Ankete göre AK Parti'nin oyu yüzde 49.4, CHP'nin ise yüzde 21.8. Arada ciddi bir puan farkı var.

SON BİR YILDA OY DAĞILIMI

Yerel seçimlere günler kala partiler çalışmalarını hızlandırdı. Oy oranları arasındaki denge giderek hassaslaşmaya başladı. Seçim yarışına hükümete yönelik operasyonun da eklenmesiyle rekabet farklı bir boyuta taşındı.

TÜRKİYE GENELİ OY GRAFİĞİ

Peki son bir yılda hangi partinin oyu ne kadar değişti? ORC Araştırma aktif olarak gerçekleştirdiği çalışmalarından yararlanarak partilerin Türkiye geneli oy oranlarını tek bir tabloda topladı. Buna göre AK Parti, MHP, BDP ve Saadet Partisi'nin oylarında artış söz konusu. CHP ise düşüşte.

Özellikle diğer partilerin artan oy oranları ile karşılaştırıldığında adeta bir uçurum söz konusu.

İşte ORC tarafından yayınlanan o grafik;

İşte detaylarıyla o 2 anket:

-METROPOLL-

Metropoll'ün Şubat ayının son haftasında yapılan anket sonuçları açıklandı. Anketteki veriler AK Parti'de sarsıntı yaratacak. Zira ses kasetleri sonrasında partinin oylarında ciddi bir kayıp olduğu görülüyor. Metropoll'un anketine göre ilk kez AK Parti ile CHP arasında oy farkı yüzde 10'a düştü.

2009'DAKİ ORANIN ALTINA DÜŞECEK

Yapılan ankette "Önümüzdeki seçimde hangi partinin belediye başkanına oy vereceksiniz" diye soruldu. Açıklanan sonuçta; AK Parti oyları yüzde 36.3 çıkarken, CHP oyları ise yüzde 28 çıktı. Veriler AK Parti'nin 2009 yerel seçimlerindeki oy oranın da altına ineceğine işaret ediyor. Aynı ankette MHP yüzde 14,6 BDP/HDP ise 6,7 çıktı.

AK PARTİ ERİYOR

Metropoll 17 Aralık'tan itibaren yaptığı tüm anketleri de arka arkaya sıraladı. 17 Aralık öncesi yüzde 51.8 oy oranına sahip olan AK Parti, ses kasetleri ve operasyon sonucu ciddi bir oy kaybı yaşayarak yüzde 36'lara kadar düşmüş görünüyor.


-KONDA-

Seçimler öncesinde yaptığı araştırmalarda gerçek sonuçlara en yakın tespitleri ile bilinen KONDA'nın 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun ardından ocak ve şubat aylarında yaptırdığı anketlerde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. 30 Mart yerel seçimlerine yönelik Türkiye genelinde yapılan anketin ilk ayağı ocak ayında yapıldı. Ocaktaki ankette, oyunu AK Parti'ye vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 47.7, CHP'ye vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 28.5 çıktı. Ankete katılanların yüzde 14.4'ü MHP'ye oy vereceğini söylerken BDP'nin oranı ise yüzde 5.9.

ŞUBATTA OY ORANLARI ARTTI

KONDA'nın aynı şekilde şubat ayında yine Türkiye genelinde yaptığı ankette AK Parti'nin oy oranının artış gösterdiği CHP'nin ise büyük bir düşüş yaşadığı gözlendi. Şubat ayında yapılan ankete katılanların yüzde 49.4'ü oyunu AK Parti'ye vereceğini söyledi. Her iki seçmenden birisi AK Parti'ye oy vereceğini belirtirken, AK Parti'nin bir önceki aya göre oy oranını yüzde 1.7 oranında artırdığı görüldü.

CHP'DE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Şubat ayında ankete katılan seçmenlerin yüzde 21.8'i oylarını CHP'ye vereceklerini söyledi. Sonuçlara göre bir aylık süreçte CHP'nin oylarında yüzde 6.7 oranında düşüş yaşandığı görüldü. Ankette oylarını MHP'ye vereceklerin oranı yüzde 15.8 olarak çıkarken BDP'ye oy vereceklerini söyleyenlerin oranı da 8.3'e yükseldi.

2011 OY YÜZDESİNİ YAKALADI

KONDA anketinde çıkan sonuçlar AK Parti'nin 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde aldığı oy oranına yaklaştığını ortaya çıkarttı. AK Parti 12 Haziran 2011 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 49.9 oranında oy almıştı. KONDA'nın Şubat ayında yaptığı ankette ise AK Parti'nin oy oranları yüzde 49.4 çıktı. Ocak ve şubat ayında yapılan araştırmalarda AK Parti oylarında gözlenen artışın yeni bir rekor getirebileceği, AK Parti'nin oy oranın yüzde 50'yi geçebileceği belirtildi.


ORC ARAŞTIRMA ŞİRKETİ YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI

Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının servis edilmesinin ardından, 30 Mart yerel seçimleri öncesi siyaset arenasında hareketli günler yaşanmaya başladı.

SEÇİMLERE 1 AY KALDI

İktidar kanadından ses kayıtlarının montaj olduğu yönünde açıklamalar yapılırken, muhalefet cephesinde Başbakan Erdoğan ve hükümete yönelik sert eleştiriler yapılıyor. Yaşanan bu yoğun gündeme anket şirketleri de ayak uydurmaya çalışıyor. Seçimlere 1 ay kala araştırmalarına ağırlık veren anket şirketleri, vatandaşın nabzını tutmaya devam ediyor.

TÜRKİYE GENELİNDE SON DURUM

Seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden şirketlerden biri olan ORC, Türkiye genelini kapsayan araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Vatandaşlara yöneltilen "30 Mart yerel seçimlerinde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir" sorusuna yanıt verenlerin yüzde 45.4'ü tercihini AK Parti'den yana kullanacağını belirtti. Yüzde 27.2 ile ikinci parti konumunda olan CHP'ye destek yüzde 27.2 civarında. MHP'nin yüzde 16.1 ile üçüncü olduğu araştırmada, BDP'nin oy oranı yüzde 6.3 olarak belirlendi.

ANKARA VE İSTANBUL

Araştırmada AK Parti ve CHP arasında kıran kırana bir savaşın yaşandığı Ankara ve İstanbul'a da özel parantez açıldı. Bu kentlerde yapılan araştırmada 2 büyükşehirde de AK Parti'nin önde olduğu sonucu ortaya çıktı.

İşte Ankara ve İstanbul'da son durum;


30 mart yerel seçimlerine 39 gün kala ORC Araştırma Şirketi'nin İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Erzurum, Trabzon, Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve Aydın illerini kapsayan araştırmanın sonuçları açıklandı.

ARAŞTIRMA 22 GÜN SÜRDÜ

22 gün süren araştırmada 12 büyükşehirde vatandaşların siyasi tercihlerini belirlemek için katılımcılara 30 Mart yerel seçimlerinde hangi partinin adayına oy verecekleri sorusu yöneltildi.

İSTANBUL

30 Mart yerel seçimlerinde siyasi partiler için en önemli büyükşehir hiç kuşkusuz ki İstanbul. Kadir Topbaş ve Mustafa Sarıgül arasında geçecek yarışta Topbaş'ın Sarıgül'e karşı üstünlüğü devam ediyor. İstanbul seçmenine yöneltilen '30 Mart'ta hangi partinin adayına oy vereceksiniz?' sorusuna yanıt verenlerin yüzde 45.3'ü tercihini Kadir Topbaştan yana kullandı. Megakentte CHP adayı Mustafa Sarıgül'ü destekleyenlerin oranı da yüzde 38 olarak belirlendi.

İZMİR

CHP'nin kalesi illerden biri olan İzmir'de Aziz Kocaoğlu ile Binali Yıldırım yarışacak. ORC anketinde İzmir halkının yüzde 42.3'ü yerel seçimlerde CHP'nin adayını destekleyeceğini açıkladı. İzmir'de Binali Yıldırım'a destek verenlerin oranı yüzde 38.1'de kaldı.

ANKARA

Başkent Ankara'da ibre mevcut başkan Melih Gökçek'i gösteriyor. CHP'nin 2009 yerel seçimlerinde MHP adına seçime giren Mansur Yavaş'ı tercih ettiği Ankara'da katılımcıların yüzde 47.6'sı Melih Gökçek'e oy vereceğini açıkladı. Başkent'te Mansur Yavaş'ı destekleyenlerin oranı ise yüzde 34.1.

DİYARBAKIR

Diyarbakır her seçimde BDP'nin kalesi illerden biri olarak gösteriliyor. 30 Mart'ta BDP adayı Gültan Kışanak ve AK Parti adayı Galip Ensarioğlu arasında geçecek yarışta Kışanak'ın rakibine 6 puan fark attığı sonucu ortaya çıktı. Diyarbakır'da Kışanak'a destek yüzde 44.5, Ensarioğlu'na destek yüzde 38.3 olarak belirlendi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa, BDP'nin stratejik değişiklik yaptığı illerden biri. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in aday gösterildiği ilde BDP'nin oylarını artırdığı gözlendi. AK Parti adayı Celalattin Güvenç'in yüzde 43.5 ile ilk sırada yer aldığı kentte, Osman Baydemir'e destek yüzde 30.2.

VAN

ORC anketine göre; Van'da AK Parti ile BDP arasında sıkı bir rekabetin olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu ilde AK Parti adayı Osman Nuri Gülaçar katılımcıların yüzde 38.3'ünün desteğini alırken, BDP adayı Bekir Kaya yüzde 38.9 ile az farkla rakibinin önünde yer aldı.

ERZURUM

Erzurum'da MHP adayı Kamil Aydın ile AK Parti adayı Mehmet Sekmen yarışıyor. Katılımcıların yüzde 42.5'inin yerel seçimlerde AK Parti adayını destekleyeceğini belirtirken, yüzde 35'lik kesimde MHP adayını destekleyeceği yönünde görüş bildirdi.

TRABZON

CHP'nin kazanmak için üstüne düştüğü illerden biri Trabzon. Bu ilde aday olarak Volkan Canalioğlu'nu tercih eden CHP'ye destek yüzde 30.1 olarak belirlendi. Fevzi Gümrükçüoğlu ile yarışacağı Trabzon'da AK Parti halkın yüzde 35'inin desteğini alıyor.

BURSA

Bursa'da kimsenin şans tanımadığı CHP oylarını yüzde 29'lara kadar yükseltti. AK Parti'nin mevcut başkan Recep Altepe ile gireceği seçimlerde halkın yüzde 42.6'sının desteğini alıyor.

BALIKESİR

Balıkesir halkı, diğer illerin aksine tercihini MHP adayı İsmail Ok'tan yana kullandı. Yüzde 32 ile İsmail Ak'ın ilk sırada yer aldığı araştırmada AK Parti Edip Uğur yüzde 29.1, CHP adayı Sami Sözat yüzde 27.4'lük kesimin desteğini alabildi.

ESKİŞEHİR

CHP'nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen'e destek yüzde 43. AK Parti'nin kazanmak için varını yoğunu ortaya koyacağı ilde Harun Karacan'a destek ise yüzde 32.5 civarında.

AYDIN

Aydın'da CHP adayı Özlem Çerçioğlu, rakibine 14 puan fark atarak bu ilde rahat kazanacağa benziyor. Bu ilde AK Parti adayı Mustafa Savaş'a destek yüzde 28.5'te kaldı.

MELİK GÖKÇEK'İN YAPTIRDIĞI ANKET

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, seçimi kazanması halinde hizmete kendisine en çok oy veren ilçeden başlayacağını söyledi. Son yaptırdığı ankette MHP'nin oy oranının yüzde 10'un altında olduğunu da iddia eden Gökçek, kendisinin oy oranının ise yüzde 52,81 olduğunu söyledi.

"EN FAZLA OY VERENDEN BAŞLAYACAĞIZ"

AK Parti Kızılcahamam ilçe seçim merkezinin açılışı yapıldı. Açılışa Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ankara'nın çevre ilçelerinin de Büyükşehir Belediyesi için oy kullanacağını hatırlatan Gökçek, "Baktık ki adaletsizlik olacak, ortaya bir ölçü koyduk. Şimdi söyleyeceğim hakkaniyetli mi değil mi siz söyleyin? Dedim ki kim ilçe olarak, yüzde olarak daha çok AK Parti'ye oy verirse oradan başlayalım. Yani adaletsizlik yok. Yarış var, hepinize yapacağız. Sırasıyla dört sene içerisinde ben bunların hepsini bitirmek istiyorum. Ama önce nerden başlayacağız? Önce başlayacağımız yer en fazla oy yüzdesi verenden" şeklinde konuştu.

AK PARTİ'NİN OY ORANLARINI AÇIKLADI

Ankara Büyükşehir'in oy yüzdelerinin gazetelerde de çıktığını söyleyen Gökçek, 94 bin 477 kişi ile Kızılcahamam'ın içi dahil olmak üzere, köyleri dahil olmak üzere bir anket yaptırdıklarını anlattı. Gökçek MHP'nin adayının oy oranının yüzde 10'un altında olduğunu ve yüzde 9.81'lik bir oy oranına sahip olduğunu idddia ederek, CHP'nin adayı Mansur Yavaşın oyu 35,35, kendisinin oy oranının ise 52,81 olduğunu ifade etti.

ANAR YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI

ANAR'ın Şubat ayı anketine göre AK Parti 48.6 gözüküyor. CHP ise Konda'ya göre biraz daha yukarıda. 24.9. MHP'nin oranı 15.7. Konda da neredeyse aynı oranı bulmuştu. BDP'nin oranı 7.4 çıkıyor. Önemli bir oran. Diğerleri ise 3.4...


Gazeteler:
[Hata Bildir]
25.07.2014 00:44:23. #1.11#