SON DAKİKA HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU HABERLERİ

Son Dakika Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu Haberleri

 • 18:11Başbakan Davutoğlu: Çözüm İradesi SürecekBaşbakan Davutoğlu: Çözüm İradesi SürecekBaşbakan Ahmet Davutoğlu TBMM Genel Kurulu'nda 64. Hükümetin programını açıkladı. Davutoğlu, çözüm sürecinin devam edeceğini belirtti.
 • 20:31Davutoğlu Hükümet Programını Açıkladı; 6 Temel Alanda Reformlar YoğunlaşacakDavutoğlu Hükümet Programını Açıkladı; 6 Temel Alanda Reformlar YoğunlaşacakTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı.
 • 19:3664. Hükümet Programı Meclis'e SunulduAK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir yandan parlamenter sistemin yol açtığı siyasal istikrarsızlıklar diğer yandan yeni Türkiye vizyonlarının ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim dolayısıyla başkanlık sisteminin daha uygun olduğuna inandıklarını söyledi.
 • 18:26Başbakan Davutoğlu, 156 Sayfalık Hükümet Programı AçıkladıBaşbakan Ahmet Davutoğlu, 64. hükümet programını Meclis Genel Kurulu’nda açıkladı.
 • 17:2664. Hükümet Programı TBMM'de64. Hükümet Programı'nda, "Siyasal sistem arayışının yaslanacağı zemin, kuşkusuz demokratik bir anayasal zemin olacaktır.
 • 17:2125 Aralık Soruşturmasını Yürüten Akkaş ve Karaçöl Yargılanıyor25 Aralık Soruşturmasını Yürüten Akkaş ve Karaçöl YargılanıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Yargıtay'a girişlerden detaylar 25 Aralık soruşturmasını yürüten Akkaş ve Karaçöl yargılanıyor- 25 Aralık soruşturmasında görev alan eski savcı Akkaş ve eski hakim Karaçöl'ün "görevi kötüye kullanma ve ihmal" suçundan yargılandıkları davanın duruşmasına Yargıtayda başlandı 25 Aralık soruşturmasında görev alan eski savcı Muammer Akkaş ve eski hakim Süleyman Karaçöl'ün "görevi kötüye kullanma ve ihmal" suçundan yargılandıkları davanın ilk duruşmasına Yargıtayda başlandı.
 • 16:06Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Bakanlar Oturumu'nun açılışına katıldı.
 • 15:25Savcı Akkaş ve Hakim Karaçöl'ün Dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında görev alan eski Savcı Muammer Akkaş ve eski Hâkim Süleyman Karaçöl hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.
 • 15:1525 Aralık Soruşturmasını Yürüten Akkaş ve Karaçöl Yargılanıyor25 Aralık soruşturmasında görev alan eski savcı Muammer Akkaş ve eski hakim Süleyman Karaçöl'ün "görevi kötüye kullanma ve ihmal" suçundan yargılandıkları davanın ilk duruşmasına Yargıtayda başlandı.
 • 13:49Danıştay 11. Dairesi Başkanı Yet'in VefatıHayatını kaybeden Danıştay 11. Dairesi Başkanı Asuman Yet'in (61) cenazesi, toprağa verildi.
 • 12:18Adalet Bakanlığında Devir Teslim TöreniAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Anayasamızdaki bazı ayıpları bizim artık geleceğe taşımamamız lazım. Örneğin, 3 bakanı seçim öncesi görevden istifa zorunda bırakan uygulamayı kaldırabiliriz. Bunun siyasi, ideolojik bir yönü yok. Demokratik Türkiye artık bu yanlış uygulamaya son vermelidir.
 • 12:06Kenan İpek Bakanlık Görevini Bekir Bozdağ'a DevrettiAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, “HSYK’nın yapısı ve seçim usulünü mutlaka ele almamız gerekiyor.
 • 09:27HSYK'nın Paralel Devlet Yapılanması SoruşturmalarıHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Kurul'da tecrübeli, soruşturma konusunda ehil müfettiş sayısının son derece az olduğunu belirterek, "Müfettiş sayısı da kısıtlı. HSYK Teftiş Kurulu, bu sayıda müfettişle hem denetim yapıyor hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir döneminde olmadığı kadar nitelikli soruşturmalarla uğraşıyor" dedi.
 • 17:14HSYK 2. Dairesi Savcı Seçen'i Geçici Olarak Görevden UzaklaştırdıHSYK 2. Dairesi, İstanbul’daki Askeri Casusluk Davası’nda, sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymadığı iddia edilen eski İstanbul Başsavcı Vekili Çorum Savcısı Fikret Seçen’i geçici olarak görevden uzaklaştırdı.
 • 16:09Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- 64. Hükümet kuruldu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. Hükümeti onayladı.
 • 15:43Çorum Savcısı Fikret Seçen'in Görevden UzaklaştırılmasıHSYK 2. Dairesince İstanbul'daki Askeri Casusluk Davası'nda sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymayan ve hakkında geçici olarak görevden uzaklaştırma kararı verilen, eski İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen'in bugünden geçerli olmak üzere 3 gün izin aldığı, sabah saatlerinde de uçakla İstanbul'a gittiği öğrenildi.
 • 14:36Yargıdaki Paralel Devlet Yapılanmasıyla Mücadele Etti17-25 Aralık operasyonlarının ardından yapılan kabine revizyonunda Adalet Bakanlığı görevine getirilen ve Paralel Yapının yargıdaki oluşumuyla mücadele eden Bekir Bozdağ, 64. Hükümet'te yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirildi.
 • 14:15Eski Başsavcıvekili Fikret Seçen Görevden UzaklaştırıldıHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Dairesi (HSYK) 'İstanbul askeri casusluk davası’nı açan eski İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen'i geçici olarak görevden uzaklaştırdı.
 • 14:06Çorum Savcısı Fikret Seçen Görevden UzaklaştırıldıHSYK 2. Dairesi, İstanbul'daki Askeri Casusluk Davası'nda, sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymayan eski İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen'i geçici olarak görevden uzaklaştırdı.
 • 08:33Hsyk, İlk Defa Birinci Sınıfa Ayrılma İncelemesine Tabi Tutulanları AçıkladıHâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanlığı, 31 Ağustos 2015 tarihi itibari ile 1. dereceye yükselip aynı tarih itibariyle geçerli olmak üzere ilk defa birinci sınıfa ayrılma incelemesine tâbi tutulan adli ve idari yargı hâkim ile Cumhuriyet başsavcı ve savcılarının adları yayımlandı.
 • 03:08HSYK AtamalarıHakimler, ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yaptığı atama kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • 14:33Yargıda Zaman Yönetimi Sistemi İki Ay İçinde YaygınlaşacakYargıda zaman yönetimine ilişkin ihtiyaçların tespit edilmesi ve bu ihtiyaçların giderilmesini sağlayacak yeni sistemin 2 ay içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.
 • 18:23Valilik ile Başsavcılık Arasında 'Denetimli Serbestlik İşbirliği Protokolü'Valilik ile Başsavcılık Arasında 'Denetimli Serbestlik İşbirliği Protokolü'Elazığ Valiliği ile Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı arasında 'Denetimli Serbestlik İşbirliği’ protokolü imzalandı.
 • 12:03Askeri Casusluk Davası" Sanıklarından Suç Duyurusuİzmir merkezli 18 ildeki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonuyla yeniden gündeme gelen ve kamuoyunda "Askeri Casusluk" olarak bilinen davanın asker sanıklarının, soruşturmayı yürüten dönemin savcı ve hakimlerinin "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) üye olup olmadıklarının, örgütten talimat alıp almadıklarının ve bu yönde faaliyet gösterip göstermediklerinin araştırılması talebiyle ilgili kurumlara dilekçe gönderdiği saptandı.
 • 09:22HSYK Üyeleri ve Başsavcılar Sapanca'daHakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyeleri ve cumhuriyet başsavcıları Sapanca'yı gezdi.
 • 16:17Başsavcı Akarca: Kurulacak İstinaf Mahkemeleri Adil Yargılama İçin ÖnemliYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, 12 Kasım tarihi itibariyle 461 bin 587 dosyanın Yargıtay Başsavcılığı arşivinde biriktiğini söyledi.
 • 13:32CHP İl Başkanı Ayan'a 'Cumhurbaşkanı'na Hakaretten' Hapis CezasıCHP İl Başkanı Ayan'a 'Cumhurbaşkanı'na Hakaretten' Hapis CezasıCHP Kayseri İl Başkanı Recep Mustafa Ayan, basın yoluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan yargılandığı davada 1 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 • 15:22Yargıda Birlik Derneği Basın ToplantısıYargıda Birlik Derneği Başkanı Birol Kırmaz, Paralel Devlet Yapılanması'na karşı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yürütülen faaliyetleri takip ettiklerini belirterek, "Ancak HSYK'nın Paralel Yapı'yla mücadele konusundaki çalışmalarının yeterli olmadığı kanısındayız. Bu çalışmaların, daha etkin, verimli olması konusunda hemfikiriz. İradesini başkalarının emrine tahsis etmiş olanların Türk yargısı içinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz.
 • 15:09Yargıda Birlik Derneği Yargı Muhabirleriyle Kahvaltıda Bir Araya GeldiYargıda Birlik Derneği (YBD) Başkanlık Divan Kurulu Üyesi Yargıtay Savcısı Birol Kırmaz, “İradesini başkasının emrine tahsis etmiş olanların Türk yargısının içerisinde yerinin olmadığını düşünüyoruz” dedi.
 • 16:38HSYK Üyeleri Düzce AdliyesindeHSYK Üyeleri Düzce AdliyesindeHSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran ve beraberinde ki heyet Düzce Adliyesi’ni ziyaret ettiler.
 • 16:36İlhan Cihaner Beraat EttiCHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner beraatine ilişkin, “İlk kez hukuk gözüyle bakabilecek bir mahkemeyle karşı karşıya kaldık.
 • 16:22Cihaner ve Berk'in Yargılandığı Davada BeraatYargıtay 11. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın "Ergenekon terör örgütü üyeliği" suçundan yargılandığı davada, tüm sanıkların beraatlarına karar verdi.
 • 16:15Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mabeyn Köşkü'nde, Anadolu Ajansı (AA) Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez'in, G20 Liderler Zirvesi'ne yönelik sorularını yanıtladı.
 • 15:38Erzincan Davasında Yargı Mensupları Hakkında Suç DuyurusuErzincan davasında sanıklar hakkında beraat kararı alan mahkeme, soruşturma ve kovuşturma aşamasında yer alan yargı mensupları ve kamu görevlileri hakkında ise HSYK'ya suç duyurusunda bulunmasına hükmetti.
 • 14:44Cihaner ve Berk'in Yargılandığı DavaYargıtay 11. Ceza Dairesinde, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın, "Ergenekon terör örgütü üyeliği, resmi belgede sahtecilik ve tehdit" suçlarından yargılandıkları davada, esas hakkındaki savunmaları tamamlandı.
 • 02:08HSYK AtamalarıHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanlığı, adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcıları ile idari yargı hakim ve savcılarının atamalarını gerçekleştirdi.
 • 16:11Baransu'dan Meslektaşlarına MektupBalyoz darbe planı belgelerini temin ettiği gerekçesiyle tutuklanan Gazeteci Mehmet Baransu, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden meslektaşlarına mektup yazdı.
 • 11:09Sanıklardan "Askeri Casusluktaki Yalanlar" MektubuKamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen "Gizli bilgi ve belge bulundurma davası"nın asker sanıklarının, cezaevinde tutuldukları dönemde, iddianame ve dava dosyasındaki "hataları ve çarpıklıkları" ortaya koyan ve geçen hafta gerçekleştirilen Paralel Devlet Yapılanması operasyonunun soruşturmasına dayanak teşkil eden "Askeri casusluktaki yalanlar" başlıklı mektup hazırladıkları ortaya çıktı.
 • 19:28Başkan Şahin, İlçeye Yeni Atanan Hakim ve Savcıları Ziyaret EttiBaşkan Şahin, İlçeye Yeni Atanan Hakim ve Savcıları Ziyaret EttiSamsun’un Bafra İlçe Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçeye yeni atanan hakim ve savcıları ziyaret etti.
 • 18:16Abdülhamit Bilici: Kayyumlar Çıkana Kadar Basın Meslek Örgütleri Eylem Yapmalı!Abdülhamit Bilici: Kayyumlar Çıkana Kadar Basın Meslek Örgütleri Eylem Yapmalı!Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülhamit Bilici, medya kurumlarına yapılan polis baskınları, gazetecilerin dövülmesi, tehdit edilmesi karşısında basın meslek örgütlerinin daha aksiyoner hareket etmesi gerektiğini söyledi.
 • 15:32Paralel Yapı' Sanığı Polis Memuru: Fetö Davası'ndan Yargılanmak Benim İçin ArdırKonya merkezli 19 ilde 'Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik 'Terör örgütü kurma ve yönetme, üye olmak, görevi kötüye kullanma, iftira, resmi belgede sahtecilik, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek' suçlamalarıyla 31'i emniyet mensubu olmak üzere işadamlarının da bulunduğu 7'si tutuklu 74 kişinin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına bugün de devam edildi.
 • 15:11AB'nin 2015 Türkiye İlerleme RaporuAvrupa Birliği (AB) 2015 İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yardımlarına övgü, DAEŞ terör örgütüyle mücadeleye vurgu ile yargı ve medyanın bağımsızlığına yönelik eleştiriler yer aldı.
 • 13:35Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" DavasıKonya’da Fethullaçı Terör Örgütü (FETÖ) Paralel Devlet Yapılanması davasının ikinci duruşması, sanıkların dinlenmesiyle devam etti.
 • 11:45Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" Davası"Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin Konya merkezli soruşturma kapsamında açılan davada iş adamı müşteki Nusret Argun, kendisine selam verenin örgüte alındığını belirterek, "İki kez konuştuğum kadını yıllarca dinlemişler.
 • 10:42Av. Serkan Toper: Av. Serkan Toper: "Sivil Bir Anayasa'nın Varlığı Şart"Yargı bağımsızlığını değerlendiren Avukat Serkan Toper, sivil bir anayasanın şart olduğunu söyledi.
 • 17:52KPSS Savcısından, Eski KPSS Savcısı Hakkında Suç Duyurusu2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) usulsüzlük yapıldığı iddiası ile ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Yücel Erkman, daha önce soruşturmayı yürüten Savcı Şadan Sakınan hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) suç duyusunda bulundu.
 • 14:57Reis'ten Ertan Taşlı'ya Veda ZiyaretiReis'ten Ertan Taşlı'ya Veda ZiyaretiHSYK tarafından Aydın’a atanan Düzce Adalet Komisyonu Başkanı ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi Reisi Mustafa Ümit, Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı’ya veda ziyaretinde bulundu.
 • 11:10Başkan Keleş'ten Adalet Komisyonu Başkanına Veda YemeğiBaşkan Keleş'ten Adalet Komisyonu Başkanına Veda YemeğiDüzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, HSYK tarafından Aydın’a atanan Düzce Adalet Komisyonu Başkanı ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi Reisi Mustafa Ümit için düzenlediği davette Düzce’ye kazandırdıklarından ötürü teşekkür etti.
 • 21:35Akın İpek'ten Çağrı: Resmi Kurumların Raporlarını Esas AlınAkın İpek'ten Çağrı: Resmi Kurumların Raporlarını Esas Alınİş adamı Akın İpek, Twitter hesabı üzerinden yargı camiası ve kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Resmi kurumların raporlarını esas alın." dedi.
 • 12:48Yeni Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemeleri KurulduAltı yeni bölgede Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazetede yayımlandı.