SON DAKİKA HSYK HABERLERİ

Son Dakika Hsyk Haberleri

 • 00:57Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel Kurul'da Kabul Edildi (3)Terör davaları, ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla il merkezlerindeki ağır ceza mahkemelerinde görülecek.
 • 00:46Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel Kurul'da Kabul EdildiYüksek Yargı Düzenlemesi Genel Kurul'da Kabul EdildiTBMM Genel Kurulu'nda, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.
 • 00:38Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel Kurul'da Kabul Edildi (1)Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
 • 00:22Destici: (Yazıcıoğlu Davası) Bu Yanlış Bağdat'tan DönecekBüyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili mahkemenin verdiği takipsizlik kararını eleştirdi.
 • 18:59Yüksek Yargı DüzenlemesiYüksek yargıda yeni düzenlemeleri içeren tasarının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi devam ederken, Yargıtayda 4 üye emeklilik dilekçesi verdi.
 • 17:46Seydişehir Başsavcısı Bayar Şehit Aileleriyle VedalaştıSeydişehir Başsavcısı Bayar Şehit Aileleriyle VedalaştıHSYK’nın yaz kararnamesi ile Sinop Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Seydişehir Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul Ve Yetimleri Derneği Seydişehir Şubesine ziyarette bulundu.
 • 11:46Yüksek Yargı Düzenlemesi Meclis'teYargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştiren kanun tasarısının 22 maddesi kabul edildi.
 • 02:13Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel KuruldaTBMM Genel Kurulu'nda Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'nın 2. bölümünde yer alan 8 madde kabul edildi.
 • 00:03Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel Kurul'daAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, yüksek yargıda yapılan düzenleme ile Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile ilgili özlük haklarında herhangi bir kısıtlama ya da kaybın söz konusu olmayacağını bildirdi.
 • 20:56Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel KuruldaDanıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 1. bölümünde yer alan 14 maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
 • 16:4727 Sanıklı Örgüt Davasında Karar Açıklandı27 Sanıklı Örgüt Davasında Karar AçıklandıKayseri İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 2 Ekim 2014’te başlattığı şafak operasyonunun ardından Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca silahlı suç örgütü iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında iş adamlarının bulunduğu 27 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.
 • 15:22İhraç Edilen Savcı Kara'nın YargılanmasıYargıtay 5. Ceza Dairesinde, 17 Aralık soruşturmasını yürüten ve meslekten ihraç edilen Cumhuriyet Savcısı Celal Kara hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi.
 • 06:39Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel KuruldaDanıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Tasarısı'nın 11 maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
 • 00:51Atatürk Havalimanı'ndaki PatlamaAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Atatürk Havalimanı'ndaki patlamaya ilişkin, "İlk bulgulara, verilere göre hangi terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği de bilinmektedir ancak bunun tabii teyide muhtaç yönü var. Onlar teyit edildikten sonra kamuoyuyla da paylaşılacaktır.
 • 17:28Hakim ve Savcıların Kura Heyecanı17. Dönem 522 adli yargı hakim ve cumhuriyet savcısı ile 10. Dönem 4 idari yargı hakiminin görev yerleri kurayla belirlendi.
 • 17:27Yüksek Yargı Düzenlemesi - Bumin/gerçeker/ertosun/ateşYüksek Yargı Düzenlemesi - Bumin/gerçeker/ertosun/ateşGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in konuşması Eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in konuşması Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun'un konuşması Yargıtay Üyesi Mustafa Ateş'in konuşması Yüksek yargı düzenlemesi TBB tarafından eski yüksek yargı başkanları, akademisyenler ve yüksek yargı üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, TBMM'de görüşülen yüksek yargıya ilişkin tasarı değerlendirildi Türkiye Barolar Birliğince (TBB), eski yüksek yargı başkanları, akademisyenler ve yüksek yargı üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, TBMM'de görüşülen yüksek yargıya ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarı ele alındı.
 • 17:11522'si İdari 4'ü Adli Hakim ve Savcı Adayının Görev Yeri Belli Oldu522'si İdari 4'ü Adli Hakim ve Savcı Adayının Görev Yeri Belli OlduANKARA (İHA) – 17. dönem adli yargı hakim ve cumhuriyet savcısı adayları kura töreniyle, 522’si idari 4’ü adli hakim ve savcı adaylarının görev yerleri belli oldu.
 • 16:5217. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura TöreniHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, "Bile bile hatalı kararlar vermek, tarafsızlıktan uzaklaşmak bu mesleğin özüyle bağdaşmaz. Hakim ve savcılar tarafsızlığını özenle korumalı, tarafsızlığına halel getirecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdır.
 • 16:45Feyzioğlu; Adil Yargılama Yapabilen, Hesap Verebilen Yargı İstiyoruz 1Feyzioğlu; Adil Yargılama Yapabilen, Hesap Verebilen Yargı İstiyoruz 1Dha Ankara - Feyzioğlu Adil yargılama yapabilen, hesap verebilen yargı istiyoruzTÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen 'Yargı nereye' konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan yüksek yargının önceki başkanları ve baro başkanları, Yargıtay ve Danıştay'ın yeniden yapılandırmasıyla ilgili kanun tasarısını değerlendirdiler.
 • 16:42Savcı Şahin'in VedasıHSYK'nın yaz kararnamesi ile Aşkale'den İzmit'e atanan Cumhuriyet Savcısı Yavuz Şahin'e Belediye Başkanı Enver Başaran plaket verdi.
 • 16:35Başsavcı Bayır'ın Veda ZiyaretleriHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kararnamesiyle emekliye ayrılan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Bayır, veda ziyaretinde bulundu.
 • 16:30Feyzioğlu: Adil Yargılama Yapabilen, Hesap Verebilen Yargı İstiyoruzFeyzioğlu: Adil Yargılama Yapabilen, Hesap Verebilen Yargı İstiyoruzTürkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen 'Yargı nereye?' konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan yüksek yargının önceki başkanları ve baro başkanları, Yargıtay ve Danıştay'ın yeniden yapılandırmasıyla ilgili kanun tasarısını değerlendirdiler.
 • 15:02Yüksek Yargı DüzenlemesiTürkiye Barolar Birliğince (TBB), eski yüksek yargı başkanları, akademisyenler ve yüksek yargı üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, TBMM'de görüşülen yüksek yargıya ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarı ele alındı.
 • 01:49Yüksek Yargı Düzenlemesi Genel KuruldaAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, yüksek yargı düzenlemesine ilişkin tasarıyla, Yargıtay'daki daire sayısının 46'dan 24'e, Danıştay'daki daire sayısının 17'den 10'a, Yargıtay'daki üye sayısının 516'dan 200'e, Danıştay'daki üye sayısının ise 195'den 90'a indirildiğini bildirdi.
 • 00:21Baykal 6 Yıl Sonra Kürsüye Çıktı, Gören Telefona SarıldıBaykal 6 Yıl Sonra Kürsüye Çıktı, Gören Telefona SarıldıCHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 6 yıl sonra kürsüye çıktı. Baykal'ı kürsüde gören milletvekilleri cep telefonlarına sarıldı.
 • 16:57Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (2)Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (2)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun konuşması Kamu Denetçiliği Kurumundan özel rapor Başdenetçi Ömeroğlu: "Yargıda gizli (yasa dışı) yapılanmaya ilişkin çözüm önerileri başlığı altında, Yargıtay ve Danıştayda meslekte kalmalarının uygun olmadığı tespit edilen bir kısım üyelerin emekli edilmesi gerekliliği değerlendirilmektedir" "Bir diğer çözüm önerisi, soruşturmalar sonucu gizli (yasa dışı) yapılanma mensubu oldukları delilleri ile ortaya konulan yüksek mahkeme üyelerinin, Yargıtay ve Danıştayın yetkili kurullarınca 'meslekten çekilmeye' davet edilerek sistem dışına çıkarılmaları da düşünülebilir.
 • 16:26Kdk Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu Soruları CevapladıKdk Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu Soruları CevapladıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun konuşması Kamu Denetçiliği Kurumundan özel rapor Başdenetçi Ömeroğlu: "Yargıda gizli (yasa dışı) yapılanmaya ilişkin çözüm önerileri başlığı altında, Yargıtay ve Danıştayda meslekte kalmalarının uygun olmadığı tespit edilen bir kısım üyelerin emekli edilmesi gerekliliği değerlendirilmektedir" "Bir diğer çözüm önerisi, soruşturmalar sonucu gizli (yasa dışı) yapılanma mensubu oldukları delilleri ile ortaya konulan yüksek mahkeme üyelerinin, Yargıtay ve Danıştayın yetkili kurullarınca 'meslekten çekilmeye' davet edilerek sistem dışına çıkarılmaları da düşünülebilir.
 • 16:09Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (4)Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel Rapor (4)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun konuşması Kamu Denetçiliği Kurumundan özel rapor Başdenetçi Ömeroğlu: "Yargıda gizli (yasa dışı) yapılanmaya ilişkin çözüm önerileri başlığı altında, Yargıtay ve Danıştayda meslekte kalmalarının uygun olmadığı tespit edilen bir kısım üyelerin emekli edilmesi gerekliliği değerlendirilmektedir" "Bir diğer çözüm önerisi, soruşturmalar sonucu gizli (yasa dışı) yapılanma mensubu oldukları delilleri ile ortaya konulan yüksek mahkeme üyelerinin, Yargıtay ve Danıştayın yetkili kurullarınca 'meslekten çekilmeye' davet edilerek sistem dışına çıkarılmaları da düşünülebilir.
 • 14:40Kamu Denetçiliği Kurumundan Özel RaporKamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, hazırladıkları "Adalet Sistemimizin Sorunları, İyileştirilmesi ve Güvenilirliğinin Artırılması" başlıklı özel raporu açıkladı.
 • 14:20Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu: Yüksek Mahkemeler Tek Çatı Altında ToplanmalıKamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, "Yargı birliği sisteminin gereği olarak bütün yüksek mahkemeler birleştirilerek tek bir mahkeme kurulmalı, ilk derece mahkemeleri, istinaf mahkemeleri de bu çatı altında yapılandırılmalıdır" dedi.
 • 12:34Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, Adalet Sisteminin Sorunları, İyileştirilmesi ve...Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, "Sorunu kaynağında çözemezsek sürekli radikal kararlar almak zorunda kalacağız" dedi.
 • 11:42Bolulular İstanbul'da İftar Yemeğinde Buluştu.Bolulular İstanbul'da İftar Yemeğinde Buluştu.İstanbul Bolulular Platformu, İzmit ve İstanbul’da bulunan Bolulu dernek ve sivil toplum kuruluşlarının ve bürokratların katılımıyla İstanbul Üsküdar’da 700 kişilik yoğun katılımlı iftar etkinliği düzenlendi.
 • 13:10Başkan Akdoğan'dan Başsavcı Tekne ve Hakim Yerdelen İçin Veda YemeğiBaşkan Akdoğan'dan Başsavcı Tekne ve Hakim Yerdelen İçin Veda YemeğiNiğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Yaz Kararnamesi ile Elazığ’a atanan Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne ve aynı kararname ile tayini çıkan Niğde Adalet Komisyonu Başkanı Onur Yerdelen onuruna veda yemeği düzenledi.
 • 10:55Meclis Bu Hafta Yoğun Gündemle ÇalışacakTürkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) bu hafta gündemi yoğun. Genel Kurul, çalışmalarına Pazartesi günü başlayacak.
 • 10:37Başsavcı Çiçekli'den Rektör Koçak'a Veda ZiyaretiBaşsavcı Çiçekli'den Rektör Koçak'a Veda ZiyaretiErzurum Cumhuriyet Başsavcı iken Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararnamesiyle Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Ahmet Çiçekli, veda ziyaretleri kapsamında Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı makamında ziyaret etti.
 • 22:21Sarıkaya'da Tayini Çıkan Savcı ve Hakime Veda İftarıYozgat'ın Sarıkaya ilçesinde HSYK'nın yaz kararnamesi ile tayinleri Malatya Merkez'e çıkan Cumhuriyet Savcısı Musa Erdem Altınhalka ve Hakim Ayşegül Naciye Altınhalka için veda iftarı verildi.
 • 15:41İscehisar'dan Kısa Kısaİscehisar Müftüsü Talha Demirkaya, Esentepe Camisi Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDemirkaya, öğrencilere oruç, zekat, namaz,haram ve helalden bahsederek çeşitli sorular sordu.
 • 11:48İstinafta Giyilecek Cübbeler BelirlendiHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), istinaf mahkemelerinde çalışacak hakim ve savcıların giyeceği cübbeleri belirledi.
 • 01:20Diyarbakır'da Şehit Aileleri ve Gazilere İftarDiyarbakır'da Şehit Aileleri ve Gazilere İftarGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan'ının konuşması Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un konuşması İftar salonundan detay Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan'nın çocuklara hediye dağıtması İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan'ının Şehit ve Gazi yakınlarıyla ilgilenmesi Diyarbakır'da şehit aileleri ve gazilere iftar İl Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen iftar yemeğinde şehit aileleri ve gaziler bir araya geldi Vali Aksoy: "Bugün bu topraklarda, bu bayrak altında hür ve bağımsız olarak yaşıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz" İl Emniyet Müdürü Taşdan: "Ülkemizin birlik ve bekası için bu mücadele geçmişte olduğu gibi bundan sonra da devam edecek ve bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şehit aileleri ve gazilere iftar verildi.
 • 23:17Diyarbakır'da Şehit Aileleri ve Gazilere İftarDiyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şehit aileleri ve gazilere iftar verildi.
 • 14:37CHP'li Özel: Yargıda Sayılar Değişmesin, Disiplin Süreci BaşlatılsınCHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştiren düzenlemeye karşı, Genel Kurul aşamasında etkin bir muhalefet yürüteceklerini söyledi.
 • 14:28CHP Grup Başkanvekili Özel'den "Referandum" DeğerlendirmesiANKARA (İHA) – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Cumhurbaşkanı’na da, Başbakan’a da Türkiye’nin geleneksel dış politikasını ve Avrupa Birliği hedefini terk etmenin gündelik siyasete alet edilebilecek, oturup vatandaşının gözünün içine baka baka dün ak dediğine bugün kara demenin yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade ediyoruz” dedi.
 • 14:23CHP Grup Başkanvekili Özel AçıklamasıCHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'yı desteklemelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Meclis Genel Kurulu aşamasında, CHP'nin etkin, katı ve kararlı muhalefetiyle karşılaşılacaktır.
 • 13:50Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın Öldürülmesi DavasıDiyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili İzmir'de görülen davaya devam edildi.
 • 11:38Savcı ve Hakimlere Veda İftarıSavcı ve Hakimlere Veda İftarıHSYK’nun 2016 yılı Adli Yargı Ana Kararnamesi ile yerleri değişen Hakim ve Savcılara Adliye personeli tarafından iftarda veda yemeği düzenlendi.
 • 22:40Başsavcı ve Adalet Komisyonu Başkanından Basın Kuruluşlarına Veda ZiyaretiBaşsavcı ve Adalet Komisyonu Başkanından Basın Kuruluşlarına Veda ZiyaretiHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Haziran 2016 Hakimler ve Savcılar Kararnamesiyle Konya Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağcakale ve Alanya Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atanan Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Selim Karakuzu, Siirt’teki basın kuruluşlarını ziyaret etti.
 • 18:59Başsavcı Ağçakale'den Aa'ya Veda ZiyaretiHakimler ve Savcılar Yuksek Kurulu (HSYK) kararnamesiyle Konya Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale ve Alanya Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Selim Karakuzu, Anadolu Ajansı (AA) Siirt Bürosuna veda ziyaretinde bulundu.
 • 18:56Başsavcı Solmaz'dan İha'ya ZiyaretBaşsavcı Solmaz'dan İha'ya ZiyaretHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 6 Haziran’daki Hakimler Savcılar Kararnamesi ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İhlas Haber Ajansı (İHA) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti.
 • 18:41İstinaf Mahkemelerinde Müstemir Yetki KararnamesiHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesince, Bölge Adliye Mahkemelerinde görev yapacak başkan ve üyelerin müstemir yetkileri belirlendi.
 • 17:24Şamil Tayyar 'Beştepe'deki Külliyede Bile Cemaatçiler Var' DediŞamil Tayyar 'Beştepe'deki Külliyede Bile Cemaatçiler Var' DediAK Parti'li Tayyar, Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bile cemaatçilerin olduğunu söyledi. Tayyar, "Beştepe'de çok sayıda cemaatçi çıkar" dedi.