SON DAKİKA MİMAR SİNAN HABERLERİ

Son Dakika Mimar Sinan Haberleri

 • 04:40Viyana'da "Klasik Osmanlı Mimarisi ve Mimar Sinan" KonferansıMimar Sinan Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suphi Saatçi, "İslam coğrafyasında Mimar Sinan kadar cami mimarisinde başarı göstermiş başka bir mimar yoktur" dedi.
 • 02:37Selimiye Camisi, Kitap ve Broşürlerle TanıtılıyorSelimiye Camisi, Kitap ve Broşürlerle TanıtılıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nden görüntüler-Turistlerin camiyi ziyaret edişinin görüntüleri-Çeşitli dillere çevrilmiş kitap ve broşürlerden görüntüler Selimiye Camisi, kitap ve broşürlerle tanıtılıyor Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi, Yunanca, Bulgarca, Almanca, İngilizce kitap ve broşürlerle tanıtılıyor.
 • 19:10Mimar Sinan'a Saygı TuruMimar Sinan'a Saygı Turu"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Bisikletlilerden görüntü- Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın açıklaması- Bisikletlilerin tarihi köprülerden geçişi Selimiye Camisi ve Külliyesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınışının 4. yıl dönümünde bisiklet turu düzenlendi.
 • 13:49Selimiye'den Süleymaniye'ye Mimar Sinan'a Saygı TuruSelimiye'den Süleymaniye'ye Mimar Sinan'a Saygı TuruEdirne’de bulunan tarihi Selimiye Camii’nden İstanbul’daki Süleymaniye Camii’ne kadar Mimar Sinan’a saygı bisiklet turu düzenlenecek.
 • 20:34Tarihi Selimiye Camii'nin Aydınlatma Projesi HazırTarihi Selimiye Camii'nin Aydınlatma Projesi HazırEdirne Valisi Dursun Ali Şahin, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Tarihi Selimiye Camii’nin aydınlatma projesinin hazır olduğunu söyledi.
 • 09:39Selimiye Camii'nde 'Ücretsiz' Çorap Dağıtımı BaşladıSelimiye Camii'nde 'Ücretsiz' Çorap Dağıtımı BaşladıOsmanlı döneminin en önemli mimari yapılarından biri olan ve Mimar Sinan’ın ’Ustalık Eserim’ dediği tarihi Selimiye Camii’ne gelen çorapsız ziyaretçilere ‘ücretsiz’ çorap dağıtım dönemi başladı.
 • 14:48Ermenilerin Hedefi Mimar Sinan'ın Vakfiyesindeki Mal Varlıkları'Kayseri Melikgazi ilçesi Ağırnas beldesinin eski belediye başkanlarından Mehmet Osmanbaşoğlu, Mimar Sinan’ın Türk ve Müslüman bir aile çocuğu olduğunu söyledi.
 • 15:10Ermeni Kilisesi, Mimar Sinan'ı Ermeni Olarak TanıtıyorErmeni Kilisesi, Mimar Sinan'ı Ermeni Olarak TanıtıyorErmeni Kilesisi Vakfı, kilise adına açılan internet sayfasında dünyaca tanınmış Osmanlı döneminde yetişmiş Mimar Sinan'ı Kayserili Ermeni olarak tanıttı.
 • 15:51Selimiye Camii'ne Çorapsız GirilemeyecekSelimiye Camii'ne Çorapsız GirilemeyecekOsmanlı döneminin en önemli mimari yapılarından biri olan ve Mimar Sinan’ın ’Ustalık Eserim’ dediği tarihi Selimiye Camii’nde, hijyen için çorapsız gelen ziyaretçilere ücretsiz çorap verme dönemi başlıyor.
 • 11:43Gençler Uzaya Gençler Uzaya "Merhaba" Diyor! Uzaydaki Astronotlarla Canlı Bağlantı!Mimar Sinan Uzay Bilimleri Merkezinin gerçekleştireceği proje ile öğrenciler Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan astronotlarla canlı bağlantı kurarak onlara sorular soracaklar.
 • 15:24Mimar Sinan, Farklı Mimarların Eserlerini Gizli Gizli GezermişMimar Sinan, Farklı Mimarların Eserlerini Gizli Gizli Gezermiş"Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Dr. Erhan Karaesmen, Mimar Sinan eserlerinin mimariye kattıklarını ve onun üzerine yaptığı araştırmalarını '500 Yıl Sonra Koca Sinan’ı Yeniden Düşünürken' konferansı ile inşaat mühendislerine anlattı.
 • 14:56Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"nin ticari olmadığını belirterek, "Projeyi, Mimar Sinan'a vefa borcu olarak görmemiz gerekiyor.
 • 20:422015 Yılı Sodes Uygulamaları Toplantısı2015 Yılı Sodes Uygulamaları Toplantısı2015 yılı SODES uygulamaları toplantısı- Sosyal Destek Programının (SODES) 2015 yılını kapsayan uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 • 09:58Mimar Sinan'ın Unutulmuş Eseri 450 Yıl Sonra Gün Yüzüne ÇıkıyorMimar Sinan'ın Unutulmuş Eseri 450 Yıl Sonra Gün Yüzüne ÇıkıyorMimar Sinan'ın 450 yıl önce Alibey Deresi üzerine inşa ettiği Mağlova Su Kemeri, Dünya Su Günü'nde yeniden gün yüzüne çıkıyor.
 • 14:28Mimar Sinan'ın Eserlerine Özel Sertifikalı Rehberlerİstanbul'da Mimar Sinan'ın eserleri, "Mimar Sinan ve Eserleri Uzmanlaşma Eğitim Programı" kapsamında tur rehberlerine gezdirildi.
 • 14:26Şadan Kalkavan, Son Yolculuğuna UğurlandıŞadan Kalkavan, Son Yolculuğuna UğurlandıFenerbahçe Kulübü eski yöneticilerinden Şadan Kalkavan, Mimar Sinan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
 • 12:41Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri" SergisiYapıtlarıyla hem kendi dönemine hem de günümüze ışık tutan Mimar Sinan, ölümünün 427. yılında, "Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri" sergisiyle anılacak.
 • 03:00Müezzinoğlu Anneliği İtersen, Yanlış Yapmış OlursunMüezzinoğlu Anneliği İtersen, Yanlış Yapmış OlursunSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Keşan İlçesi'ndeki ziyaretlerinin ardından Edirne'ye gelerek Mimar Sinan Vakfı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa katıldı.
 • 20:22Müezzinoğlu: Anneliği İtersen, Yanlış Yapmış Olursun (2)Müezzinoğlu: Anneliği İtersen, Yanlış Yapmış Olursun (2)Konferansa KATILDI Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Keşan İlçesi'ndeki ziyaretlerinin ardından Edirne'ye gelerek Mimar Sinan Vakfı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa katıldı.
 • 00:04Gündem Özeti/ 8 Mart 2015Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920 1- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu" konulu panelde konuşacak.
 • 17:01Aroma'dan Sanata DestekAroma'dan Sanata DestekGenç yaşta yitirilen piyanist ve müzikolog Vedat Kosal'ın anısını yaşatmak ve genç piyanistleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen "1. Ulusal Vedat Kosal Piyano Yarışması'na sponsor olarak Aroma A.Ş. olarak destek verilmiştir.
 • 15:48Müezzinoğlu'ndan Cem Yılmaz'a TeşekkürMüezzinoğlu'ndan Cem Yılmaz'a TeşekkürSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ünlü komedyen Cem Yılmaz'a duyarlılığından dolayı teşekkür etti.
 • 12:05Hürrem Sultan'ın Yaptırdığı Hamam Müze OlduHürrem Sultan'ın Yaptırdığı Hamam Müze OlduHürrem Sultan'ın yaptırdığı hamam müze oldu- Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan'ın 16. yüzyılda Konya'nın Karapınar ilçesinde Mimar Sinan'a yaptırdığı tarihi Valide Sultan Hamamı, artık tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor- Karapınar Belediye Başkanı Yaka: "Müzede, yöremizde Osmanlı Devleti zamanında kullanılmış tarım aletlerinden ev eşyalarına kadar tarihi eserleri sergiliyoruz.
 • 10:05Mimar Sinan Öğrencileri Alaşehir'i FotoğrafladıMimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri ve öğretim üyelerinin hazırladığı “Alaşehir” konulu fotoğraf sergisi İstanbul’da açıldı.
 • 18:19Adıyaman?da İç Güvenlik Paketi Tasarısı Protesto EdildiAdıyaman?da İç Güvenlik Paketi Tasarısı Protesto EdildiAdıyaman'da İç Güvenlik Paketi tasarısı protesto edildi Adıyaman Gölbaşı Caddesi'nde bulunan Mimar Sinan Kültür Parkı önünde öğleden sonra toplanan Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğündeki 500 kişi, ellerinde pankart ve dövizlerle Demokrasi Parkı'na yürüdü.
 • 14:46Selimiye Camii'ne JeneratörSelimiye Camii'ne JeneratörEdirne'de Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği ve 'UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'ne 110 kilovat gücünde jeneratör takıldı.
 • 17:15Mimar Sinan'ın Ustalık Eseri 'Selimiye Camii' Meydanına KavuşuyorEdirne’de, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan tarihi Selimiye Camii’nin, meydan ve çevre düzenlemeleri çalışmalarına başlandı.
 • 14:01Mahir Kaynak Son Yolculuğuna UğurlandıMahir Kaynak Son Yolculuğuna UğurlandıEski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Mahir Kaynak, Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
 • 14:21Rehberlere "Mimar Sinan" Eğitimi VerilecekİRO üyesi eylemli rehberlere martta verilecek 3 haftalık eğitimle Mimar Sinan'ın İstanbul ve çevresindeki tüm eserlerinin bilgilerinin, rehberlere aktarılması hedefleniyor İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Bilgili: "Özenle hazırlanmış eğitim programı sonunda 100 turist rehberinin bu alanda uzmanlaşması.
 • 15:07Mağlova Su Kemeri Belgeseli ÇekildiMimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul'da, Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılan Mağlova Su Kemerinin belgeseli çekildi.
 • 22:49Fırtına, Mimar Sinan'ın Ustalık Eseri Selimiye Cami'sini de VurduFırtına, Mimar Sinan'ın Ustalık Eseri Selimiye Cami'sini de VurduEdirne'de fırtına, hayatı felç etti. Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Cami'sinin ön cephesindeki işlemeli camlardan biri kırıldı. Ağaçlar köklerinden söküldü.
 • 15:52Müezzinoğlu Salona Kendi Kullandığı Otomobille GeldiMüezzinoğlu Salona Kendi Kullandığı Otomobille GeldiSağlık Bakanı Müezzinoğlu: -"(Dağdaki çoban, karnını kaşıyan, aklı yetmez) diye tarif ettiğiniz o cumhur, cumhuriyetle buluştu.
 • 17:01Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in, Selimiye'de Cuma HutbesiDiyanet İşleri Başkanı Görmez'in, Selimiye'de Cuma HutbesiDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Edirne'deki Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan Selimiye Camii'nde cuma hutbesi verdi, cuma namazını kıldırdı.
 • 12:42Selimiye'deki "Kapısız Oda"Nın Sırrı ÇözüldüMimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde, "sır oda" olarak bilinen pencereli ancak kapısız odanın girişinin sonradan duvar örülerek kapatıldığı anlaşıldı Edirne Müftüsü Üzüm: "Kapatılma nedenine göre kapının açılıp açılmayacağına karar verilebilir"
 • 21:49Selimiye'de Mevlit Kandili CoşkusuSelimiye'de Mevlit Kandili CoşkusuMimar Sinan'ın 'ustalık eseri' olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Selimiye Camii, Mevlit Kandilinde doldu taştı.
 • 18:05Çoban Mustafa Paşa Külliyesi AçılıyorMimar Sinan'ın önemli eserleri arasında yer alan ve restorasyon çalışmaları tamamlanan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi yarın açılacak.
 • 13:19Mimar Sinan'ın Son Eseri Tanınmaz Hale GeldiMimar Sinan'ın Son Eseri Tanınmaz Hale GeldiMimar Sinan'ın bilinen son eseri Atik Valide Külliyesi'nin şifahanesi restorasyonla tanınmaz hale geldi. Külliyenin bahçesinin kafetarya olması tepki çekti.
 • 18:00Mimar Sinan, Belgeselle Anılacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, Mimar Sinan'ı, 26 Aralık'ta belgesel gösterimiyle anacak.
 • 14:50Hırsızlar Hortumları ÇalamadıHırsızlar Hortumları ÇalamadıAtatürk Bulvarındaki kamyonet içerisindeki hortumları keserek çalmak isteyen hırsızlar hedeflerine ulaşamadı.
 • 09:58Teknolojiye Meydan Okuyan Deprem Terazileri 429 Yıldır DönüyorTeknolojiye Meydan Okuyan Deprem Terazileri 429 Yıldır DönüyorGünümüzde inşaatlarda depremin zararını 10 gün süren testlerden sonra belirlenirken 429 yıl önce yapılan Muradiye Camii'sinde depremin zararı tek bir hareketle anlaşılıyor.
 • 15:03İstanbul'da "Mimar Sinan" ZamanıMimar Sinan'ın eserlerinin teknolojik donanımlarla sanatseverlerle buluşacağı "Mimar Sinan ve Yaratıcı Deha'nın Şaheserleri" sergisi, 2015 yılının nisan ayında, Tophane i Amire'de açılacak.
 • 18:21Fikri Işık: "Bunlara Kaddafi'nin Çadırı Lazım"Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Edirne'de- Bakan Işık: "Şu anda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla uğraşanlar, inanın Mimar Sinan döneminde Selimiye Camii yapılırken de 'Bu kadar büyük camiye ne gerek var, bu kadar israf olur mu?' diye padişahtan, mimarına topa tutardı, bunlara Kaddafi'nin çadırı lazım" Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Şu anda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla uğraşanlar, inanın Mimar Sinan döneminde Selimiye Camii yapılırken de 'Bu kadar büyük camiye ne gerek var, bu kadar israf olur mu?' diye padişahtan, mimarına topa tutardı, bunlara Kaddafi'nin çadırı lazım" dedi.
 • 16:37Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Edirne'deBakan Işık: "Şu anda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla uğraşanlar, inanın Mimar Sinan döneminde Selimiye Camii yapılırken de 'Bu kadar büyük camiye ne gerek var, bu kadar israf olur mu?' diye padişahtan, mimarına topa tutardı, bunlara Kaddafi'nin çadırı lazım"
 • 10:09Dünün Demir Parmaklıkları Bugünün Genç Kuşaklarına Ev Sahipliği YapıyorDünün Demir Parmaklıkları Bugünün Genç Kuşaklarına Ev Sahipliği YapıyorNecip Fazıl, Yılmaz Güney, Can Yücel, Nazım Hikmet, Rıfat Ilgaz ve Nihal Atsız gibi pek çok edebiyatçı ve düşünürün yolunun düştüğü Toptaşı Cezaevi olarak kullanılan Atik Valide Külliyesi, kuruluş misyonuna geri dönerek genç edebiyatçıları yetiştirmeye başladı.
 • 20:37AGÜ'de Mimar Sinan'ın İzinde Gençler YetişecekAGÜ'de Mimar Sinan'ın İzinde Gençler YetişecekAGÜ Hayat Boyu Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezince "Mimar Sinan'ın İzinde Restorasyon ve Taş İşçiliği Eğitimini Geliştirme Projesi" başlatıldı.
 • 16:35Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli AçıklamasıKılıçdaroğlu'ndan Bahçeli AçıklamasıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Tunceli'ye yapacağı ziyaretle ilgili olağanüstü bir durumun olmadığını söyledi.
 • 13:08Mimar Sinan'ın Sanatının İzleri Ağırnas'ta SaklıYüzyıllardır Kayseri bölgesinin en iyi taş ustalarının yetiştiği Ağırnas, tarihi evlerin yanı sıra yer altında labirenti andıran adeta ikinci bir şehri barındırıyor.
 • 10:43Mimar Sinan Üniversitesi'ni Karıştıran KahkahaMimar Sinan Üniversitesi'ni Karıştıran KahkahaMimar Sinan'da kız öğrenciyi "Bir kadın böyle kahkaha atmaz" diyerek uyardığı iddia edilen Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç'ı 'gericilikle' suçlayan öğrenciler ayaklandı.
 • 12:31Mimar Sinan Oda Orkestrası Rusları BüyülediMimar Sinan Oda Orkestrası Rusları BüyülediRusya’nın St. Petersburg şehri bu yıl 14. Uluslararası Konservatuvar Haftası'na ev sahipliği yaptı.
 • 16:06Süleymaniye Camii'nde 'Kafe-kondu' İddiasıTürkiye’nin en önemli kültür miraslarından Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii’de kafe işletildiği iddia edildi.