SON DAKİKA MTA HABERLERİ

Son Dakika Mta Haberleri

 • 17:01Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu AçıklamasıGenel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu AçıklamasıGenel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu GMİS Genel Merkezi’nde Genel Başkan Ahmet Demirci başkanlığında toplanarak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) özelleştirilme girişimlerini değerlendirdi.
 • 14:53Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı DönmezEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı DönmezGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez'in röportajı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Dönmez: "Bu yeni sahalarda yerli kömüre dayalı elektrik üretim tesislerini de hayata geçireceğiz" "12 bin megavat kömüre dayalı elektrik ürettiğimiz takdirde yılda yaklaşık 4 milyar dolarlık doğalgazı daha az ithal etmiş olacağız. Bunun da anlamı, cari açığa olumlu katkısı olacak" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, yeni tespit edilen sahalarda kömüre dayalı elektrik üretim tesislerini hayata geçireceklerini belirterek, "12 bin megavat kömüre dayalı elektrik ürettiğimiz takdirde yılda yaklaşık 4 milyar dolarlık doğalgazı daha az ithal etmiş olacağız. Bunun da anlamı, cari açığa olumlu katkısı olacak.
 • 12:55Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Dönmez AçıklamasıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, yeni tespit edilen sahalarda kömüre dayalı elektrik üretim tesislerini hayata geçireceklerini belirterek, "12 bin megavat kömüre dayalı elektrik ürettiğimiz takdirde yılda yaklaşık 4 milyar dolarlık doğalgazı daha az ithal etmiş olacağız. Bunun da anlamı, cari açığa olumlu katkısı olacak.
 • 14:04Van Gölü'nde Alarm Düzeyinde Bir Kirlilik YokYüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından yürütülen “Van Gölünün Mikrobiyolojik, Kimyasal Ve Radyoaktif Kirlilik Düzeyinin Araştırılması” konulu projenin ilk sonuçları açıklandı.
 • 10:42Tarsuslu Öğrenciler Aziz Sancar Bilim Olimpiyatlarında 4. OlduTarsuslu Öğrenciler Aziz Sancar Bilim Olimpiyatlarında 4. OlduTarsuslu öğrenciler büyük bir başarıya imza atarak, Uluslararası Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Olimpiyatları’nda 4. oldu.
 • 05:04Mta'nın Vize'de Kömür Madeni Arama ÇalışmasıMaden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Okçular-Evrenli-Akpınar-Düzova köyleri arasındaki Alan mevkiinde kömür madeni arama ruhsatları etüdü projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başladığı bildirildi.
 • 18:08Vali Toprak'a, 'Hoş Geldin' Ziyaretleri SürüyorVali Toprak'a, 'Hoş Geldin' Ziyaretleri SürüyorMalatya Valiliği’ne atanan Vali Mustafa Toprak’a, ‘hoş geldin’ ziyaretleri sürüyor.
 • 17:51Malatya Valisi Toprak'a Ziyaretler SürüyorMalatya Valisi Mustafa Toprak'a hayırlı olsun ziyaretleri sürüyor.
 • 00:58Özlü ve Gökçek Yoksul ve Kimsesizlere İftar VerdilerÖzlü ve Gökçek Yoksul ve Kimsesizlere İftar VerdilerBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün eşi Onur Özlü ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, Akçakoca MTA tesislerinde yoksul ve kimsesiz ailelere iftar yemeği verdiler.
 • 18:17İlk Mezunlar Karnelerini Aldıİlk Mezunlar Karnelerini Aldı2012-2013 yıllarında eğitim ve öğretime açılan Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 4 yılın sonunda ilk mezunlarını verdi.
 • 10:21Kayıp Kaçak Bedelini Vatandaşa Ödetecek Düzenleme Yürürlüğe GirdiKayıp Kaçak Bedelini Vatandaşa Ödetecek Düzenleme Yürürlüğe GirdiElektrik dağıtım şirketlerinin, kayıp­ kaçak, bedelini tüketicilerden tahsil etmesini sağlayan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.
 • 22:54Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanun Onayı (1)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6719 sayılı "Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.
 • 18:07Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanlar Kurulu ToplanıyorGenel Maden İşçileri Sendikası Başkanlar Kurulu ToplanıyorGenel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Ahmet Demirci Başkanlığında 17 Haziran 2016 Cuma Günü Saat: 10.00’da Sendika Genel Merkezi’nde toplanıyor.
 • 14:57Esat Kıratlıoğlu, Demirel'i Anlattı (1)Esat Kıratlıoğlu, Demirel'i Anlattı (1)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu'nun AA muhabirine Demirel'i anlatan söyleşisi MEHMET TOSUN - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, "Hazreti Peygamber 'İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edenlerdir' buyuruyor.
 • 14:42Esat Kıratlıoğlu, Demirel'i Anlattı (2)Esat Kıratlıoğlu, Demirel'i Anlattı (2)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu'nun AA muhabirine Demirel'i anlattığı söyleşisi MEHMET TOSUN - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, "Hazreti Peygamber 'İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edenlerdir' buyuruyor.
 • 10:28Doldurulan Obruk Yeniden GöçtüDoldurulan Obruk Yeniden GöçtüKahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Doğan Mahallesi’nde yer alan ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü’ne ait sitenin içerisinde 2 yıl önce oluşan ve geçtiğimiz hafta toprakla doldurulan obruk alanında tekrar göçük meydana geldi.
 • 18:59Soma Maden Faciası Davasında, Yargılama Yeniden Başladı (4)Soma Maden Faciası Davasında, Yargılama Yeniden Başladı (4)Tutukluluk DEVAMManisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6'sı tutuklu 46 sanıklı davanın görüldüğü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin öğleden sonraki bölümünde, sanıklar ve sanık avukatları tutukluluk süresinin uzun olduğunu söyleyip tahliye istedi.
 • 15:27Soma Davasında, Delil Torbalarında Su ÇıktıSoma Davasında, Delil Torbalarında Su Çıktı301 madencinin öldüğü Soma davasına 53 günlük aradan sonra yeniden başlandı. Duruşmaya bilirkişi raporları yetişmedi. Delil torbalarının bazılarının boş bazılarını ise su dolu olduğu ortaya çıktı.
 • 13:09Soma'daki Maden Faciası DavasıManisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davanın sekizinci duruşması başladı.
 • 09:04Miniklerin Gösterileri Büyük İlgi GördüMiniklerin Gösterileri Büyük İlgi GördüBalıkesir’in Gönen ilçesinde Gönen MTAL uygulama sınıfının hazırladığı yıl sonu sundukları gösteriler büyük ilgi gördü.
 • 19:28Soma'daki Maden Faciası DavasıSoma'daki Maden Faciası DavasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Davanın görüleceği duruşma salunundan görüntüler Güvenlik barikatlarının görüntüsü Çevreden detay görüntüler Soma'daki maden faciası davası Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın sekizinci duruşması yarın yapılacak Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davanın sekizinci duruşması yarın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak.
 • 18:14Soma'daki Maden Faciası DavasıManisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davanın sekizinci duruşması yarın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak.
 • 17:05Çanakkale'de Çed Toplantısına Alınmayan Çevrecilerden TepkiÇanakkale'de Çed Toplantısına Alınmayan Çevrecilerden TepkiÇanakkale'de ÇED toplantısına alınmayan çevrecilerden tepkiÇanakkale'de, Orta Truva Madencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından kurulması planlanan demir ve kuvars maden ocakları projesi için merkeze bağlı Serçiler Köyü'nde görüşlerini ve önerilerini almak, halkı bilgilendirmek için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı düzenlendi.
 • 16:57Çanakkale'de Çed Toplantısına Alınmayan Çevrecilerden TepkiÇanakkale'de Çed Toplantısına Alınmayan Çevrecilerden TepkiÇanakkale'de, Orta Truva Madencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından kurulması planlanan demir ve kuvars maden ocakları projesi için merkeze bağlı Serçiler Köyü'nde halkı bilgilendirmek için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı düzenlendi.
 • 09:42Başkan Özgökçe'den Refekatçi Misafirhanesine ZiyaretBaşkan Özgökçe'den Refekatçi Misafirhanesine ZiyaretVan’ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında açılan ve Tuşba Belediyesi tarafından desteklenen refakatçi misafirhanesinde hasta ve hasta refakatçılarını ziyaret ettiler.
 • 14:01Bursa Depreminin Ardından Uzmanından Fay Hattı UyarısıBursa Depreminin Ardından Uzmanından Fay Hattı UyarısıBülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Bursa’nın Gürsu ilçesi yakınlarında belirledikleri fay hatlarının resmi fay hatlarına işlenmesi gerektiğini söyledi.
 • 15:19Eren Enerji Mtal'nden Görkemli Mezuniyet TöreniEren Enerji Mtal'nden Görkemli Mezuniyet TöreniZonguldak’ın Kilimli İlçesine bağlı Çatalağzı beldesinde Eğitim-Öğretim hayatına devam eden Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2015-2016 Mezunlarına görkemli bir mezuniyet gecesi düzenledi.
 • 09:04Kent Merkezleri ve İlçelerde 280 Karakol İnşa EdilecekKent Merkezleri ve İlçelerde 280 Karakol İnşa EdilecekŞırnak ve Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesinin ardından, TSK yaz dönemi yapılanması gereği kırsalda üs bölgelerine geçip kalıcı olarak yerleşecek.
 • 12:24Kayıp-kaçak Bedeliyle İlgili Önemli Gelişme!Kayıp-kaçak Bedeliyle İlgili Önemli Gelişme!TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Kanun ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), yurt dışında arama ve araştırma yapabilecek, bu faaliyetlerin yürütülmesi için yurt dışında şirket kurabilmesinin yolu açıldı.
 • 11:43Elektrik Piyasası Kanunu DeğiştiTBMM Genel Kurulu'nda Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.
 • 10:57Ilıcalı Ilıcalı "Erzurum ve Bölgesinin Enerji Potansiyelini Kullanmalıyız"Bulduğu her fırsatta Erzurum’un ve Erzurumlu’nun sorunlara çözüm arayan Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum’un kömür rezervini ve jeotermal enerjinin kullanımını meclis gündemine taşıdı.
 • 09:35Elektrik Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Teklifi YasalaştıTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülen Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.
 • 08:22Maden ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Bürokrasi BitiyorMaden ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Bürokrasi BitiyorEnerji Bakanlığı, güneş enerjisi, maden yatırımlarında termik santral kurma ve ucuz elektrik sözü veren yatırımcıyı bürokrasiden muaf tutup arsayı teslim edecek.
 • 06:34Yasa Çıktı, Elektrikte Kayıp Kaçak Bedelini Artık Vatandaş ÖdeyecekYasa Çıktı, Elektrikte Kayıp Kaçak Bedelini Artık Vatandaş ÖdeyecekTBMM Genel Kurulu'nda, Elektrik Piyasası Kanununda yapılan değişikle, elektrikteki her türlü kayıp kaçak bedeli bundan sonra aboneden tahsil edilecek.
 • 00:27Elektrik Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Teklifi Genel Kurul'daTBMM Genel Kurulu'nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin 1 ile 14. maddelerini kapsayan 1. bölümü kabul edildi.
 • 03:28Elektrik Piyasası Kanunu Teklifi Genel Kurul'daEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Elektrikte kayıp kaçak oranını yüzde 20'lerden 14'e düşürdük. Hedefimiz 10'lara, tek haneli rakamlara düşürmek, bunun daha da iyileştirilmesiyle ilgili olumlu eleştirilerin başımızın üstünde yeri var." dedi.
 • 16:42İnebolu'da Depreme Dayanıksız Olduğu Belirlenen Lisede İncelemeKastamonu İl Genel Meclisi Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu, deprem analiz testi raporuna göre yıkım ve güçlendirme yapılması istenen İnebolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (MTAL) inceleme yaptı.
 • 16:25Başkan Uğur Basiad'ın Onur Konuğu OlduBaşkan Uğur Basiad'ın Onur Konuğu OlduBalıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BASİAD) onur konuğu oldu.
 • 11:46Elbistan'da 11 Apartmana Çürük RaporuElbistan'da 11 Apartmana Çürük RaporuÇukurova Üniversitesi’nden uzmanların, Afşin Elbistan Linyitleri (AEL) ve Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde çalışan işçilerin kaldığı Doğan Maden Sitesi’ndeki 11 bloktaki dairelerin obruk tehlikesi nedeniyle boşaltılması yönünde rapor verdiği öğrenildi.
 • 15:45İslahiye Farabi Mtal'den Kardeş Okula Yardımİslahiye Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencileri ve öğretmenleri kardeş okul seçtikleri Yağızlar İlkokulu'na yardım amaçlı ziyarette bulundu.
 • 16:38Kartepe'de 19 Mayıs Coşkuyla KutlandıKartepe ilçesindeki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 97'inci yıldönümü kutlamalarında ilk defa İstiklal Marşı işaret dili ile de konuklara aktarıldı.
 • 13:43MetLife, Meet-Up!MetLife Vakfı, 19 ülkede hayata geçirdiği Life Changer sosyal sorumluluk projesinin yeni uygulama alanı olan Meet Up!'ı Türkiye'de uygulamaya başladı.
 • 12:12Engelliler Haftası'nda Tabiat Tarihi Müzesi'ne GeziEngellilere yönelik çalışmalarını sürdüren Çankaya Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Tabiat Tarihi Müzesi’ne gezi düzenledi.
 • 11:50Maden Faciası Davasında Karar İçin Bilirkişi Raporu BekleniyorSoma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın davasında, sorumlulara verilecek cezaların sanık avukatlarının yeni bilirkişi heyetinin raporunu tamamlaması sonrası belli olması bekleniyor.
 • 12:07Hacıilbey Mtal Ekibi İsveç'ten DöndüHacıilbey Mtal Ekibi İsveç'ten DöndüErasmus+ programı “Avrupa’da Web Tasarım ve Bilgisayarlı Muhasebe Stajı” isimli proje kapsamında İsveç’in Stockholm şehrine giden, Hacıilbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi Balıkesir’e döndü.
 • 20:52Fenerbahçe Potada 12. Kez ŞampiyonBilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi üçüncü maçında deplasmanda Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 68-66 yenerek seriyi 3-0'a getiren Fenerbahçe, 12. şampiyonluğunu elde etti.
 • 17:05Sabiha Gökçen Mtal'de Başarılı Öğrenciler ÖdüllendirildiSabiha Gökçen Mtal'de Başarılı Öğrenciler ÖdüllendirildiEskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (MTAL), Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ve Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) başarılı olan öğrenciler altın ile ödüllendirildi.
 • 13:24Söğütlü'de Turizmin Geliştirilmesi ÇalışmalarıSöğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, ilçedeki mağara, Hasanfakı, Akgöl ve Aslanlar Göletleri ile Söğütlü Kalesi'ni turizme kazandırmak istediklerini bildirdi.
 • 12:27Sakarya Söğütlü Mağarası'nın Turizme Kazandırılması İçin Çalışma BaşlatıldıSakarya Söğütlü Mağarası'nın Turizme Kazandırılması İçin Çalışma BaşlatıldıSöğütlü Mağarası'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldıSÖĞÜTLÜ(Sakarya), (DHA) - SAKARYA'nın Söğütlü İlçesi'nde 470 metre uzunluğunda, içerisinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu, yer yer tavan yüksekliği 20 metreye ulaşan Söğütlü Mağarası'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.
 • 10:20Söğütlü Mağarası'nın Turizme Kazandırılması İçin Çalışma BaşlatıldıSöğütlü Mağarası'nın Turizme Kazandırılması İçin Çalışma BaşlatıldıSakarya'nın Söğütlü İlçesi'nde 470 metre uzunluğunda, içerisinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu, yer yer tavan yüksekliği 20 metreye ulaşan Söğütlü Mağarası'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.