SON DAKİKA NUMAN KURTULMUŞ HABERLERİ

Son Dakika Numan Kurtulmuş Haberleri

 • 20:33Başbakan Davutoğlu, Medya Patronları ve Üst Düzey Yöneticileriyle Bir Araya GeldiBaşbakan Davutoğlu, Medya Patronları ve Üst Düzey Yöneticileriyle Bir Araya GeldiBaşbakan Davutoğlu, Dolmabahçe'de ulusal medya kuruluşlarının sahipleri ve üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıda terör başta olmak üzere bir çok konunun konuşulduğu öğrenildi.
 • 20:58Numan Kurtulmuş: En Kötü Senaryo 600 Bin Mültecinin Türkiye'ye GelmesiNuman Kurtulmuş: En Kötü Senaryo 600 Bin Mültecinin Türkiye'ye GelmesiBakanlar Kurulu sonrası konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulumuş, Suriye'den mülteci akınıyla ilgili "Türkiye teyakkuz içerisinde en kötü senaryo 600 bin mültecinin gelmesi" dedi.
 • 06:43Başbakan Davutoğlu, Hollanda'ya GittiBaşbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak TC-ANA ile saat 06.35'te Hollanda'ya gitti.
 • 11:46Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Çalışmaları Eylem Planı ToplantısıTerörle Mücadele ve Rehabilitasyon Çalışmaları Eylem Planı ToplantısıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Bakanların, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un başkanlığında masada toplanmaları Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Çalışmaları Eylem Planı Toplantısı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge illerinde yürütülen Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Çalışmaları kapsamında hazırlanan eylem planıyla ilgili başbakan yardımcıları ve bakanlarla bir araya geldi.
 • 11:04Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Çalışmaları Eylem Planı ToplantısıBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge illerinde yürütülen Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Çalışmaları kapsamında hazırlanan eylem planıyla ilgili başbakan yardımcıları ve bakanlarla bir araya geldi.
 • 23:02Kurtulmuş: 'Bütün Coğrafyası Paramparça Edilmiş Suriye'nin Daha Fazla Bu Durum İçerisinde Kalmaması...Kurtulmuş: 'Bütün Coğrafyası Paramparça Edilmiş Suriye'nin Daha Fazla Bu Durum İçerisinde Kalmaması...GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Bakanlar Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: (1) "Yakın dönemde bu bölgelerde olabilecek en kötü senaryoda, 600 bine yakın yeni bir mülteci dalgasının Türkiye sınırlarına gelmesinin muhtemel olduğu da değerlendirilmektedir" "Öncelikli hedefimiz, bu gelmiş olan ve gelebilecek göç dalgalarını mümkün olduğunca Türkiye sınırının dışında, orada ağırlamak, verilecek hizmetlerin tamamını orada vermek" Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Yakın dönemde bu bölgelerde olabilecek en kötü senaryoda 600 bine yakın yeni bir mülteci dalgasının Türkiye sınırlarına gelmesinin muhtemel olduğu da değerlendirilmektedir.
 • 22:32Kurtulmuş: 'Türkiye Her Zaman Tedbirlidir, Teyakkuz Halindedir'Kurtulmuş: 'Türkiye Her Zaman Tedbirlidir, Teyakkuz Halindedir'GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Bakanlar Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklaması ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: "(Suriye konusu) Türkiye'nin güvenliğini zedeleyecek, Türkiye'nin egemenliğine zarar verebilecek olan herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Türkiye her zaman tedbirlidir, teyakkuz halindedir ve bunun gerektirdiği bütün hazırlıkları da yapar." Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: "(Suriye'deki gelişmeler) 'Hiçbir kimsenin toprağının bölünmesinden, parçalanmasından yana değiliz' görüşümüzü samimi olarak ortaya koyuyoruz ama en az bunun kadar hassas olduğumuz bir konu da Türkiye'nin egemenliği ve Türkiye'nin bütünlüğüdür.
 • 22:17Kurtulmuş: Bu Süreç Bir İhya ve İnşa Süreci OlacaktırKurtulmuş: Bu Süreç Bir İhya ve İnşa Süreci OlacaktırHÜKÜMET Sözcüsü Kurtulmuş, terörle mücadelenin ardından ortaya çıkan durumun iyileştirilmesi için eylem planının açıklandığını hatırlatarak, "Bu süreç bir ihya ve inşa süreci olacaktır.
 • 22:03Bakanlar Kurulu ToplantısıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Suriye'deki her gelişme, Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor.
 • 22:01Kurtulmuş: '600 Bine Yakın Yeni Bir Mülteci Dalgasının Türkiye Sınırlarına Gelmesi Muhtemeldir'Kurtulmuş: '600 Bine Yakın Yeni Bir Mülteci Dalgasının Türkiye Sınırlarına Gelmesi Muhtemeldir'GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Bakanlar Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklaması ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: "(Suriye'deki gelişmeler) Yakın dönemde bu bölgelerde olabilecek en kötü senaryoda 600 bine yakın yeni bir mülteci dalgasının Türkiye sınırlarına gelmesinin muhtemel olduğu da değerlendirilmektedir.
 • 22:01Bakanlar Kurulu ToplantısıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Oradaki insanlarımızın gerçekten gönüllerinin, zihinlerinin ihya edilmesi zorunluluğu vardır.
 • 21:54Kurtulmuş: 'İnsanlarımızın Zihinlerinin ve Gönüllerinin Yeniden İhya Edilmesi İçin Gerekli Adımlar...Kurtulmuş: 'İnsanlarımızın Zihinlerinin ve Gönüllerinin Yeniden İhya Edilmesi İçin Gerekli Adımlar...GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Bakanlar Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'un açıklaması ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: "Oradaki insanlarımızın gerçekten gönüllerinin, zihinlerinin ihya edilmesi zorunluluğu vardır.
 • 21:53Kurtulmuş'tan 'İdil'deki Öğretmenlere Sms ile Seminer Çağrısında Bulunulmasına' İlişkin AçıklamaBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Şırnak’ın İdil ilçesinde öğretmenlere SMS ile seminer çağrısında bulunulması ve İdil’de bir operasyon hazırlığı olup olmadığına ilişkin, "Bazı hareketliklerin olduğu, yasa dışı işlerin takip edildiği ve tespit edildiği yerlerde bu operasyonlar yapılacağı biliniyor.
 • 21:42Bakanlar Kurulu ToplantısıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Yakın dönemde bu bölgelerde olabilecek en kötü senaryoda 600 bine yakın yeni bir mülteci dalgasının Türkiye sınırlarına gelmesinin muhtemel olduğu da değerlendirilmektedir.
 • 21:12Kurtulmuş: Türkiye, Herhangi Bir Saldırı İhtimaline Karşı Teyakkuz HalindeBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarının altını çizerken, “Türkiye’nin güvenliğini ve egemenliğini zedeleyecek herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Türkiye her zaman tedbirlidir, teyakkuz halindedir” dedi.
 • 16:15Başbakan Davutoğlu, Medya Patronları ile Bir Araya GeldiBaşbakan Ahmet Davutoğlu, medya patronları ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.
 • 23:24Kurtulmuş: Mülteciler Meselesinde Para Pazarlığına Türkiye'nin İhtiyacı YokKurtulmuş: Mülteciler Meselesinde Para Pazarlığına Türkiye'nin İhtiyacı Yok* Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Mülteciler meselesini konuşurken bir para ve bunun üzerinden gündeme getirilecek bir pazarlığa Türkiye'nin ne ihtiyacı vardır ne de bizim gündemimizde böyle bir konu vardır" dedi.
 • 18:07Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Canlı YayındaBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bu coğrafyanın, Ortadoğu'nun, Türk dünyasının, Balkanlar'ın, Kafkaslar'ın İslam coğrafyasının kilit taşı Türkiye'dir.
 • 17:13Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Canlı YayındaBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Kamu diplomasisi, Türkiye'nin gücünün farkına varmasının doğal sonucu olarak çok güçlendirilmesi gereken bir alandır.
 • 16:52Kurtulmuş: Türkiye'de Demokrasi Geliştikçe Medyada da Çok Seslilik Daha Ciddi Bir Şekilde...Kurtulmuş: Türkiye'de Demokrasi Geliştikçe Medyada da Çok Seslilik Daha Ciddi Bir Şekilde...* Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, " Bir zamanlar sadece devletin resmi ideolojisinin hem de o dar kalıpların dışına çıkılmaksızın ifade edildiği medya anlayışı vardı" " Onun dışında hiç kimsenin söz söyleyemediği, söyleyenlerin ise ima yoluyla bile söylese derdest edildiği, içeriye atıldığı, dergilerinin, gazetelerinin kapatıldığı, matbaalarının yaşandığı dönemi Türkiye çok iyi yaşadı" "Çok şükür Türkiye'de demokrasi geliştikçe medyada da çok seslilik daha ciddi bir şekilde görülmektedir.
 • 15:13Kurtulmuş: Kurtulmuş: "Medyadan Gelen Talepler Doğrultusunda, Siyaseti Şekillendireceğiz"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un "Televizyon Haberciliği" çalıştayı konuşması "Televizyon Haberciliği" çalıştayı Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2) "Basın özgürlüğünden bahsediyoruz, maalesef hala o tek kamu yayıncılığının olduğu dönemlere ilişkin yasayla televizyonlara diyoruz ki, 'Sen seçim dönemlerinde partiler arasında objektif davranmak durumundasın.
 • 14:05Numan Kurtulmuş: Numan Kurtulmuş: "Ysk'nın Cezalarının Haksız Cezalar Olduğuna İnanıyorum"Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, görsel medya kuruluşlarına verilen cezaları haksız bulduğunu söyledi.
 • 13:58Televizyon Haberciliği" ÇalıştayıBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, seçim dönemlerinde, yazılı basından değil televizyon kanallarından siyasi partilere objektif davranmasının istendiğini belirterek, "Bunun gözden geçirilmesi ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) marifetiyle verilen bu cezaları, son derece haksız verilen cezalar olduğuna inanan birisi olarak, bunu düzenleyecek çalışmaların süratle yapılmasını temenni ediyorum.
 • 12:54Kurtulmuş: Medya Üzerindeki Yasakların Kaldırılması İçin HazırızKurtulmuş: Medya Üzerindeki Yasakların Kaldırılması İçin HazırızBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 28 Şubat ve 12 Eylül dönemlerinde medya kuruluşlarının derdest edildiğini söyledi.
 • 17:57Fındık Fiyatındaki DüşüşÜnye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, serbest piyasada fiyatı 9 liraya kadar düşen fındıkta, TMO'nun müdahale alımı yapması konusunda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a mektup yazarak destek istedi.
 • 17:17Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş AçıklamasıBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Hem Cizre'de hem Sur'da çember darala darala belli bir noktaya geldi.
 • 11:30Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Eylem Planı'nın ilave bir güvenlik tedbiri planı olmadığını belirterek, "Bu bir rehabilitasyon sürecidir.
 • 15:01CHP'li Budak: Linç Ortamı Oluşturan TRT Suç İşliyorCHP'li Budak: Linç Ortamı Oluşturan TRT Suç İşliyorCHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, TRT’nin tarafsızlık ilkesini sürekli ihlal eden bir yayıncılık anlayışında ısrar ettiğini, programlarda muhalefetin ve finans kuruluşlarının hedef gösterildiğini savundu.
 • 14:03Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Orgeneral Akar'ı Ziyaret EttiBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti.
 • 13:20Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ı Ziyaret EttiBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı ziyaret etti.
 • 12:38Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Akar'ı Ziyaret EttiNuman Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Akar'ı Ziyaret EttiBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 02 Şubat 2016 Salı günü saat 21.00'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı ziyaret etti.
 • 18:06Numan Kurtulmuş: Başkanlık Sistemini Bir Ön Şart Olarak Ortaya KoymuyoruzHükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili olarak, "Başkanlık sisteminin Türkiye'de etkin bir yönetim mekanizması olduğuna inanıyoruz.
 • 14:51Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Canlı YayındaBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 10 ilde oluşturulacak polis güvenlik noktalarına ilişkin "Kapsamlı bir eylem planı iskeleti oluştu.
 • 14:41Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu Milletvekilleriyle Bir Araya GeldiAK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Doğu ve Güneydoğu illeri milletvekilleriyle kahvaltıda bir araya geldi.
 • 14:10Kurtulmuş: Herkes Kendi Yerini Haddini Hududunu BilsinKurtulmuş: Herkes Kendi Yerini Haddini Hududunu BilsinHükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "PYD'nin, Türkiye'ye karşı savaş çağrısı oldu nasıl değerlendiriyorsunuz" sözleri üzerine, "Herkes kendi yerini, haddini hududunu bilsin" dedi.
 • 13:46Numan Kurtulmuş, Pyd'nin Türkiye'ye Karşı Savaş Çağrısında Bulunmasına İlişkin KonuştuBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, PYD’nin Türkiye’ye karşı savaş çağrısında bulunmasına ilişkin, "Herkes yerini, haddini, hududunu bilsin.
 • 21:41Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü KurtulmuşBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü KurtulmuşGörüntü Dökümü: Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklaması ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: "Türkiye, hem yasa dışı göçle mücadele etmek hem de bu yasa dışı göçün içerisinde son derece tehlikeli bir şekilde yabancı savaşçılarla mücadele etmek mecburundadır.
 • 21:38Kurtulmuş - İnsan Kaçakçılığı ile MücadeleKurtulmuş - İnsan Kaçakçılığı ile MücadeleGörüntü Dökümü: Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un konuşması ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: "İnsan kaçakçılığının bir terör suçu olarak görülmesi, organize suç kapsamına alınması ve bu anlamda mesela insan kaçakçılığında kullanılan malzemelerin müsadere edilebilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması ve bu suçların cezalarının hem artırılması hem de katalog suçlar haline getirilmesi gibi birtakım yasal tedbirler üzerinde durulması prensip olarak kararlaştırılmıştır.
 • 21:30Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş Soruları CevapladıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş Soruları CevapladıGörüntü Dökümü -Muhabirin soru sorması -Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'un konuşması ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: "(Almanya'dan Suriyeli sığınmacılar için 5 milyar Euro istendiği istendiği iddiası) Bu zengin ülkelerden biz daha zengin olduğumuz için kapımızı açarak bu insanlara ev sahipliği yapmadık.
 • 21:13Kurtulmuş: Master Planını Davutoğlu Cuma Günü AçıklayacakKurtulmuş: Master Planını Davutoğlu Cuma Günü AçıklayacakHükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, master plana dair değerlendirmede bulundu ve Başbakan Davutoğlu'nun Mardin'deki ziyarette master planını Türkiye'yle paylaşacağını söyledi.
 • 20:36Kurtulmuş: Terörü Bitireceğiz Parantezi KapatacağızHükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutu bulunduğunu belirterek, "Cuma günü Mardin ziyareti sırasında Başbakanımız terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutlarını kapsayan bu eylem planını, sizin deyimizle master planını teferruatlı olarak halkımızla paylaşacak.
 • 20:27Bakanlar Kurulu ToplantısıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Türkiye, Suriyeli göçmenlerin, sığınmacıların Türkiye'ye gelmesi oradaki vahşetten, zulümden, savaştan, devlet teröründen kaçıp buraya sığınması konusunda kimsenin vereceği yardımlara göz dikerek ya da bunları hesap ederek kapılarını açmadı" dedi.
 • 20:24Kurtulmuş: "Mülteciler Üzerinden Bir Pazarlık Yapmayız"Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Biz AB ile ya da bir başka birisiyle hiçbir şekilde herhangi bir şekilde mülteciler üzerinden bir pazarlık yapmayız. Bunu şimdiye kadar devam ettirdiğimiz tavrın bir parçası olarak sürdürürüz” dedi.
 • 20:18Bakanlar Kurulu ToplantısıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "İnsan kaçakçılığının bir terör suçu olarak görülmesi, organize suç kapsamına alınması ve bu anlamda mesela insan kaçakçılığında kullanılan malzemelerin müsadere edilebilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması ve bu suçların cezalarının hem artırılması hem de katalog suçlar haline getirilmesi gibi birtakım yasal tedbirler üzerinde durulması prensip olarak kararlaştırılmıştır" dedi.
 • 20:06Bakanlar Kurulu ToplantısıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin, hem yasa dışı göçle mücadele ettiğini hem de bu yasa dışı göçün içerisinde son derece tehlikeli bir şekilde yabancı savaşçılarla mücadele etmek mecburiyetinde olduğunu belirterek, "Onun için etkin bir şekilde sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla Sınır Güvenliği Kanun Tasarısı biliyorsunuz hazırlandı ve Başbakanlık'ta bekliyor" dedi.
 • 19:29Kurtulmuş: Başbakanımız Mardin Ziyareti Sırasında Master Planını Teferruatlı Olarak PaylaşacakKurtulmuş: Başbakanımız Mardin Ziyareti Sırasında Master Planını Teferruatlı Olarak PaylaşacakKurtulmuş: Başbakanımız Mardin ziyareti sırasında master planını teferruatlı olarak paylaşacak (1) Bakanlar Kurulu sonrasında Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 • 19:25Hükümetten Arınç Değerlendirmesi: Tamamen Kişisel Görüşüdür, Takdir KamuoyununEski Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamalara hükümet kanadından cevap geldi.
 • 12:47Adeo Başkanı Özkan: Adeo Başkanı Özkan: "Eczacılar Suriyeli Sığınmacı Reçetelerinde Mağdur"Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Suriyeli hastalara ait reçetelerin karşılanmasındaki belirsizlikten tedirgin olduklarını söyledi.
 • 15:29Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" ToplantısıMemur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Yeni anayasa, meşruiyeti yüksek bir anayasa olmalı. Başlangıç bölümü nasıl olsun diye yapılan tartışmalara önerimiz; 'İnsan onurunu, temel hak ve özgürlükleri, hesap veren devlet, hesap soran birey ve toplumu esas alacak şekilde olsun' diyoruz" dedi.
 • 08:02MİT Taşınıyor! Yeni Üs Etimesgut'taMİT Taşınıyor! Yeni Üs Etimesgut'taBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, MİT için yeni kampus yapıldığını ve bu nedenle bütçesinin yüzde 47.7 oranında artırıldığını açıkladı.